1948. évi XLII. törvénycikk indokolása

a Nagy-Budapest területén megválasztott törvényhatósági bizottsági és képviselőtestületi tagok megbizatásának meghosszabbításáról * 

Általános indokolás

A Nagy-Budapest területén lévő önkormányzatok (Budapest székesfőváros, Budafok, Kispest, Pestszenterzsébet, Pestszentlőrinc, Rákospalota, Újpest megyei városok, Albertfalva, Békásmegyer, Budatétény, Csepel, Mátyásföld, Nagytétény, Pesthidegkút, Pestszentimre, Pestújhely, Rákoscsaba, Rákoshegy, Rákoskeresztúr, Rákosliget, Rákosszentmihály, Sashalom és Soroksár nagyközségek) törvényhatósági bizottsági, illetőleg képviselőtestületi tagjainak és póttagjainak választásáról a 7460/1945. M. E. számú rendelet intézkedett. Ennek a rendeletnek a 3. §-a szerint a megválasztott törvényhatósági bizottsági, illetőleg képviselőtestületi tagok megbízatása három évre szól. Mivel a hivatkozott rendelet alapján 1945 évi október hó 7. napján megtartott választások eredményét az 1945. évi október hó 10. napján (20.510/1945. B. M. számú rendelet 22. §) hirdették ki, az 1948. évi október hó 10. napjáig Budapest székesfővárosban a törvényhatósági bizottság, a megnevezett megyei városokban és községekben pedig a képviselőtestület újraalakításáról kellene gondoskodni.

A Függetlenségi Frontot alkotó Pártok és Szakszervezetek megállapodtak abban, hogy az ország életében a felszabadulás óta megvalósult politikai és gazdasági, valamint ennek következtében az államhatalom jellegében beállott döntő változások szükségessé teszik a Magyar Köztársaság alkotmányának kidolgozását.

Ennek az alkotmánynak biztosítania kell a dolgozó nép fokozottabb részvételét az ország közigazgatásában, tehát tartalmaznia kell az önkormányzati testületi szervek működésének új szabályozását is.

Kívánatos ezért, hogy az önkormányzatok újjáalakítása már az új alkotmány rendelkezéseinek megfelelően történjék. Nem célszerű tehát, hogy a fenti ok miatt rövid időn belül hatálytalanná vált 7460/1945. M. E. számú rendeletben szabályozott választásokat most - az ország ezen területén külön választva - megtartsuk. Annál kevésbbé, mert a választás előkészítése és lebonyolítása együtt jár a lakosság és a közigazgatás fokozott igénybevételével s így a 3 éves gazdasági terv végrehajtását is hátrányosan befolyásolhatja.

Mindezek alapján indokoltnak mutatkozik a 7460/1945. M. E. számú, valamint az ezt kiegészítő 20.510/1945. B. M. számú rendeletben szabályozott választás időleges elhalasztása.