Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 10/2010. (III. 30.) önkormányzati rendelete

hagyományos technológia felhasználásával épült lakóépületek klímavédelmet célzó energiahatékonysági felújításának támogatásáról * 

Szombathely Megyei Jogú Város Közgyűlése az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésében, valamint a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésében megállapított jogalkotói hatáskörében eljárva a következőket rendeli el:

A rendelet hatálya

1. § (1) A rendelet célja: a hagyományos technológia felhasználásával megvalósult lakóépületek széndioxid-kibocsátás csökkentését eredményező energiahatékonysági felújításának támogatása.

(2) A rendelet hatálya kiterjed Szombathely Megyei Jogú Város közigazgatási területén lévő, hagyományos technológiával 1970-ig épült, legalább 6 lakást tartalmazó társasház, lakásszövetkezeti épület azon lakóközösségeire (továbbiakban együtt: lakóközösség), akik az illetékes Miniszter pályázati felhívása alapján pályázatot nyújtottak be a hagyományos technológiával épült lakóépületük energia-megtakarítást eredményező korszerűsítésének, felújításának támogatására, és az állami támogatást elnyerték.

(3) A rendelet alkalmazásában hagyományos építési mód: tégla, vályog, kő a függőleges teherhordó szerkezetek anyaga, a kötőanyag pedig mész és cement, tehát a felhasznált építőanyag természetes közegből származik, s az építőanyagból tömörfalas szerkezetet alakítottak ki.

Általános rendelkezések

2. § (1) A Közgyűlés vissza nem térítendő önkormányzati támogatást nyújt a lakóközösségnek az éves költségvetésben jóváhagyott keretösszeg erejéig az 1. § (1) bekezdésben meghatározott feltételek teljesülése esetén.

(2) A Szombathely Megyei Jogú Város az (1) bekezdésben meghatározott önkormányzati támogatást az állami támogatás elnyeréséhez szükséges önrész biztosításához - a lakóközösség által - felvett kamattámogatott hitel visszafizetéséhez (kamat- és tőkerész megfizetéséhez) nyújtja.

(3) Az önkormányzati támogatás folyósításának első évére vonatkozóan a költségvetési rendeletben történő tervezhetőség érdekében a lakóközösség köteles 2010. november 15. napjáig az e rendelet hatálya alá tartozó, az állami támogatás elnyerése érdekében benyújtott pályázat alapján

a) a teljes beruházási költséget,

b) az elvégzendő tevékenységi köröket és a hozzájuk tartozó beruházási és egyéb költségeket,

c) a lakóközösség által vállalt saját erőt,

d) a saját erő biztosításához tervezett hitel futamidejét, a várhatóan fizetendő tőkerészlet és kamat összegét

írásban a polgármester részére megküldeni.

(4) Új pályázati kiírás esetén a (3) bekezdésben előírt adatszolgáltatási határidő a központi pályázati felhívásban megállapított benyújtási határidőtől számított 15. nap.

Támogatás mértéke, feltételei

3. § (1) Az igényelhető önkormányzati támogatás mértéke nem haladhatja meg a Közgyűlés egyedi határozatában az adott évre megfogalmazott támogatható tevékenységi körök tekintetében a pályázott beruházási érték 30%-át, de lakásonként maximum 500 000 Ft lehet.

(2) A megítélt támogatást a hitel teljes futamideje alatt, havonta egyenlő részletekben, a hónap utolsó napjáig folyósítja az önkormányzat a lakóközösségek részére, az általuk felvett kamattámogatott hitel kamat- és tőkerészének megfizetéséhez.

(3) Az önkormányzati támogatás megítélésének feltétele az állami támogatás elnyerése.

(4) A támogatott lakóközösségnek nem lehet köztartozása, melyről a támogatási szerződés megkötésének napjától számított 30 napnál nem régebbi Nyilatkozatot (500 E Ft értékhatár alatt), illetve APEH igazolást (500 E Ft értékhatár felett) kell a támogatási szerződéshez csatolni. Ezt minden évben az elszámolás mellé is csatolni kell.

(5) Az önkormányzati támogatásra pályázók kötelesek a polgármestert a támogatási szerződésben előírt módon és gyakorisággal a beruházás állásáról tájékoztatni.

