337/2015. (IX. 24.) KÖKT határozat

a Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Nonprofit Kft. felügyelőbizottsága ügyrendjének jóváhagyásáról

(16 igen, egyhangú szavazattal)

1. Budapest Főváros X. kerület Kőbányai Önkormányzat Képviselő-testülete a Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Nonprofit Kft. felügyelőbizottsága ügyrendjét az 1. melléklet szerinti tartalommal jóváhagyja.

2. Ez a határozat a közzétételt követő napon lép hatályba.

1. melléklet a 337/2015. (IX. 24.) KÖKT határozathoz

A Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
Felügyelőbizottságának Ügyrendje

A jelen ügyrend annak érdekében készült és került elfogadásra, hogy rögzítse a Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság Felügyelőbizottságának működése során irányadó rendelkezéseket.

I. FEJEZET

Általános rendelkezések

1. Cikk
Meghatározások

Az alább felsorolt meghatározások, amelyek a jelen ügyrendben nagy kezdőbetűvel szerepelnek, az alábbiakban meghatározott jelentéssel bírnak:

(a) „Alapító Okirat” jelenti a Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság Alapító Okiratát.

(b) „Elnök” jelenti A Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság Felügyelő Bizottságának elnökét.

(c) „Felügyelőbizottság” jelenti A Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság Felügyelőbizottságát.

(d) „Alapító” jelenti a Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság alapítóját, a Budapest Főváros X. kerület Kőbányai Önkormányzatot.

(e) „Társaság” jelenti a Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaságot.

(f) „Ügyvezető” jelenti a Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság ügyvezetőjét.

(g) „Ügyrend” jelenti a jelen ügyrendet.

II. FEJEZET

A Felügyelőbizottság elnökére és tagjaira vonatkozó általános rendelkezések

1. Cikk
A Felügyelőbizottság elnökének és tagjainak megválasztása

1.1. A Társaságnál háromtagú felügyelőbizottság működik.

1.2. Az első Felügyelőbizottság elnökét és tagjait az Alapító az Alapító Okiratban jelölte ki, ezt követően a Felügyelőbizottsági tagokat és a felügyelőbizottság elnökét az Alapító választja meg.

A Társaság első Felügyelőbizottsági elnökének és tagjainak megbízatása 2015. június 1. napjától 2020. május 31. napjáig tart.

1.3. Az Alapító a Felügyelőbizottság tagjait bármikor, indokolás nélkül visszahívhatja.

2. Cikk
A Felügyelőbizottság tagjainak összeférhetetlensége

2.1. A Felügyelőbizottság tagja az a nagykorú személy lehet, akinek cselekvőképességét a tevékenysége ellátásához szükséges körben nem korlátozták. Nem lehet a Felügyelőbizottság tagja, akivel szemben a vezető tisztségviselőkre vonatkozó kizáró ok áll fenn, továbbá aki vagy akinek a hozzátartozója a jogi személy vezető tisztségviselője.

2.2. Az Felügyelőbizottsági tag köteles minden további felügyelőbizottsági tisztségéről, illetve vezető tisztségviselői megbízásáról a Társaságot tájékoztatni.

2.3. A Felügyelőbizottság tagja nem szerezhet társasági részesedést a Társasággal azonos tevékenységet is folytató más gazdálkodó szervezetben, továbbá nem lehet vezető tisztségviselő, felügyelőbizottsági tag a Társaságéval azonos tevékenységet is folytató más gazdálkodó szervezetben (kivéve, ha ehhez az érintett társaságok társasági szerződése, alapító okirata, alapszabálya vagy legfőbb szerve ehhez hozzájárul). Az Felügyelőbizottság tagja, illetve közeli hozzátartozója nem köthet saját nevében vagy javára a Társaság tevékenységi körébe tartozó ügyleteket, kivéve, ha ezt az Alapító Okirat kifejezetten megengedi.

2.4. A Felügyelőbizottság tagja legfeljebb egy köztulajdonban álló gazdasági társaságnál betöltött felügyelőbizottsági tagsága után részesülhet javadalmazásban.

3. Cikk
A Felügyelőbizottság tagság megszűnése

3.1. A felügyelőbizottsági tagság megszűnik:

a) határozott idejű megbízatás esetén a megbízás időtartamának lejártával;

b) megszüntető feltételhez kötött megbízatás esetén a feltétel bekövetkezésével;

c) visszahívással;

d) lemondással;

e) a tag halálával vagy jogutód nélküli megszűnésével;

f) a tag cselekvőképességének a tevékenysége ellátásához szükséges körben történő korlátozásával;

g) a taggal szembeni kizáró vagy összeférhetetlenségi ok bekövetkeztével.

