A jogszabály mai napon ( 2024.04.26. ) hatályos állapota.
A jelek a bekezdések múltbeli és jövőbeli változásait jelölik.

 

Energetikai Állandó Választottbíróság

alapító okirata, módosításokkal egységes szerkezetben * 

PREAMBULUM

A Magyar Energia Hivatal (a továbbiakban: „Hivatal”) a választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény (a továbbiakban: „Vbt.”), a villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény 169. §-a (a továbbiakban: „VET”) alapján, valamint figyelemmel a földgázellátásról szóló 2008. évi XL. törvény 131. §-ára megalapítja az Energetikai Állandó Választottbíróságot (továbbiakban: „Választottbíróság”) és a Választottbíróság alapító okiratának szövegét az alábbiak szerint állapítja meg:

1. § A VÁLASZTOTTBÍRÓSÁG

1.1. A Hivatal megalapítja az Energetikai Állandó Választottbíróságot. A Választottbíróság hatáskörére, eljárására a Vbt. rendelkezéseit a VET 169. § (3)-(6) bekezdésében foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

1.2. A VET alapján Választottbíróság eljárásának van helye a törvény szerinti engedélyköteles tevékenységet folytató engedélyesek közötti, a törvény hatálya alá tartozó tevékenységekre vonatkozó jogszabályban, vagy az alapján kötött szerződésben foglalt jogokkal és kötelezettségekkel kapcsolatos jogvitában, ha a felek a választottbírósági eljárást választottbírósági szerződésben kikötötték és az eljárás tárgyáról szabadon rendelkezhetnek. A Választottbíróság hatásköre a Vbt. 3. § (1) bekezdése szerint is kiköthető. Az Energetikai Állandó Választottbíróság egyeztető eljárás lefolytatására is jogosult a közvetítői tevékenységről szóló 2002. évi LV. törvény szabályainak megfelelően.

1.3. A Választottbíróság eljárásának 1.2. pont szerinti kikötése nem érinti a VET hatálybalépése előtt megkötött egyedi szerződésben a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett működő Állandó Választottbíróság hatáskörének kikötésére vonatkozó esetleges előírás érvényességét. Az ilyen kikötések alapján a jogvita választottbírósági rendezésére továbbra is - a felek eltérő rendelkezése hiányában - a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett működő Állandó Választottbíróságnak van hatásköre.

1.4. A Választottbíróság jogi személy.

1.5. A Választottbíróság székhelye Budapesten van.

1.6. A Hivatal az alapítói hozzájárulás formájában és az alapító okirat rendelkezései szerint biztosítja a Választottbíróság létrejöttének/szükség esetén működésének technikai és anyagi feltételeit.

1.7. A Választottbíróság szervezete a választottbírói testületből, a testület tagjai közül kijelölt legalább három-, legfeljebb öttagú elnökségből (a továbbiakban: „Elnökség”) az Elnökséget koordináló elnökből, a titkárságból és a Gazdasági Hivatalból áll.

1.8. A Választottbíróság eszközei nem vonhatóak el és azok kizárólag a Választottbíróság működésére és a választottbíráskodás fejlesztéséhez használhatóak fel. A Választottbíróság szabad pénzeszközeit kizárólag bankbetétben tarthatja vagy állampapírba fektetheti be. A Választottbíróság tevékenysége a szervezete működtetésére terjed ki, ideértve a választottbíráskodással kapcsolatos tudományos és oktatási tevékenységet is (TEÁOR ´08 84.23, 72.20, 85.59). A Választottbíróság vállalkozói tevékenységet nem végezhet.

2. § A VÁLASZTOTTBÍRÓSÁG ELNÖKE

2.1. A Választottbíróság elnökét az Elnökség választja - a Hivatal elnöke előzetes javaslattételi joga mellett - tagjai közül három évi időtartamra.

