1947. évi XXXII. törvénycikk indokolása

a „Magyar Köztársasági Sportérdemérem” alapításáról * 

Általános indokolás

A magyar sportolók kiváló eredményeikkel sokszor szereztek megbecsülést Magyarországnak külföldön. A felszabadulás után a sportolók voltak azok, akik a külföldi államokba már akkor eljutottak, amikor a diplomáciai kapcsolatok felvételére még nem kerülhetett sor. Indokolt tehát, hogy gondoskodjanak a kiváló eredményeket elért és Magyarországnak belföldön vagy külföldön megbecsülést szerző személyek kitüntetéséről.

A sport, illetőleg a testnevelés terén kimagasló érdemeket szerzett személyek kitüntetésére a múltban a „Toldi Miklós Érdemérem” szolgált. Kívánatosnak tartom, hogy a demokratikus sportélet újjáélesztése és a külföldi vagy belföldi kimagasló sporteredmények elérése, továbbá a testnevelés fejlesztése terén szerzett érdemeket új, a demokratikus államhatalom által létesített sportkitüntetéssel jutalmazzák.

Részletes indokolás

Az 1. §-hoz

Az új sportkitüntetés létesítését célzó törvényjavaslat 1. §-a azoknak a körét állapítja meg, akik ebben a kitüntetésben részesíthetők. Megállapítja egyben a sportkitüntetés elnevezését is. Az érdeméremnek három fokozatát állapítja meg, az arany, az ezüst és a bronz fokozatot.

A 2-3. §-hoz

A törvényjavaslat 2. és 3. §-a az érdemérem alapszabályainak előterjesztésére, valamint a kitüntetettek személyére vonatkozó javaslat megtételére a vallás- és közoktatásügyi minisztert hatalmazza fel, a köztársasági elnök számára biztosítja azonban az alapszabályok jóváhagyásának és az érdemérem adományozásának jogát.

A 4. §-hoz

A 4. § rendelkezése a „Magyar Köztársasági Sportérdemérem”-nek a rendjelek közé való sorolását célozza.