A jogszabály mai napon ( 2024.04.27. ) hatályos állapota.
A jelek a bekezdések múltbeli és jövőbeli változásait jelölik.

 

7/2015. (II. 20.) HM utasítás

a honvédelmi kiállítóhelyek létrehozásáról és működtetéséről, valamint a honvédelmi szervezetek által a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumtól kölcsönzött műtárgyak kezeléséről * 

A honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 290/2011. (XII. 22.) Korm. rendelet 2. § (5) bekezdése alapján a következő utasítást adom ki:

1. Általános rendelkezések

1. § Az utasítás hatálya a Honvédelmi Minisztériumra (a továbbiakban: HM), a honvédelemért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetekre, a miniszter fenntartói irányítása alá tartozó köznevelési intézményre, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatra (a továbbiakban: KNBSZ), továbbá a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) katonai szervezeteire (a továbbiakban együtt: honvédelmi szervezetek) terjed ki.

2. § Az utasítás alkalmazásában

1. csapattörténeti emlékszoba: olyan honvédelmi kiállítóhely, amely a honvédelmi szervezet történetének írásos, képi és tárgyi emlékeit gyűjti, nyilvántartja és mutatja be, valamint rendelkezik állandó kiállítás befogadására alkalmas kiállítóteremmel és legalább egy raktárhelyiséggel, továbbá melynek működtetésével kapcsolatos feladatok a honvédelmi szervezet vezetője által kijelölt személy - munkaköri leírás szerinti - felelősségi körébe tartoznak;

2. fegyvernemi és csapat- vagy intézménytörténeti emlék: olyan történeti értékeket hordozó tárgy, írásos vagy képi dokumentum, amely hitelesen tükrözi az adott fegyvernem, honvédelmi szervezet működésének fontosabb eseményeit, oktatási, kiképzési vagy harci emlékeit, a haditechnikai eszközökben bekövetkezett változásokat és kapcsolódik a honvédelmi szervezet hagyományainak folytatásához, valamint annak székhelyéhez;

3. fegyvernemi szakgyűjtemény: olyan honvédelmi kiállítóhely, amely a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Muz. tv.) 48. §-a szerinti közérdekű muzeális gyűjteménynek vagy közérdekű muzeális kiállítóhelynek minősül, és egy fegyvernem, csapatnem, szakcsapat vagy intézmény történetének írásos, képi vagy tárgyi emlékeit országosan gyűjti, tudományos igénnyel feldolgozza, nyilvántartja és bemutatja, és rendelkezik azokkal a személyi és tárgyi feltételekkel, amelyeket a muzeális intézmények működési engedélyéről szóló 2/2010. (I. 14.) OKM rendelet előír;

4. honvédelmi kiállítóhely: a magyar hadtörténelem egy adott időszaka történetének ápolására szolgáló, nem önálló honvédelmi létesítmény, amely lehet csapattörténeti emlékszoba vagy fegyvernemi szakgyűjtemény;

5. műtárgy: a hadtörténelem jellemző tárgyi, képi, hangrögzített, írásos emlékei és egyéb bizonyítékai, fegyvernemi és csapat- vagy intézettörténeti emlékek, művészeti alkotások.

2. A honvédelmi kiállítóhelyek létesítésére vonatkozó közös szabályok

3. § (1) A honvédelmi szervezet vezetője, parancsnoka (a továbbiakban együtt: vezető) honvédelmi kiállítóhely létesítésére irányuló szándék esetén a honvédelmi kiállítóhelyre vonatkozó részletes dokumentációt készít, amely tartalmazza

a) a honvédelmi szervezet megnevezését,

b) a honvédelmi szervezet vezetőjének fenntartásra vonatkozó szándéknyilatkozatát,

c) a létesítendő honvédelmi kiállítóhely méretarányos alaprajzát,

d) a honvédelmi kiállítóhely őrzésvédelme biztosításának leírását,

e) az elhelyezni kívánt vagyontárgyak tételes felsorolását, műtárgyvédelmük, állagmegóvásuk tervét és

f) a létesítés és a fenntartás hároméves, részletes költségvetési tervét.