2.2. A Választottbíróság első elnökét a Hivatal elnöke jelöli ki.

2.3. Az elnök önállóan képviseli a Választottbíróságot - mint az Elnökség által a VET 169. § (13) bekezdése alapján felhatalmazott személy - harmadik személyek, bíróságok, hatóságok, pénzügyi intézmények, nemzetközi szervezetek előtt. Az elnök végrehajtja az Elnökség mint a Választottbíróság irányító szerve határozatait.

2.4. Az elnök gyakorolja az eljárási szabályzatban reá ruházott hatásköröket.

2.5. A Választottbíróság Elnöke az eljárási szabályzatban foglalt feladatain kívül:

- folyamatosan tájékoztatja a választottbírói kart a Választottbíróságot érintő jogi és szervezeti kérdésekről;

- kapcsolatot tart és konzultál a választottbírói testület tagjaival, megszervezi a Választottbíróság elnökségének üléseit, valamint az egyéb testületi üléseket;

- irányítja és felügyeli a Választottbíróság titkárságának tevékenységét, ennek során gondoskodik arról, hogy az érintett dolgozók a jogszabályoknak, a Választottbíróság belső működésével kapcsolatos szabályzatoknak, illetőleg egyedi munkaszerződésükben foglaltaknak megfelelő tevékenységet folytassanak, tevékenysége kiterjed a vezetői utasításra és ellenőrzésre egyaránt;

- meghatározza az iratkezelési szoftverhez történő hozzáférési jogosultságot a Választottbíróság hatáskörébe tartozó iratok összessége tekintetében;

- kapcsolatot tart a hazai tudományos intézetekkel, bíróságokkal és államigazgatási szervekkel, hazai és külföldi választottbíróságokkal, egyetemekkel;

- tájékoztatja az UNCITRAL-t és a nemzetközi választottbírósági szervezeteket a választottbírósági eljárási jogra vonatkozó magyarországi ítélkezési gyakorlatról.

2.6. Amennyiben az elnök összeférhetetlenség, vagy tartós akadályoztatás miatt feladatait nem tudja ellátni, az elnököt az általa kijelölt elnökségi tag helyettesíti. Az elnök hat hónapot meghaladó akadályoztatása esetén új elnököt kell választani.

3. § A VÁLASZTOTTBÍRÓSÁG ELNÖKSÉGE

3.1. A Választottbíróság Elnöksége tagjait a választottbírói testület választja 3 évi időtartamra a tagjai közül.

3.2. A Választottbíróság első Elnökségének tagjait a Hivatal elnöke jelöli ki.

3.3. A Választottbíróság Elnöksége 3-5 tagból áll.

3.4. A Választottbíróság Elnöksége a Választottbíróság általános irányító szerve. Az Elnökség ellátja továbbá az eljárási szabályzatban reá ruházott hatásköröket.

3.5. A Választottbíróság Elnöksége az eljárási szabályzatban foglalt feladatain kívül:

- véleményezi a Választottbíróságot érintő jogszabályokat, ill. részt vesz azok előkészítésében;

- elfogadja a Választottbíróság eljárási szabályzatát, illetve annak módosításait;

- figyelemmel kíséri az eljárási szabályzat betartását és gyakorlati alkalmazhatóságát;

- a rendelkezésére álló eszközök keretei között igyekszik biztosítani a szakszerű ítélkezés, valamint a hazai és nemzetközi ismertség és megbecsültség kialakulásához szükséges személyi és tárgyi feltételek megteremtését, valamint fenntartását;

- irányítja és ellenőrzi a Választottbíróság gazdálkodását és ügyviteli rendjét;

- elfogadja a Választottbíróság éves beszámolóját;

- elfogadja a Választottbíróság szabályzatait, illetve annak módosításait;

- ellátja jelen alapító okirat más szakaszaiban megjelölt feladatait.

3.6. A Választottbíróság Elnöksége döntését határozatban, ülésen hozza. A Választottbíróság Elnökségének ülését az elnök, akadályoztatása esetén bármely két elnökségi tag vagy a Hivatal elnöke hívja össze a tagoknak az ülés időpontja előtt legalább 8 (nyolc) naptári nappal előbb tértivevényes levélben vagy e-mailben elküldött meghívó útján.

