326/2013. (VI. 27.) KÖKT határozat

a településfejlesztéssel és településrendezéssel összefüggő partnerségi egyeztetés szabályainak megállapításáról

(14 igen, egyhangú szavazattal)

1. Budapest Főváros X. kerület Kőbányai Önkormányzat Képviselő-testülete a Budapest Főváros X. kerület Kőbányai Önkormányzatnak a településfejlesztéssel és a településrendezéssel összefüggő partnerségi egyeztetési szabályait az alábbiak szerint állapítja meg.

2. Ez a határozat a közzétételét követő napon lép hatályba.

1. melléklet a 326/2013. (VI. 27.) KÖKT határozathoz

A területfejlesztéssel és településrendezéssel összefüggő partnerségi egyeztetés szabályai

A szabályzat célja, hogy a Budapest Főváros X. kerület Kőbánya közigazgatási területére készülő településfejlesztési dokumentumok és településrendezési eszközök megalkotására vagy módosítására irányuló eljárásokban a jogszabály alapján előírt egyeztetések során biztosítani lehessen a véleményezői partnerek lehető legszélesebb körű bevonását, a vélemények megfelelő dokumentálási rendszerét és az elfogadott településrendezési eszközök nyilvánosságát. Ennek érdekében a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 29. §-a alapján Budapest Főváros X. kerület Kőbánya Önkormányzata (a továbbiakban: Önkormányzat) a településfejlesztéssel és településrendezéssel összefüggő eljárásaiban a partnerségi egyeztetés szabályait az alábbiak szerint határozza meg:

1. A partnerségi egyeztetésben résztvevők (a továbbiakban: Partnerek) köre

1.1. Kőbánya teljes lakossága

1.2. A konkrét eljárás megindítása előtt felhívás alapján jelentkezett érdek-képviseleti, civil és gazdálkodó szervezetek, egyházak, valamint a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 98. § (2) bekezdés a pontja alapján a környezetvédelmi érdekek képviseletére létrehozott politikai pártnak és érdekképviseletnek nem minősülő egyesületek.

2. A Partnerek tájékoztatásának módja és eszközei

2.1 Az Önkormányzat a Partnerek tájékoztatása, valamint a településfejlesztési koncepció, az integrált településfejlesztési stratégia és a településrendezési eszközök partnerségi egyeztetési eljárásának elősegítése céljából a honlapján folyamatosan közzéteszi a hatályos dokumentumokat és terveket, valamint az aktuálisan véleményezhető tervezeteket.

2.2 A 2.1 pont szerint közzétett dokumentumok és tervek között szerepeltetni kell az Önkormányzat rendeletével elrendelt esetleges - változtatási vagy építési és telekalakítási - tilalmakat és azok időtartamát is.

2.3 A településfejlesztési dokumentum és a településrendezési eszköz tartalmától, illetve az egyeztetési eljárás típusától függően az egyeztetési eljárás egyes szakaszaiban az Önkormányzat - a főépítész közreműködésével - gondoskodik az értelmezéshez szükséges részletezettségű (szükség esetén alátámasztó munkarészeket is tartalmazó) dokumentáció és tájékoztatás feltöltéséről a honlapjára.

2.4 A 2.3 pont szerinti tájékoztatás megjelenéséről - a véleményezésre biztosított időszak megjelölésével - felhívást is közzé kell tenni az Önkormányzat honlapján, valamint lehetőség szerint legalább egy kőbányai nyomtatott időszaki lapban.

2.5 A közzétett tájékoztató alapján - a felhívásban megjelölt időszakon belül - a Partnerek a Polgármesteri Hivatal feladatkör szerinti szervezeti egysége által biztosított személyes konzultáció keretében tájékoztatást kaphatnak a településfejlesztési dokumentum, illetve a településrendezési eszköz tartalmával kapcsolatban.

2.6 A közzétett tájékoztató alapján - a 2.4 pont szerinti felhívásban a véleményezésre megjelölt határidőig - a Partnerek írásban vagy elektronikus úton észrevételeket, véleményeket, illetve javaslatokat nyújthatnak be a Polgármesteri Hivatal feladatkör szerinti szervezetei egysége részére.

2.7 A településfejlesztési dokumentumok és a településrendezési eszközök véleményezési eljárása során - a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet előírásainak megfelelően - a partnerek tájékoztatására előírt rendelkezéseket az alábbiak szerint kell alkalmazni:

településfejlesztési dokumentum az eljárás tájékoztatási kötelezettség
településrendezési eszköz fajtája előzetes elfogadás előtti
Településfejlesztési koncepció van van
Integrált településfejlesztési stratégia nincs van
Helyi építési szabályzat (HÉSZ) szabályozási terv teljes van van
(a HÉSZ melléklete) egyszerűsített nincs van
tárgyalásos van van

3. A javaslatok, vélemények dokumentálásának, nyilvántartásának módja

3.1. A beérkezett véleményeket a Polgármesteri Hivatal feladatkör szerinti szervezeti egysége összesíti, és az adott dokumentációra vonatkozó ügyirat részeként kezeli.

3.2. A partnerektől beérkező észrevételeket, véleményeket, illetve javaslatokat (a 3.1 pont szerinti feldolgozást követően) a polgármester - a főépítész közreműködésével - előzetes szakmai véleményezés céljából megküldi a településfejlesztési dokumentum, illetve a településrendezési eszköz készítésével megbízott tervezőnek.

4. Az el nem fogadott javaslatok, vélemények indokolásának módja, dokumentálásuk és nyilvántartásuk rendje

4.1. A 3.2 pont szerinti tervezői javaslat és a főépítész szakmai javaslata figyelembevételével a polgármester dönt a javaslat elutasításáról.

4.2. A 4.1 pont szerinti döntést követően a főépítész írásban értesíti az el nem fogadott javaslatot, véleményt benyújtót. Az értesítésnek indokolást is tartalmaznia kell. Az Önkormányzat - a főépítész közreműködésével - gondoskodik az el nem fogadott észrevételek, vélemények, illetve javaslatok közzétételéről a honlapján. Az elutasítás indokát röviden ebben az esetben is közzé kell tenni.

4.3. Az el nem fogadott véleményeket az elutasítás indokával együtt a Polgármesteri Hivatal feladatkör szerinti szervezeti egysége összesíti, és az adott dokumentációra vonatkozó ügyirat részeként kezeli.

4.4. A lakosság széles körét érintő véleményezés ügyében a polgármester lakossági fórumot tarthat.