(2) A honvédelmi szervezet vezetője a részletes dokumentációt szakvélemény kiadása céljából megküldi a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (a továbbiakban: HM HIM) parancsnoka részére.

(3) A HM HIM az indokolással ellátott szakvéleményét a részletes dokumentáció alapján adja ki, amelyben a honvédelmi kiállítóhely

a) létrehozását támogatja,

b) létrehozását az indokolásban részletezett változtatásokkal támogatja vagy

c) létrehozását nem támogatja.

(4) A (3) bekezdés b) és c) pontjában meghatározott tartalmú szakvélemény esetén a honvédelmi szervezet vezetője a részletes dokumentációt átdolgozhatja, és ismételten megküldheti a HM HIM részére.

3. A fegyvernemi szakgyűjtemény létesítésére vonatkozó külön szabályok

4. § (1) A 3. § (3) bekezdés a) pontja szerinti támogató szakvélemény kiadását követően a KNBSZ kivételével a honvédelmi szervezet vezetője - az MH katonai szervezetei esetében a Honvéd Vezérkar főnöke (a továbbiakban: HVKF) útján - kezdeményezi a HM közigazgatási államtitkáránál (a továbbiakban: HM KÁT) a fegyvernemi szakgyűjtemény létesítésének engedélyezését.

(2) A kezdeményezés a részletes dokumentációból és a HM HIM 3. § (3) bekezdés a) pontja szerinti támogató szakvéleményből áll.

(3) A fegyvernemi szakgyűjtemény létrehozásáról és fenntartásáról a HM és a miniszter közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetek esetében a HM KÁT, az MH katonai szervezetei vonatkozásában a HVKF intézkedésben rendelkezik.

(4) A 3. § (3) bekezdés a) pontja szerinti támogató szakvélemény kiadását követően a KNBSZ főigazgatója, a honvédelmi szervezetek esetében pedig a (3) bekezdés szerinti intézkedés kiadását követően a honvédelmi szervezet vezetője kérelmezi a kultúráért felelős miniszternél a Muz. tv. 39. §-a szerinti működési engedély kiadását.

4. A csapattörténeti emlékszoba létesítésére vonatkozó külön szabályok

5. § (1) A 3. § (3) bekezdés a) pontja szerint támogató szakvélemény kiadását követően a honvédelmi szervezet vezetője a csapattörténeti emlékszoba létrehozásához szükséges - a Muz. tv. 39. §-a szerinti - működési engedély kiadását kérelmezheti.

(2) A működési engedély átvételét követően a csapattörténeti emlékszoba létrehozására a honvédelmi szervezet vezetője intézkedik.

5. A honvédelmi kiállítóhely működtetése

6. § (1) A honvédelmi kiállítóhelyek működése személyi, tárgyi és költségvetési feltételeinek biztosítása a honvédelmi szervezet feladata.

(2) Az (1) bekezdés szerinti feladat teljesítése során a HM HIM muzeológiai szakfelügyeleti tevékenységet lát el, amelynek keretében rendszeresen végzi a honvédelmi kiállítóhelyek működtetésére kijelölt személyek múzeumi szakmai felkészítését.

6. A műtárgyak kölcsönzése és kezelése

7. § (1) A HM HIM a Muz. tv. 38/A. § (1)-(3) bekezdése szerinti kölcsönzési szerződéssel

a) a honvédelmi kiállítóhelyek műtárggyal történő kiegészítése,

b) a honvédelmi értékek megőrzése és kifejezése, valamint hagyományápolás (a továbbiakban együtt: hagyományápolás) és

c) az ideiglenes, legfeljebb 30 napig működő kiállítások ellátása

céljából - a (2)-(5) bekezdésben foglaltakra figyelemmel - a honvédelmi szervezetek részére kölcsönzési díj térítése nélkül műtárgyakat bocsáthat rendelkezésre.