3.7. A Választottbíróság Elnöksége határozatképes, ha azon legalább három tag jelen van. Az Elnökség határozatait egyszerű szótöbbséggel hozza, határozatait írásba foglalja.

3.8. A Választottbíróság Elnökségének tagjai tiszteletdíjban nem részesülnek.

3.9. Megszűnik a tag elnökségi tagsága, ha

- a választottbírói névjegyzékből törlésre kerül, vagy

- lemond, vagy

- meghal.

4. § A VÁLASZTOTTBÍRÓI TESTÜLET

4.1. A Választottbírói testület a Választottbíróság által vezetett és közzétett választottbírói névjegyzékben szereplő belföldi és külföldi választottbírákból áll. A választottbírót a testület tagjává történő választása esetén fel kell venni a választottbírói névjegyzékbe, ha pedig választottbírói tisztsége bármilyen okból megszűnik, nevét a névjegyzékből törölni kell.

4.2. A Választottbírói testület 20-50 tagból áll.

4.3. Választottbíróvá bárki jelölhető (választható), aki nem esik a Vbt. 12. §-ában meghatározott kizáró okok valamelyike alá. Nem lehet a választottbírói testület tagja a Hivatal elnöke, illetve a Hivatal egyéb alkalmazottja.

4.4. Az első választottbírói testület tagjait a Hivatal elnöke jelöli ki. A továbbiakban választottbírói névjegyzékbe történő felvételre, illetve az abból történő törlésre az Elnökség tesz javaslatot, amelyet az elnök terjeszt a Hivatal elnöke elé. A választottbírói névjegyzékbe történő felvételről szóló döntés során figyelembe veendő a felvételre javasolt személy addigi szakmai, választottbírói tevékenysége, szakmai életútja, gyakorlata és szakmai ismeretsége, a nemzetközi ügyekben szükséges nyelvismerete, gyakorlati, elméleti képzettsége.

4.5. A választottbírói névjegyzékbe történő felvétel 5 évre szól, és további 5 éves periódusokra meghosszabbítható, azonban nem kerülhet a választottbírói névjegyzékbe felvételre az, aki az 5 éves periódus alatt 76. életévét betölti.

4.6. A választottbírói névjegyzékbe történő felvételről a Hivatal elnöke dönt.

4.7. Megszűnik a választottbírói testületi tagsága és a névjegyzékből törölni kell azt a választottbírót, aki

- nem felel meg az összeférhetetlenségi szabályoknak, vagy

- lemond, vagy

- meghal.

4.8. A választottbírói testület ülését évente legalább egyszer az Elnökség határozata alapján az Elnök hívja össze a tagoknak az ülést megelőzően legalább 15 nappal megelőzően e-mailben vagy tértivevényes levélben megküldött meghívó útján.

4.9. A választottbírói testület határozatképes, ha legalább tíz névjegyzékben szereplő választottbíró jelen van.

4.10. A választottbírói testület

- három évre megválasztja az Elnökség tagjait;

- dönt az Elnökség a Választottbíróság működéséről szóló beszámolójának elfogadásáról;

- véleményezi az eljárási szabályzat tervezett módosításait;

- javaslatot tehet a Választottbíróságot érintő bármely kérdésben az Elnökség számára.

5. § A VÁLASZTOTTBÍRÓSÁG TITKÁRSÁGA

5.1. A Választottbíróság működésével kapcsolatos adminisztratív, koordinációs feladatok ellátását a Választottbíróság Titkársága (továbbiakban: „Titkárság”) végzi. A Titkárságot a titkárságvezető irányítja.

5.2. A titkárságvezető és a titkárság dolgozói a Választottbírósággal munkaviszonyban vannak, az egyes ügyekkel kapcsolatban tudomásukra jutott tények és adatok tekintetében titoktartásra kötelezettek. Részükre az ítélkezési tevékenységgel összefüggésben, illetve az eljárási szabályzat alapján elvégzendő feladataikkal kapcsolatban utasítást csak a Választottbíróság elnöke, Elnöksége, illetve az egyes ügyekben eljáró választottbírók adhatnak.

