A jogszabály mai napon ( 2024.09.19. ) hatályos állapota.
A jelek a bekezdések múltbeli és jövőbeli változásait jelölik.

 

1221/2010. (XI. 4.) Korm. határozat

a 2010. október 6-án kihirdetett veszélyhelyzet során keletkezett károk enyhítéséről és a helyreállításról

A Kormány

1. felhívja a belügyminisztert, hogy

a) haladéktalanul végezze el a károsodott lakóépületek állapotfelmérését az érintett helyi önkormányzatok bevonásával és gondoskodjon a fedél nélkül maradt lakosság ideiglenes elhelyezésének feltételeiről;

b) vizsgálja meg, hogy rendelkezésre állnak-e a gátszakadás által érintett települések közigazgatási területére új lakóépület építéséhez szükséges területeket tartalmazó településrendezési eszközök, illetve szükséges-e a tervezett beépítéshez azok módosítása;

c) tárgyalásokat folytasson és állapodjon meg a karitatív szervezetek vezetőivel a fedél nélkül maradtak átmeneti elhelyezési, ellátási feltételeinek megteremtése, a helyi önkormányzatok aránytalan terheinek csökkentése érdekében, illetőleg arról, hogy a karitatív szervezetek saját lehetőségeikkel támogassák a károsultak otthonteremtését, életvitelük normalizálását;

d) az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény 124. § (9) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján kiadandó BM rendeletben a XIV. Belügyminisztérium fejezet Katasztrófa elhárítási célelőirányzatokból (20. cím, 1. alcím 34. jogcím-csoport) történő finanszírozást e határozat 1. mellékletének 2. pontjában foglalt szempontok szerint alakítsa ki.

Felelős: belügyminiszter
Határidő: azonnal

2. felkéri az érintett önkormányzatokat, hogy az új lakások építéséhez szükséges építési telkek kialakítása érdekében a településrendezési eszközök szükséges módosítása ügyében soron kívül járjanak el.

3. felhívja a nemzeti fejlesztési minisztert, hogy mérje fel az állami utakban, hidakban, továbbá az önkormányzati utakban, hidakban, valamint vasúti pályákban keletkezett károkat.

Felelős: nemzeti fejlesztési miniszter
Határidő: azonnal

4. felhívja a vidékfejlesztési minisztert, a nemzeti erőforrás minisztert és a nemzeti fejlesztési minisztert, hogy mérjék fel a károsodott terület mentesítésével összefüggő feladatokat, a mezőgazdasági állat- és takarmánykárok természetbeni pótlásának lehetőségét, és a felmérés eredményei alapján kezdjék meg a végrehajtást, továbbá vizsgálják meg a szennyezett mezőgazdasági földterületekkel kapcsolatban az ingatlancsere lehetőségét.

Felelős: vidékfejlesztési miniszter
nemzeti erőforrás miniszter
nemzeti fejlesztési miniszter
Határidő: azonnal

5. az érintett önkormányzatok (Devecser, Kolontár, Somlóvásárhely) elismert védekezési és helyreállítási költségeit a vis maior tartalék felhasználásának részletes szabályairól szóló 8/2010. (I. 28.) Korm. rendelet szabályai szerint téríti meg, az elismert védekezési költségeket a kihirdetett veszélyhelyzetre vonatkozó rendelkezések figyelembevételével.

6. a) a Katasztrófa elhárítási célelőirányzat terhére az 1. mellékletben foglaltak szerint, a károkozó felelősségét nem érintve támogatja – a vörösiszap-katasztrófával összefüggésben a lakóépületekben keletkezett károk miatt – a természetes személy tulajdonosokat új lakóépület építése, meglévő lakóépület helyreállítása, lakás vásárlása formájában; továbbá a családon belül elhelyezett károsultakat kivételesen pénzbeli támogatás formájában, amennyiben az elhelyezést biztosító családtag nyilatkozik arról, hogy a károsult lakhatását véglegesen biztosítja,

b) felhatalmazza a belügyminiszter által kijelölt személyt, hogy a lakóépületek megépítésével összefüggő feladatokat teljeskörűen ellássa és a vásárlással kapcsolatban eljárjon, az ennek keretében szükséges szerződéseket megkösse. A tervezési és az építési szerződést az összes megépítendő lakóépület vonatkozásában egy fővállalkozóval kell megkötni. Az építési szerződés megkötésekor az építésügyért felelős miniszter által működtetett honlapon található elektronikus költségvetési kiírási programban meghatározott élőmunka szükségleti normatívákat irányadónak kell tekinteni.

Felelős: belügyminiszter
Határidő: azonnal

7. a) felhívja a belügyminisztert, hogy a közpénzek felhasználásával kapcsolatos nyilvánosságot biztosítsa, és a pénzügyi folyamatok átláthatósága érdekében működtessen folyamatba épített ellenőrzési rendszert.

Felelős: belügyminiszter
Határidő: folyamatos

b) felhívja a védekezésben és a helyreállításban közreműködő központi költségvetési szervek vezetőit, hogy saját ellenőrző szerveik bevonásával a feladat végrehajtását folyamatosan ellenőrizzék.