(2) Természetes személyek részére műtárgy nem kölcsönözhető.

(3) A kölcsönzési szerződés legfeljebb öt évre köthető meg.

(4) A kölcsönzési szerződésnek a Muz. tv. 38/A. § (1)-(3) bekezdésében meghatározottakon túl tartalmaznia kell, hogy a honvédelmi szervezet a kölcsönadott műtárgyakat csak a kölcsönzési szerződésben meghatározott célra használhatja fel.

(5) A HM HIM a műtárgykölcsönzéssel kapcsolatban felmerült és indokolt költségeket a kölcsönvevő honvédelmi szervezetre átháríthatja. A kölcsönzött műtárgyak állagmegóvása a kölcsönvevő honvédelmi szervezet feladata.

(6) A honvédelmi szervezet által a kiállítóhelye műtárggyal történő kiegészítése céljából kezdeményezett kölcsönzési kérelmet a HM HIM részére kell megküldeni. Amennyiben a műtárgykölcsönzés múzeumi szakmai szempontból nem kifogásolható, a HM HIM a kölcsönzési szerződést előkészíti, és arról a honvédelmi szervezetet tájékoztatja.

(7) A honvédelmi szervezet által a hagyományápolás vagy ideiglenes kiállítások ellátása céljából kezdeményezett kölcsönzési kérelmet a HM HIM-en keresztül kell jóváhagyásra a HM társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár részére felterjeszteni. A jóváhagyást követően a HM HIM a Muz. tv. 38/A. § (6) bekezdésében foglaltak szerint jár el. A kultúráért felelős miniszter hozzájárulása esetén a HM HIM a kölcsönzési szerződést előkészíti, és arról a honvédelmi szervezetet tájékoztatja.

(8) A kölcsönzési szerződést a HM HIM parancsnoka és - a (10) bekezdésben meghatározott kivétellel - az átvevő honvédelmi szervezet a honvédelmi szervezet vezetője írja alá.

(9) Az MH katonai szervezetei a (6) és (7) bekezdés szerinti kölcsönzési kérelmeket szolgálati úton terjesztik fel.

(10) A logisztikai ellátási-utaltsági rend szerint ellátott honvédelmi szervezet (a továbbiakban: ellátott honvédelmi szervezet) műtárgykölcsönzést - a (7) bekezdéstől eltérően - csak az ellátó honvédelmi szervezeten keresztül kezdeményezhet a HM HIM-nél. A kölcsönzési szerződést ez esetben a HM HIM az ellátó honvédelmi szervezettel köti meg, amely az ellátott honvédelmi szervezet vagy az annak állományába tartozó személy részére az igényelt műtárgyat a 9. § szerint adja át.

8. § (1) A kölcsönzött műtárgyak átvétele - a kölcsönzési szerződés alapján - a HM HIM által kiállított átadás-átvételi jegyzőkönyv alkalmazásával történik.

(2) Az átadás-átvételi jegyzőkönyvet legalább olyan tartalommal kell összeállítani, hogy az megfelelő alapul szolgáljon a (4) bekezdésben meghatározott analitikus nyilvántartás felfektetéséhez és vezetéséhez.

(3) A kölcsönzött műtárgyakat az átvevő honvédelmi szervezet állományába tartozó, az átvett műtárgyak kezelésére írásban kijelölt személy - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - az iktatószámmal ellátott, külön felfektetett analitikus nyilvántartásába bevételezi. Az analitikus nyilvántartáshoz kapcsolódó bizonylatokat külön iktatólapon kell nyilvántartani. A műtárgy kezelésére kijelölt személy feladatait a munkaköri leírásában is rögzíteni kell. A kölcsönzött műtárgyakat az átvevő honvédelmi szervezet az ESZKÖZ program analitikus nyilvántartásában nem szerepeltetheti.