Az Alapító a Felügyelőbizottság elnökét és tagjait bármikor, indokolás nélkül visszahívhatja.

A Felügyelőbizottság elnöke és tagja a Társaság ügyvezetőjéhez intézett nyilatkozattal bármikor lemondhat.

Ha a Társaság működőképessége ezt megkívánja, a lemondás az új felügyelőbizottsági tag kijelölésével vagy megválasztásával, ennek hiányában legkésőbb a bejelentéstől számított hatvanadik napon válik hatályossá.

III. FEJEZET

A Felügyelő Bizottság szervezete, működése

4. Cikk
A Felügyelő Bizottság üléseinek összehívása

4.1. A Felügyelőbizottság szükség szerint, de évente legalább négyszer, az általa elfogadott éves munkaterv alapján ülésezik. A Felügyelőbizottság az éves munkatervét köteles - annak elfogadásától számított 15 napon belül - az Ügyvezető és az Alapító rendelkezésére bocsátani.

Az ülést az Elnök hívja össze főszabályként a Társaság székhelyére. Az ülés soron kívüli összehívását bármely felügyelőbizottsági tag, a Társaság Ügyvezetője, illetve Társaság állandó könyvvizsgálója kezdeményezheti az Elnöknél írásban, az ok és cél megjelölésével. Ilyen kérelem esetén az Elnök nyolc (8) napon belül köteles gondoskodni a Felügyelőbizottság ülésének tizenöt (15) napon belüli időpontra történő összehívásáról. Ha az Elnök a kérelemnek nem tesz eleget az indítványozó maga jogosult az ülés összehívására.

4.2. Az ülések összehívása írásban, telefax-, illetve elektronikus levél útján, a napirendi pontok megjelölése mellett történik. A meghívó és az előterjesztések dokumentumainak kiküldése és az ülés között legalább négy (4), legfeljebb 30 nap telhet el. Halasztást nem tűrő esetben a Felügyelőbizottság ülése négy (4) napon belüli időpontra is összehívható telefax, e-mail vagy telefon útján.

4.3. A Felügyelőbizottság határozatot általában testületi ülésen hozhat. Indokolt esetben ülés tartása nélkül határozhat a felügyelőbizottság levél-, telefax vagy e-mail szavazás útján. A szavazatot ilyen esetben a szavazás elrendelését követő 3 (három) napon belül írásban (postán, faxon vagy e-mail) kell leadni. A telefaxon, vagy e-mailben leadott szavazatot a véleményt nyilvánító személy nyolc (8) munkanapon belül köteles írásban is leadni és ezzel megerősíteni.

A szavazásra bocsátott üggyel kapcsolatban bármely tag kérheti az ülés összehívását, az Ügyrend 4. Cikk 4.1. pontjában meghatározott módon.

5. Cikk
Határozatképesség, meghívottak, szavazás

5.1. A Felügyelőbizottság ülése akkor határozatképes, ha tagjainak legalább a kétharmada jelen van.

5.2. A felügyelő bizottsági ülés állandó meghívottja a Társaság Ügyvezetője, a Társaság állandó könyvvizsgálója, és az Alapító képviselője. A Felügyelőbizottság üléseire a napirendi pontokhoz kapcsolódóan más személyek is meghívhatók tanácskozási joggal.

5.3. A Felügyelőbizottság határozatait a jelenlevő tagjainak egyszerű szótöbbségével, nyílt szavazással hozza. A szavazat lehet IGEN, NEM és TARTÓZKODÁS. Elfogadottnak kell tekinteni a határozati javaslatot, ha az IGEN szavazatok száma több mint a jelenlevő tagok számának a fele.

Szavazategyenlőség esetén a javaslatot elutasítottnak kell tekinteni.

5.4. A Felügyelőbizottság tagjai a felügyelőbizottság munkájában személyesen kötelesek részt venni. A Felügyelőbizottság testületként működik, az egyes ellenőrzési feladatok elvégzésével bármelyik tagját megbízhatja, és az ellenőrzési feladatokat megoszthatja tagjai között.

5.5. A Felügyelőbizottság tagjai a Társaság ügyvezetésétől függetlenek, tevékenységük során nem utasíthatók.

5.6. A Felügyelőbizottság tagjai kötelesek a Társaság ügyeiről szerzett értesülésüket üzleti titokként megőrizni. A titoktartási kötelezettséget nem érinti a felügyelőbizottsági tagság megszűnése.