5.3. A Választottbíróság titkárságának munkavállalói esetében a munkáltatói jogokat a Választottbíróság elnöke gyakorolja.

5.4. A Titkárságnak az ügyek intézésével kapcsolatos ügyviteli feladatait az eljárási szabályzat, az egyes titkársági dolgozók részletes feladatait munkaköri leírásuk tartalmazza.

5.5. A titkárságvezető feladatai

- közvetlenül irányítja a titkárság munkatársainak tevékenységét;

- szervezi a Választottbíróság titkárságának munkáját, ellátja az ügyviteli, szervezési és koordinációs feladatokat;

- biztosítja a peres ügyek intézése és egyéb, magyar és idegen nyelvű levelezési feladatok ellátását;

- figyelemmel kíséri az eljárási és regisztrációs díjak befizetését, az ügyek tárgyalásra előkészítését;

- biztosítja a tárgyalások megtartásához szükséges feltételeket, (tárgyalóterem, jegyzőkönyvvezető, tolmács stb.), a telefonos és személyes ügyfélfogadást;

- az egyes ügyek lezárása után a gazdasági igazgatóság részére a pénzügyi műveletekhez szükséges írásos információt nyújt;

- az iratkezelési szabályzatban rögzítettek szerint gyakorolja a kiadmányozás jogát, valamint irányítja és ellenőrzi az ügyiratforgalom kezelését;

- az ügyforgalomról, a várható és tényleges bevételekről, kiadásokról statisztikai adatokat és információt szolgáltat az elnök és az Elnökség számára;

- igényli és szétosztja a folyamatos munkához szükséges irodaszereket, egyéb eszközöket;

- az elnök felkérésére részt vesz a Választottbíróság elnökségi üléseinek, a választottbírói testületi ülésnek az előkészítésében és az ezekhez szükséges dokumentumok elkészítésében;

- a számfejtések, megrendelések vonatkozásában a Gazdasági Hivatal felé aláírási jogkörrel rendelkezik.

6. § A VÁLASZTOTTBÍRÓSÁG GAZDÁLKODÁSA, GAZDASÁGI HIVATAL

6.1. A Választottbíróság gazdasági hivatali funkcióit a Választottbíróság alkalmazásában álló szakirányú végzettséggel rendelkező személy látja el.

6.2. A Választottbíróság bevételeivel maga gazdálkodik. A Választottbíróság önálló bankszámlával rendelkezik.

A bankszámla felett az elnök önállóan vagy két elnökségi tag együttesen rendelkezhet.

6.3. A Választottbíróság működésének forrásai:

- alapítói hozzájárulások,

- választottbírósági díjak,

- a vagyon hozama,

- egyéb bevételek.

7. § EGYÉB RENDELKEZÉSEK

7.1. Az egyszeri alapítói hozzájárulás 40 000 000 HUF, azaz negyvenmillió forint, melyet jelen alapító okiratnak a hivatalos lapban történt kihirdetésétől számított 15 napon belül kell a Választottbíróság alszámlájára átutalni. A folyamatos alapítói hozzájárulás összege a működés első három évében naptári évenként 15 000 000 HUF, azaz tizenötmillió forint, amelyet minden év január 15-ig kell megfizetni.

Az ezt követő években a működtetés fenntarthatóságának figyelembevétele mellett, a Hivatal a folyamatos alapítói hozzájárulás összegét felülvizsgálhatja.

8. § HATÁLYBALÉPÉS

A Választottbíróság bejelentése alapján a miniszter jelen alapító okiratot a minisztérium hivatalos lapjában teszi közzé. Az Energetikai Állandó Választottbíróság jogi személyiségét alapító okiratának a hivatalos lapban történő közzététele napjával nyeri el. A közzétételt a miniszter rendeli el az Energetikai Állandó Választottbíróság bejelentése alapján. A bejelentéshez mellékelni kell az alapító okiratot.