(4) Az analitikus nyilvántartás tartalmazza

a) az alapadatokat, melyek

aa) a honvédelmi szervezet megnevezése,

ab) az analitikus nyilvántartás megnevezése és iktatószáma, és

b) a kölcsönzött műtárgyakkal kapcsolatos adatokat, melyek a műtárgy

ba) megnevezése,

bb) leltári száma,

bc) mennyisége,

bd) értéke,

be) tárolási helye,

bf) nyilvántartásba vételének és a 9. § szerinti kiadásának, valamint a HM HIM részére történő visszaadásának alapjául szolgáló átadás-átvételi jegyzőkönyv nyilvántartási száma,

bg) nyilvántartásba vételének és a bf) alpont szerinti kiadásának kelte, amely megegyezik az átadás-átvételi bizonylatok kiállításának dátumával,

bh) nyilvántartásba vételének vagy kiadásának időpontjában fennálló fizikai állapotát rögzítő szakleírás és képi ábrázolás dokumentációjának nyilvántartási száma.

(5) Az ideiglenes kiállítások ellátásához kölcsönzött műtárgyak kezelésének bizonylata az átvételről és a visszaadásról összeállított átadás-átvételi jegyzőkönyv.

9. § A kölcsönzött műtárgyakat honvédelmi szervezeten belül használatra átadni - ideértve az ellátott honvédelmi szervezet részére történő átadást is - csak megőrzési felelősséggel, személyre szólóan, átadás-átvételi jegyzőkönyvvel lehet. Az átadás-átvételi jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell az átadott műtárgy fizikai állapotát dokumentáló szakleírást és a műtárgy képi ábrázolását is.

10. § (1) A kölcsönzött műtárgyakat a honvédelmi szervezet évente legalább egy alkalommal, az év végi leltározás keretében teljes körűen, mennyiségi felvétel módszerével, ezen belül a 8. § (3) bekezdése szerinti analitikus nyilvántartással való összehasonlítással leltározza.

(2) A leltározás végrehajtására legalább kéttagú leltározási bizottságot kell létrehozni azzal, hogy a bizottság tagja a 8. § (3) bekezdése szerint kijelölt személy nem lehet.

(3) A leltározási bizottság a leltározást a Muz. tv. 38/A. § (3) bekezdése szerinti - és a 8. § (3) bekezdése szerint iktatott - fizikai állapotot dokumentáló szakleírás és képi ábrázolás alkalmazásával hajtja végre.

(4) Az év végi leltározás eredményéről a honvédelmi szervezet vezetője legkésőbb a tárgyévet követő év január 15-ig írásban értesíti a HM HIM-et.

(5) A leltározással kapcsolatos egyéb szabályokat a HM fejezet egységes számviteli politikájáról és számlarendjéről szóló HM VGHÁT szakutasítással kiadott Honvédelmi Minisztérium Számviteli Politikájának leltározási és leltárkészítési szabályzata tartalmazza.

11. § (1) A HM HIM parancsnoka év közben vagy a 10. § (4) bekezdése szerinti értesítés alapján, a leltározás lezárását követően helyszíni szemlét rendelhet el, amellyel ellenőrzi a műtárgytárolási, műtárgyvédelmi, műtárgybemutatási és -nyilvántartási szabályok érvényesülését, az állagmegóvás és a biztonságos őrzésvédelem meglétét. A helyszíni szemle megkezdését legalább tizenöt nappal megelőzően a HM HIM parancsnoka értesíti az érintett honvédelmi szervezetet vezetőjét.

(2) A helyszíni szemle megállapításai alapján tapasztalt rendellenességet a HM HIM parancsnokának átirata alapján a honvédelmi szervezet vezetőjének az átirat kézhezvételétől számított 30 napon belül meg kell szüntetnie.

(3) Amennyiben a honvédelmi szervezet a (2) bekezdésben foglalt kötelezettségének határidőre nem tesz eleget, a HM HIM parancsnoka kezdeményezi - a honvédelmi szervezet szolgálati elöljárója útján - a kölcsönzött műtárgyak visszavételét.