Felelős: érintett központi költségvetési szervek vezetői
Határidő: folyamatos

c) felkéri az önkormányzatokat, hogy a többszereplős támogatási folyamat átláthatósága és a támogatások összehangolása érdekében a helyreállításban közreműködő szervekkel a rendelkezésükre álló információkat osszák meg.

8. felhívja a nemzetgazdasági minisztert, hogy közcélú munka (közfoglalkoztatás) szervezésével támogassa a károsult lakóingatlanok újjáépítésével kapcsolatos bontási, romeltakarítási, kivitelezési munkálatokat.

Felelős: nemzetgazdasági miniszter
Határidő: 2010. november 15.

9. felhívja a belügyminisztert, hogy az adományok nyilvánosságának biztosítása, a segélyezésben résztvevő civil szervezetek közötti koordináció biztosítása és az adományok elosztásának összehangolása érdekében hozzon létre egy elektronikus nyilvántartási rendszerrel támogatott Civil Humanitárius Koordinációs Központot.

Felelős: belügyminiszter
Határidő: azonnal

10. felhívja az érintett minisztereket, hogy a helyreállítási és újjáépítési munkákat – beleértve az utak, hidak, kapcsolódó műtárgyak helyreállítását is – úgy szervezzék meg, hogy azok 2011. június 30-ig befejeződjenek.

Felelős: belügyminiszter
nemzeti fejlesztési miniszter
nemzeti erőforrás miniszter
vidékfejlesztési miniszter
Határidő: 2010. június 30.

11. felhívja az érintett minisztereket, hogy 2011. november 30-ig készítsenek kormány-előterjesztést a helyreállítás és újjáépítés költségeivel kapcsolatos elszámolásról a határozat 1. mellékletében foglaltak figyelembevételével.

Felelős: belügyminiszter
nemzeti fejlesztési miniszter
nemzeti erőforrás miniszter
vidékfejlesztési miniszter
Határidő: 2011. november 30.

12. a) felhívja a vidékfejlesztési minisztert, hogy tegyen javaslatot az iszapkárok enyhítésére felhasználható európai uniós források átcsoportosítására, szükség szerint a jogszabályi előírások módosítására.

Felelős: vidékfejlesztési miniszter
Határidő: 2010. november 15.

b) felhívja a nemzeti fejlesztési minisztert, hogy intézkedjen a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség közreműködésével az iszapkárokkal kapcsolatban szükséges fejlesztésekhez az európai uniós források felhasználásával kapcsolatos pályázati felhívások, fejlesztési programok kialakításáról.

Felelős: nemzeti fejlesztési miniszter
Határidő: 2010. december 31.

13. felhívja a nemzetgazdasági minisztert, hogy a helyreállítással és az újjáépítéssel kapcsolatban a lakásszerzések adó- és illetékmentessé tételének lehetőségét vizsgálja meg, és szükség esetén gondoskodjon a jogszabály-módosításról.

Felelős: nemzetgazdasági miniszter
Határidő: azonnal

14. *  felhatalmazza a belügyminisztert, hogy

a) a tervezéssel, az építéssel, a szakértői feladatokkal, valamint a MAL Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zártkörűen Működő Részvénytársaság (MAL Zrt.) Magyar Állam felügyeletének ellátásáért felelős kormánybiztos feladatellátásával, tevékenységével összefüggő kiadásokra az ehhez kapcsolódó előirányzatok, keretek felhasználására új szerződéseket kössön, lejáró szerződéseket meghosszabbítson;

b) az e határozatban megjelenő elvek figyelembevételével – a közpénzzel való takarékos gazdálkodást, valamint az érintett lakosság nyugalmát, jogos igényét egyaránt figyelembe véve – a határozat további pontjaiban nem említett jogcímű juttatásra is egyezség megkötéséről döntsön, melyről a 11. pontban írt határidőt követően haladéktalanul a Kormánynak számoljon be.

15. kijelenti, hogy

a) az általa e határozat alapján nyújtott támogatás nem a károkozó helyetti helytállás, kizárólag a károsultak elemi lakhatási feltételeinek mielőbbi megteremtésére irányul,

b) a károkozó MAL Zrt.-vel szembeni igényeit érvényesíteni kívánja, ezért

c) felhívja a közigazgatási és igazságügyi minisztert, hogy vizsgálja meg a MAL Zrt. ellen a Magyar Állam nevében indítható kártérítési eljárás lehetőségét, és intézkedjék az eljárás megindítására.

Felelős: közigazgatási és igazságügyi miniszter
Határidő: azonnal

16. felkéri az érintett helyi önkormányzatokat, hogy az adományok felhasználását a legszélesebb nyilvánosság és a teljes átláthatóság biztosításával végezzék.

17. felkéri az érintett polgármestereket és a kisebbségi önkormányzatok képviselőit, hogy a kárfelmérésben, a helyreállításban és a lakosság ezzel kapcsolatos tájékoztatásában közreműködjenek.