(6) Az önkormányzat azzal a feltétellel nyújtja a támogatást, hogy a pályázó beruházását csak az önkormányzati támogatásra vonatkozó szerződés megkötését követően kezdheti meg. A beruházás megkezdése a jelen feltétel vonatkozásában az ajánlatkérést, illetve a közbeszerzési eljárás megindítását jelenti.

A támogatás igénylésének módja

4. § A lakóközösségnek az önkormányzati támogatás igényléséhez az alábbi dokumentumokat kell személyesen leadni a Polgármesteri Hivatal Városfejlesztési és Üzemeltetési Osztályára:

- az önrészhez felvett hitel szerződésének fénymásolatát,

- az állami támogatási döntésről (összegéről) szóló értesítés fénymásolatát,

- az önkormányzati támogatás összegére vonatkozó igényt,

- a pályázati dokumentáció 1 példányát.

A támogatás összegének elbírálása

5. § *  A lakóközösség által benyújtott, önkormányzati támogatásra vonatkozó igényt a pénzügyeket ellátó bizottság előzetes véleményezése, értékelése alapján a Közgyűlés hagyja jóvá.

A támogatás folyósításának rendje

6. § (1) A Közgyűlés által jóváhagyott támogatás folyósítására a Polgármester támogatási szerződést köt a lakóközösséggel.

(2) A támogatás folyósítása - az állami támogatási döntést, illetve a hitelszerződés megkötését követően - a hitel-visszafizetés kezdetétől a teljes futamidőben, a kamat- és tőkerész vonatkozásában havonta egyenlő részletekben történik átutalással, a lakóközösség által megadott bankszámlára. A támogatás összege kizárólag a 2. § (2) bekezdése szerinti célra fordítható.

(3) A támogatási szerződésben rögzíteni kell a 3. §-ban és a 7. §-ban előírt feltételeket.

(4) A támogatási szerződésben az Önkormányzat felhatalmazást ad a lakóközösség részére azonnali beszedési megbízás benyújtására, amennyiben két egymást követő hónapban az önkormányzati támogatást felszólítás ellenére sem fizeti meg a lakóközösség bankszámlájára.

A támogatás elszámolása és ellenőrzési rendje

7. § (1) A felújítási munkákra - amennyiben a beruházás nem esik a közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény hatálya alá - a pályázó legalább öt-öt szakmai vállalkozótól köteles ajánlatot kérni.

(2) Közbeszerzési eljárás lefolytatása esetén a bonyolító a pályázat kiírását megelőzően az ajánlati felhívás és dokumentáció tekintetében köteles az önkormányzat jóváhagyását beszerezni.

(3) A jóváhagyást az önkormányzat nevében - az önkormányzat Közbeszerzési Bizottsága véleményezését követően - a Polgármester adja meg. A Közbeszerzési Bizottság véleményét a kérelem beérkezésétől számított 5 napon belül, soron kívüli ülésén alakítja ki. A Polgármester az Önkormányzat nevében a jóváhagyást a Közbeszerzési Bizottság véleményezését követő 3 napon belül adja meg.

(4) A pályázó az ajánlattevők kijelölésére, az ajánlatok bontására és elbírálására vállalkozói ajánlatkérés és közbeszerzési eljárás esetén köteles meghívni a Polgármestert.

(5) A lakóközösség képviselője köteles az adott évi támogatás összegének felhasználásáról minden év tárgyévet követő január 31-ig hitelesített számlamásolattal, vagy bankszámla kivonattal elszámolni.

(6) A lakóközösség köteles biztosítani:

a) a kivitelezés folyamatának mindenkori ellenőrizhetőségét,

b) a támogatás felhasználásával kapcsolatos valamennyi nyilvántartás, szerződés, számla, pénztárbizonylat, kimutatás ellenőrzését,

c) minden olyan okiratba történő betekintést, mely a támogatási szerződés teljesítését érintheti.

Záró rendelkezések

8. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépését követően indult ügyekben kell alkalmazni.

Dr. Ipkovich György s. k. Dr. Kaczmarski János s. k.
polgármester jegyző