Az élelmiszerekről szóló 1995. évi XC. törvény 27. §-ának (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján – a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszterrel egyetértésben – a következőket rendeljük el:
1. § E rendelet alkalmazásában
megsemmisítés: a funkcióját nem teljesítő, hulladékká vált élelmiszer teljes körű környezetvédelmi kezelése.
2. § (1) A rendelet hatálya a Magyarországon előállított, forgalmazott azon nyers és feldolgozott élelmiszerekre, élelmiszer nyersanyagokra és adalékanyagokra (a továbbiakban: élelmiszer) terjed ki, amelyek emberi fogyasztásra alkalmatlanná – hulladékká – váltak.
(2) A rendelet hatálya nem terjed ki a veszélyes hulladékra és a lakosságnál keletkező hulladékokra.
(3) A radioaktív anyagokkal való szennyezettség esetén az azokra vonatkozó jogszabályokat kell alkalmazni.
(4) Az állati eredetű – hulladékká vált – termékek esetén e rendelet szabályait a külön jogszabályokban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
(5) A vámhatóság, illetve a rendőrség által lefoglalt élelmiszerek esetén a vámszabályokban és a rendőrségi jogszabályokban foglaltakat is alkalmazni kell.
3. § Meg kell semmisíteni azt a hulladékot, amely sem takarmányozásra, sem más célra azért nem hasznosítható, mert műszeres vizsgálat nélkül megállapítható elváltozást mutat és/vagy a laboratóriumi vizsgálat kórokozó mikroorganizmust, annak toxinját, állatgyógyszert, hozamnövelő szert, növényvédő szert, tisztító- és fertőtlenítőszert, adalékanyagot, egyéb vegyi anyagot, a jogszabályban megszabott határértéket olyan mértékben meghaladó mennyiségben, illetve egyéb veszélyes anyagot olyan mennyiségben mutatott ki, mely egészségkárosodást okozhat, és ennek veszélyét az ismert eljárásokkal nem lehet megszüntetni. Amennyiben a hulladékot veszélyesnek minősítik, akkor a veszélyes hulladékokra vonatkozó jogszabály * vonatkozik rá.
4. § (1) A hulladékká vált és a 3. § szerint nem hasznosítható élelmiszerek megsemmisítésének módjai:
a) égetés, *
b) települési hulladéklerakó helyeken – a szükséges hatástalanító kezelést követően – való elhelyezés,
c) folyékony, nagy víztartalmú hulladékok szennyvízkezelő telepen való kezelése.
(2) * A hulladékká vált élelmiszer takarmányozási célra történő hasznosításáról a vármegyei kormányhivatal élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi hatáskörben eljáró járási hivatala dönt. A megsemmisítés módja vonatkozásában az elrendelő hatóság a népegészségügyi hatáskörben eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatal véleményét is kikéri.
5. § A megsemmisítést az előállító, a forgalmazó, illetőleg a termék tulajdonosa köteles az e rendeletben, valamint más jogszabályok szerint elvégezni, vagy elvégeztetni.
6. § * Az élelmiszerek megsemmisítését – feladatuk, hatáskörük és illetékességük figyelembevételével – a következő hatóságok kezdeményezhetik, illetve rendelhetik el:
a) a népegészségügyi hatáskörben eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatal,
b) a fogyasztóvédelmi hatóság,
c) * az élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi hatáskörben eljáró vármegyei kormányhivatal,
d) * a vármegyei kormányhivatal élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi hatáskörben eljáró járási hivatala,
e) * a vármegyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi hatáskörben eljáró járási hivatala,
f) * a borászati hatáskörben eljáró Pest Vármegyei Kormányhivatal,
g) a Nemzeti Adó- és Vámhivatal,
h) az általános rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szerv és
i) a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.
7. § (1) Az élelmiszer megsemmisítéséről az azt elrendelő hatóság a közigazgatási hatósági eljárás * keretében – a 4. § (2) bekezdése szerinti vélemények figyelembevételével – határozatot hoz, mely tartalmazza a megsemmisítés módját is, és erről a megsemmisítés helye szerint területileg illetékes helyi önkormányzat jegyzőjét is értesíti.
(2) Az eljáró hatóság az elkülönített, zárolt élelmiszert denaturálja, majd azt zárszalaggal vagy zárózsineggel megjelöli és a helyiséget, tartályt stb. ólomzárral zárja. A zárolt tétel őrzéséről – annak megsemmisítéséig – a tulajdonos köteles gondoskodni.
(3) Az elkülönített, megsemmisítésre kötelezett élelmiszer tárolási, szállítási, őrzési és megsemmisítési költségeit a zárolt tétel tulajdonosa viseli.
8. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.