18. Ez a határozat a közzétételét követő napon lép hatályba.

1. melléklet az 1221/2010. (XI. 4.) Korm. határozathoz

A 2010. október 6-án kihirdetett veszélyhelyzet miatt szükséges helyreállítás és újjáépítés végrehajtása és finanszírozása

1. A támogatás során érvényesítendő szempontok:

1.1. Az új vagy vásárolt lakóépület (lakás) szintterülete nem haladhatja meg a károsult épület káresemény bekövetkezése előtti szintterületének mértékét és értékét, indokolt egyedi esetben ettől eltérő döntéshez a belügyminiszter hozzájárulása szükséges.

1.2. A károsultnak teljes bizonyító erejű magánokiratban kell nyilatkoznia arról, hogy

a) Devecser/Kolontár/Somlóvásárhely településeken kijelölt építési telken felépítésre kerülő új épületbe kíván beköltözni,

b) az ország bármely településén eladásra kínált ingatlanba kíván beköltözni,

c) a károsodott és még helyreállítható épület helyreállításához kér segítséget.

1.3. A károsult 1.2. c) pontban meghatározott nyilatkozata ellenére sem támogatható a károsodott épület helyreállítása, ha az ingatlan olyan területen fekszik, ami a hatóság veszélyelhárítás során szerzett tapasztalataira alapozott véleménye szerint nem minősíthető biztonságosnak.

1.4. A Kormány egyetért azzal, hogy a vásárlás útján megszerzett vagy az új építés során felépült és használatbavételi engedéllyel rendelkező épület a károsult természetes személy tulajdonába kerül.

1.5. A károsultnak a szerződésben hozzá kell járulnia ahhoz, hogy

a) a tulajdonába került új lakóépület/lakás alapterületéről, komfortfokozatáról és a részére nyújtott bármilyen térítésmentes juttatásról a nyilvánosság számára hozzáférhető kimutatás készüljön;

b) a más forrásból megtérülő kárösszeget az állam javára visszafizetési kötelezettség terhelje;

c) a tulajdonába kerülő ingatlanra 10 évre elidegenítési tilalom kerüljön bejegyzésre,

d) hogy az arra feljogosított állami szervek ellenőrizhessék a b) pontban meghatározott visszafizetési kötelezettséget.

1.6. Az új ingatlan építésére, vásárlására, illetve a károsodott ingatlan helyreállítására irányuló támogatás feltétele, hogy a károsodott ingatlan károsodás előtti értékét szakértő állapítsa meg.

1.7. A Kormány nem nyújt támogatást a természetes személyek tulajdonában lévő második károsodott lakóépület, valamint a nem lakás céljára szolgáló épületek, építmények helyreállításához és újjáépítéséhez.

1.8. Az utak és kapcsolódó műtárgyak helyreállítását legalább a veszélyhelyzetet megelőző használhatósági szinten kell megvalósítani.

2. A károk enyhítése, a védekezési kiadások megtérítése, valamint a helyreállítás és újjáépítés finanszírozása:

2.1. A XIV. Belügyminisztérium fejezet Katasztrófa elhárítási célelőirányzatok (20. cím, 1. alcím 34. jogcím-csoport) legalább az alábbi költségekre biztosítsanak fedezetet:

a) a megsemmisült, károsodott, lakhatásra alkalmatlanná vált, vagy a védekezés során elbontásra került lakóépületek tulajdonosai, haszonélvezői, használati jogosultjai lakhatási feltételeinek megteremtésére, figyelembe véve az egyéb forrásból megtérülő károkat;

b) *  helyi önkormányzatok vis maior támogatásból, helyi önkormányzatok kiegészítő támogatásból, valamint egyéb, a IX. Helyi önkormányzatok támogatási és átengedett személyi jövedelemadója fejezetből nyújtott támogatásból el nem ismerhető önkormányzati feladatellátáshoz kapcsolódó költségekre;

c) a helyi önkormányzatok vis maior tartalékból támogatott helyreállítási költségeinek 100%-os fedezetének biztosítása érdekében szükséges önkormányzati saját erő részre;

d) a védekezésben, valamint a helyreállításban részt vevő Magyar Honvédség, a központi költségvetési szervek, tűzoltóságok (hivatásos önkormányzati tűzoltóság, önkéntes tűzoltó egyesületek, az önkéntes tűzoltóságok, valamint a létesítményi tűzoltóságok) védekezéssel összefüggő többletkiadására (különösen: személyi juttatások, munkaadókat terhelő járulékok, dologi kiadások, a veszélyhelyzet felszámolásához szükséges eszközök beszerzése, valamint a károsodott eszközök visszapótlása);

e) *  településtervezési, településrendezési tervben rehabilitációra kijelölt zöld- és erdőterületek terep- és vízrendezési, kertépítészeti munkálataira;

f) az ideiglenesen elhelyezettek ellátási, bérleti hozzájárulás költségeire, amelyet Devecser/Kolontár/Somlóvásárhely önkormányzatok igényelhetnek vissza;

g) a MAL Zrt. Magyar Állam felügyeletének ellátásáért felelős kormánybiztos feladatellátásával, tevékenységével összefüggő kiadásokra, valamint a titkárságának működési költségeire.