6. Cikk
Jegyzőkönyv

6.1. A Felügyelőbizottság üléseiről jegyzőkönyvet kell vezetni. A jegyzőkönyvben rögzíteni kell az ülésen jelenlévők nevét, tisztségét, az ülés helyét és időpontját, a napirendi pontokat. Fel kell tüntetni továbbá minden olyan tényt, véleményt, amelynek a tárgyalt ügy szempontjából jelentősége van. Az esetleges kisebbségi- vagy különvéleményt jegyzőkönyvezni kell, vagy azt írásban csatolni kell a jegyzőkönyvhöz. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell a szavazatok, ellenszavazatok és esetleges tartózkodások számát valamint a meghozott határozatot.

6.2. A jegyzőkönyvet az ülést követő 8 (nyolc) munkanapon belül kell elkészíteni. Az elkészült jegyzőkönyvet az Elnök és a tagok aláírásukkal hitelesítik. A jegyzőkönyv szükség szerint, az erre irányuló megkeresést követően megküldésre kerül a Társaság állandó könyvvizsgálójának és az Alapítónak.

6.3. A Felügyelőbizottság határozatait évente kezdődő folyamatos sorszámmal és évszámmal ellátva kell nyilvántartani. A meghozott határozatokról külön nyilvántartást kell vezetni a Határozatok Könyvében.

6.4. A Felügyelőbizottság üléseinek összehívásához, iratainak tárolásához a Társaság ügyvezetése nyújt segítséget. A Felügyelőbizottság által megtárgyalandó napirendi pontok előterjesztéseinek, anyagainak előkészítésében, a Felügyelőbizottság határozatainak nyilvántartásában a Társaság által kijelölt személy - erre vonatkozó igény esetén - közreműködik.

6.4. A Felügyelőbizottság nevében nyilvánosság előtt nyilatkozatot az Elnök tesz, de külön véleménnyel élhet a felügyelőbizottság bármely tagja. A Felügyelőbizottság eseti határozata alapján az Elnök a bármely másik tagot is kijelölheti nyilatkozattételre.

6.5. A Felügyelőbizottság esetileg dönt a Felügyelőbizottság jelentéseinek nyilvánosságáról az Alapítóval történt előzetes egyeztetés és egyetértés esetén.

6.6. A Felügyelőbizottság tevékenységével kapcsolatos iratok, hangfelvételek elkészítését, kezelését, irattárazását, megőrzését a Társaság munkaszervezete elkülönítetten, az iratkezelésre érvényes szabályok betartásával végzi.

IV. FEJEZET

A Felügyelőbizottság jogai és kötelezettségei

7. Cikk
A Felügyelőbizottság kötelezettségei

7.1. A Felügyelőbizottság köteles a Társaság ügyvezetését, üzletpolitikai döntéseit folyamatosan figyelemmel kísérni, vizsgálni, ellenőrizni.

7.2. A Felügyelőbizottság ellenőrzi a Társaság működését és gazdálkodását. Ennek során az Ügyvezetőtől jelentést, a szervezet munkavállalóitól pedig tájékoztatást vagy felvilágosítást kérhet, továbbá a Társaság számviteli nyilvántartásaiba, könyveibe és irataiba betekinthet, azokat megvizsgálhatja, valamint fizetési számláját, pénztárát, értékpapír- és áruállományát, továbbá szerződéseit megvizsgálhatja és szakértővel megvizsgáltathatja. A Felügyelőbizottság felvilágosítás iránti kérelmére a megkeresett Ügyvezető és más vezető állású munkavállaló a megkeresés kézhezvételétől számított nyolc napon belül írásban köteles válaszolni.

7.3. A Felügyelőbizottság megtárgyalja a Társaság belső ellenőrzési szervezeti egységének jelentéseit, jóváhagyja annak munkatervét és számára ellenőrzési megbízást adhat.

8. Cikk
A Felügyelőbizottság jogai

8.1. A Felügyelőbizottság elnöke és tagjai a feladataikhoz tartozó ügyekben bármikor felvilágosítást kérhetnek az Ügyvezetőtől, és a Társaság egyéb vezetőitől. Feladatuk ellátása során joguk van a Társaság könyveibe, irataiba betekinteni, az ügyek menetéről felvilágosítást kérni.

8.2. A Felügyelőbizottság - munkájához szükséges mértékben, indokolt esetben - a Társaság költségére független szakértőt vehet igénybe.

8.3. A Felügyelőbizottság köteles az Ügyvezetőt tájékoztatni és annak intézkedését kezdeményezni - továbbá szükség esetén az Alapítót is tájékoztatni - ha arról szerez tudomást, hogy

a) a Társaság működése során olyan jogszabálysértés, vagy a Társaság érdekeit egyébként súlyosan sértő esemény (mulasztás) történt, amelynek megszüntetése vagy következményeinek elhárítása, illetve enyhítése az ügyvezető vagy az Alapító döntését teszi szükségessé, illetve

b) az Ügyvezető felelősségét megalapozó tény merült fel.