7. Egyéb rendelkezések

12. § (1) *  A honvédelmi szervezet a részére adományként felajánlott és a honvédelmi szervezetek költségvetési gazdálkodásának rendjéről szóló HM utasítás 77. §-a szerint átvett műtárgyakról köteles - az átvételt követő 10 napon belül - írásban tájékoztatni a HM HIM-et.

(2) Az (1) bekezdés szerinti tájékoztatás alapján a HM HIM a műtárgy-nyilvántartásában nem szereplő,

a) azonban a magyar hadtörténelem számára kiemelkedő történeti értékkel bíró műtárgyakat a gyarapodási naplójában rögzíti, majd a honvédelmi szervezetnek díjmentesen kölcsönzési szerződéssel átadhatja azzal, hogy a műtárgykölcsönzés csak múzeumi szakmai indokok alapján tagadható meg,

b) és gyarapodási naplójában rögzíteni nem kívánt műtárgyról írásban tájékoztatja a honvédelmi szervezetet.

A honvédelmi szervezet a HM HIM tájékoztatását követően a műtárgyat térítés nélküli átvételként, a 32 humán (kulturális) anyagnem kódon - a felajánlóval kötött átadás-átvételi jegyzőkönyvben rögzítetteknek megfelelően vagy annak hiányában a piaci értéken - analitikus nyilvántartásba veszi. A honvédelmi szervezet a nyilvántartásba vételről - a másodlagos nyilvántartásba vétel érdekében - értesíti az MH Anyagellátó Raktárbázist.

13. § (1) A szervezési változással megszűnő honvédelmi szervezetek esetében - a szervezési változás végrehajtásáról szóló HM utasítás alapján - a megszűnő honvédelmi szervezet és a HM HIM kezdeményezi a kölcsönzési szerződés alapján átvett, átadott műtárgyak visszavételét.

(2) A jogutód nélkül megszűnő honvédelmi szervezet vagy honvédelmi kiállítóhely a honvédelmi szervezet tartós használatában lévő műtárgyakat - ide nem értve a HM HIM-től kölcsönzötteket - a HM HIM szakmai javaslata alapján más honvédelmi szervezet, honvédelmi kiállítóhely vagy annak hiányában, a miniszter döntésének megfelelően más intézmény részére adja át.

14. § Az állami vezetői szolgálati viszony, szolgálati viszony, kormányzati szolgálati viszony, közalkalmazotti jogviszony vagy munkaviszony megszűnése során vagy a hivatásos és szerződéses állomány áthelyezése esetén alkalmazott anyagelszámolási vagy laktanya-elhagyási lapot a műtárgyat kölcsönző honvédelmi szervezeteknél az elszámolási kötelezettség kiterjesztése érdekében a műtárgy kezelésére kijelölt személy részére történő elszámolási sorral kell kiegészíteni.

15. § A kölcsönzött műtárgyakkal kapcsolatos feladatok ellenőrzésének és a műtárgy kezelésére kijelölt személy feladatai átadás-átvételének rendjét a honvédelmi szervezet vezetőjének gazdálkodási intézkedésében, parancsában kell rögzíteni.

16. § Káreljárás lefolytatása esetén a kár összegének megállapítására a kártérítési felelősségről, valamint egyes meg nem térülő károk leírásának és törlésének szabályairól szóló 10/2013. (VIII. 12.) HM rendelet 3. §-át kell alkalmazni.

8. Záró rendelkezések

17. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.

18. § Ez az utasítás a hatálybalépését megelőzően

a) az ellátott honvédelmi szervezetek által a HM HIM-mel kötött kölcsönzési szerződés megszüntetésének és a 7. § (9) bekezdése szerinti új kölcsönzési szerződés megkötésének a honvédelmi szervezet általi kezdeményezését és

b) a kölcsönzött műtárgyak vonatkozásában a 8. § és a 9. §, valamint a 14. § szerinti feladatokat ezen utasítás hatálybalépését követő 30 napon belül végre kell hajtani.

19-20. § *