1925. évi XXXVIII. törvénycikk indokolása

Olaszországgal 1925. évi július hó 20-án kötött ideiglenes kereskedelmi egyezmény becikkelyezéséről * 

Általános indokolás

Olaszországhoz való kereskedelempolitikai viszonyunk a háború óta ezideig szerződésileg szabályozva nem volt. Az olasz áruk Magyarországon a magyar autonóm vámtarifa tételei, míg a magyar áruk Olaszországban az olasz vámtarifa legmagasabb tételei szerint vámoltatnak el. Ez a körülmény a magyar mezőgazdasági és ipari exportot, amelynek Olaszország már a háború előtt is jelentős piaca volt, annál súlyosabb helyzet elé állította, miután Olaszország kereskedelmi viszonyait a legtöbb állammal szerződésileg rendezte. Az Olaszország részéről megkötött kereskedelmi szerződések az illető szerződéses államoknak alacsonyabb vámtételeket biztosítsanak s így a magyar kivitel, mely szerződés hiányában az olasz piacokra csak magasabb vámok mellett tud eljutni, kedvezőtlen versenyviszonyokkal kénytelen küzdeni.

Ezen helyzet orvoslása céljából a magyar kormány igyekezett az első alkalmat felhasználni, hogy Olaszországgal a kereskedelmi viszonyok kölcsönös szabályozása iránt a tárgyalásokat felvegye.

A legnagyobb kedvezménynek kölcsönös biztosítása nem nyujthatott alapot a megegyezésre, mivel ez az olasz kivitel számára egyelőre, azaz a tárgyalás alatt levő szerződések megkötéséig előnyt még nem képviselne, viszont a magyar kivitel Olaszországban a legnagyobb kedvezmény alapján már azonnal részesülne az olasz vámtarifából szerződésileg lekötött mérséklésekben. A szemben álló ellentétes helyzet kiegyenlítésére a tárgyalások során az a megoldás jutott érvényre, hogy míg egyrészt Olaszország megadja egyes cikkekre, nevezetesen kiviteli áruinak legfontosabbjaira nézve a legnagyobb kedvezményt, addig részünkről azokra a cikkekre, amelyek idehozatalánál elsősorban Olaszország van érdekelve és amelyek ehhez képest a többi államokkal való tárgyalásainkat kevésbbé érintik, megfelelő vámmérsékléseket engedélyezünk.

Annak megfelelően, hogy ez a megoldás a fennforgó átmeneti helyzetnek folyománya, a létrejött megoldás „ideiglenes” egyezménybe foglaltatott, de már ennek keretében is mindkét szerződő fél kijelenti azon szándékát, hogy az ideiglenes egyezmény - mihelyt a körülmények alakulása ezt megengedi - egy végleges kereskedelmi szerződéssel cseréltessék fel.

Ami a létrejött ideiglenes egyezmény részleteit illeti, azok minden tekintetben a viszonosság elve alapján állapíttattak meg; a szemben álló érdekek kölcsönös kielégítését az egyezmény olyképpen biztosítja, hogy míg egyrészt a magyar kivitel a legnagyobb kedvezmény alapján fog lényegesebb előnyökhöz jutni, addig másrészt az olasz kivitel számára részünkről a vámmérséklések terén nyujtunk nagyobb kedvezményt.

Mint fentebb már említettem, a részünkről adott vámmérséklések túlnyomó részben oly cikkekre vonatkoznak, amelyeknél a magyar behozatal szempontjából Olaszország van főleg érdekelve, viszont Olaszország megadja a magyar kivitel számára a legnagyobb kedvezményt mezőgazdasági terményeink számára és az Olaszországban piacot találó fontosabb iparcikkeinkre.

A két országra nézve e részben teljesen azonos érdekekhez képest kölcsönösen egyformán szabályozza az ideiglenes egyezmény a borra vonatkozó kérdéseket. A hordóborra mindkét fél meg fogja adni a másiknak mindazt a kedvezményt, melyet egy más államnak megadna s ugyanígy a palackborra is meg fogjuk kapni az olasz részről már megadott kedvezményeket akkor, mihelyt a részünkről a más államnak netalán adandó kedvezmény az olasz palackborokra is kiterjedne. A borkülönlegességek közül ez a kölcsönösen biztosított legnagyobb kedvezmény az egyezményben megállapított néhány csemegeborfajtára fog alkalmazást nyerni.

Az ideiglenes egyezmény egy év tartamára köttetett, de - amennyiben helyébe előbb végleges kereskedelmi szerződés nem lépett - egy éven túl is érvényben fog maradni, ha azt három hónappal előbb egyik fél sem mondta fel.

Amint ezt az ideiglenes egyezmény létrejöttekor kelt jegyzékváltás megállapítja, arra való tekintettel, hogy a forgalmi korlátozások Olaszországban még nincsenek teljesen hatályon kívül helyezve, azon cikkekre nézve, melyek még ily korlátozás alá esnek, olasz részről megfelelő beviteli, illetve kiviteli kontingensek engedélyeztettek a magyar kereskedelmi érdekek számára.