8.4. Ha a Felügyelőbizottság szerint az ügyvezetés tevékenysége jogszabályba, az Alapító Okiratba ütközik vagy egyébként sérti a Társaság, illetve az Alapító érdekeit, akkor a Felügyelőbizottság jogosult az Alapító döntését kezdeményezni.

9. Cikk
Véleményezési jog

9.1. A Felügyelőbizottság köteles az Alapító döntéshozó szerve elé kerülő előterjesztéseket megvizsgálni, és ezekkel kapcsolatos álláspontját a döntéshozó szerv ülésén ismertetni.

Az Alapító a hatáskörébe tartozó ügyekben a döntés meghozatalát megelőzően írásban kezdeményezheti a Felügyelőbizottság véleményének megismerését. Az Alapító a megkeresésben köteles ismertetni a döntés tervezetét és a döntés főbb indokait.

9.2. A Felügyelőbizottság a véleményezési jogot testületileg gyakorolja, és véleményét határozatban rögzíti. Az Alapító a Társaság Felügyelőbizottsága által kötelezően megvizsgálandó ügyeket, ügycsoportokat határozatában megjelölheti. A Felügyelőbizottság írásbeli jelentése nélkül az Alapító a beszámolóról és az eredmény felhasználásáról érvényes döntést nem hozhat.

9.3. A véleményezési jog gyakorlása céljából összehívott ülést az általános szabályok szerint kell összehívni. Halasztást nem tűrő esetben az ülés 4 (négy) napon belüli időpontra is összehívható telefax, e-mail vagy telefon útján. Haladéktalanul össze kell hívni a Felügyelőbizottság ülését, ha az Alapító által meghatározott, a vélemény megküldésére nyitva álló határidő nem teszi lehetővé rendes ülés megtartását, illetőleg azt, hogy a véleményezésre a rendes ülés keretében kerüljön sor. Ilyen esetben az ülés napirendjéről - az ülés összehívásával egyidejűleg e-mail, telefax útján a felügyelő bizottság tagjait tájékoztatni kell, a megküldött írásbeli előterjesztést pedig - ha annak a meghívóhoz való csatolása valamely okból nem lehetséges - legkésőbb az ülés megkezdése időpontjában rendelkezésre kell bocsátani.

9.4. A Felügyelőbizottság a véleményezési jogát határozati formában gyakorolja. Az elfogadott határozattól eltérő állásfoglalást és különvéleményt az ülésről készült jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell. Rendkívül indokolt esetben ülés megtartása nélkül is határozhat a Felügyelő Bizottság a véleményezés kérdésében. Ebben az esetben a Felügyelőbizottság tagjai szavazatukat levélben, illetve halaszthatatlan döntés esetében rövid úton (pl. távbeszélő, fax, e-mail) is megadhatják. A telefaxon, e-mailben vagy távbeszélőn szóban leadott szavazatot a véleményt nyilvánító személy 4 (négy) napon belül köteles írásban is a döntést hozó rendelkezésére bocsátani.

10. Cikk
A Felügyelő Bizottság felelőssége

10.1. A Felügyelőbizottság egyes ellenőrzési feladatok ellátásával valamely tagját is megbízhatja, illetve az ellenőrzést állandó jelleggel is megoszthatja a tagok között. Az ellenőrzési jog megosztása nem mentesíti a Felügyelőbizottság tagjait a felelősség alól.

10.2. A Felügyelőbizottsági tagok az ellenőrzési kötelezettségük elmulasztásával vagy nem megfelelő teljesítésével a Társaságnak okozott károkért, a szerződésszegéssel okozott kárért való felelősség szabályi szerint felelnek a Társaságnak.

11. Cikk
Egyéb rendelkezések

11.1. A Társaság viseli a Felügyelőbizottság elnökének és tagjainak azon igazolt, ésszerű költségeit és kiadásait, amelyek a Felügyelőbizottsági tagsággal kapcsolatos feladatok ellátása során merültek fel.

A jelen ügyrendet a Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság Felügyelőbizottság, az Alapító Okirat 8.3.14 pontja alapján állapította meg.

Jelen Ügyrend - az Alapító Okirat 8.1.4. j) pontja és 8.3.14. pontja alapján az Alapító jóváhagyó határozatával válik hatályossá.

Somlyódy Csaba

A Felügyelőbizottság Elnöke

A jelen Ügyrendet az Alapító ......... számú határozatával .........-án jóváhagyta.