Hatály: közlönyállapot (2016.X.11.) Váltás a jogszabály mai napon hatályos állapotára

 

21/2016. (X. 11.) IM rendelet

a bírósági végrehajtás szervezetéről szóló 16/2001. (X. 26.) IM rendelet módosításáról

A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény 307. § (2) bekezdés a)-c) és e) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 79. § 1. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. § A bírósági végrehajtás szervezetéről szóló 16/2001. (X. 26.) IM rendelet (a továbbiakban: Bvszr.) 9. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) Az önálló végrehajtói állásra a Kar Hivatali szerve a miniszter egyetértésével az állás létesítésétől (megüresedésétől) számított 6 hónapon belül pályázatot ír ki.”

2. § (1) A Bvszr. 11. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A pályázati eljárásban hiánypótlásra való felhívásnak és hiánypótlásnak nincs helye. A hiányosan vagy késve benyújtott pályázatot a Kar Hivatali szerve érvénytelennek tekinti és érdemi vizsgálat nélkül elutasítja.”

(2) A Bvszr. 11. § (3a) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3a) A meghallgatáson a pályázó, a jegyzőkönyvvezető, és a következő tagokból álló bizottság vesz részt: a Kar Hivatali szervének vezetője vagy az általa kijelölt, jogi végzettséggel rendelkező, a Kar Hivatali szervével munkaviszonyban álló személy, a Kar elnöksége által kijelölt elnökségi tag és a miniszter által vezetett minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) képviselője. A bizottság a 2. számú melléklet 5. pontjában meghatározott értékelési szempontok szerinti pontozással alkot véleményt. A személyes meghallgatás alapján adott összesített pontszámot a bizottsági tagok által adott pontok számtani átlaga alapján kell meghatározni.”

(3) A Bvszr. 11. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(5) A Kar Hivatali szerve a pályázati határidő leteltétől számított hatvan napon belül a pályázatokat elbírálja, a pályázókról kialakított véleményét kinevezési javaslatba foglalja és a kinevezési javaslatot a mellékleteivel együtt felterjeszti a miniszterhez.”

3. § (1) A Bvszr. 11/B. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) Az iskolai végzettséget végzettségenként adott pontokkal akként kell értékelni, hogy a végrehajtói tevékenység során használható ismereteket adó

a) felsőfokú végzettségként a végrehajtási jogi szakokleveles tanácsadó szakirányú továbbképzési szakon szerzett felsőfokú szakképzettségre, valamint a gazdasági, pénzügyi vagy számviteli területen megszerzett felsőfokú szakképzettségre, továbbá a végrehajtói tevékenység során használható ismereteket adó szakjogász képzésen, így különösen a végrehajtási jogi szakjogász, adójogi szakjogász, társasági jogi és cégjogi szakjogász, tőkepiaci és bank szakjogász képzésen megszerzett felsőfokú szakképzettségre lehet pontot adni,

b) egyéb végzettségként, szakképzettségként vehető figyelembe az előzőekhez nem tartozó végzettség és szakképzettség, ha a végrehajtói tevékenység ellátásához tipikusan hasznosítható ismereteket ad azzal, hogy az értékbecslési, jogi, igazságügyi, közigazgatási, adózási, pénzügyi, számviteli, informatikai ismereteket adó akkreditált képzéseket és szakképesítéseket, továbbá a közvetítői szakmai képzéseket hasznosítható ismeretnek kell tekinteni.”

(2) A Bvszr. 11/B. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) A szakmai gyakorlat számításánál szakirányú gyakorlatként veendő figyelembe a bírósági végrehajtói, valamint a bírósági végrehajtó-helyettesi gyakorlat, a végrehajtási jogterületen végzett bírói és bírósági titkári munka, valamint az adóvégrehajtói, a közjegyzői, illetve a közigazgatásban végrehajtási jogterületen szerzett gyakorlat.”

(3) A Bvszr. 11/B. §-a a következő (3a) és (3b) bekezdéssel egészül ki:

„(3a) A szakmai gyakorlat számításánál egyéb szakirányú gyakorlatként veendő figyelembe a végrehajtáshoz kapcsolódó jogi szakterületen végzett bírói és bírósági titkári munka, valamint a bírósági végrehajtójelöltként, végrehajtási ügyintézőként, továbbá a jogi szakvizsgához szükséges szakmai gyakorlatként figyelembe vett és szerzett olyan gyakorlat, mely a végrehajtáshoz kapcsolódó jogi szakterülettel összefügg. A jogi szakvizsgához szükséges szakmai gyakorlatként figyelembe vett és szerzett gyakorlatot a jogi szakvizsga megszerzését követően egyéb szakirányú gyakorlatként figyelembe kell venni.

(3b) A (3) és (3a) bekezdés szerinti értékelés során egy kategóriában legfeljebb 10 év gyakorlati idő vehető figyelembe. A szakmai gyakorlatért adott pontok számát a bírósági végrehajtói, végrehajtó-helyettesi és bírósági végrehajtójelölti jogerős fegyelmi büntetés kiszabása esetén csökkenteni kell: figyelmeztetés és megrovás esetén 5 ponttal, egyéb fegyelmi büntetés esetén 15 ponttal.”

(4) A Bvszr. 11/B. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(6) A bizottság a személyes meghallgatással meggyőződik a pályázónak a végrehajtói tevékenység gyakorlásához, az iroda megszervezéséhez és vezetéséhez, a vállalkozás irányításához szükséges elméleti és gyakorlati ismereteiről, szakmai tapasztalatáról, kommunikációs képességeiről, tájékozódik a kinevezés esetleges kizártságára utaló körülményekről, valamint a végrehajtói tevékenység megkezdéséhez szükséges szakmai, személyi és tárgyi feltételek biztosításával kapcsolatos elképzeléseiről, ismereteiről.”

4. § A Bvszr. 14. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) A Kar Hivatali szerve megvizsgálja a benyújtott iratokat és a bűnügyi nyilvántartó szerv által kiállított hatósági erkölcsi bizonyítványt; valamint a 12. § (2) bekezdésében foglalt adatokra, illetve körülményekre vonatkozóan - az elnökség legalább egy tagjának bevonásával - meghallgatja a névjegyzékbe veendő személyt, továbbá meghallgathatja a kérelmező (munkáltatói jogokat gyakorló) önálló végrehajtót is, majd dönt a névjegyzékbe vétel kérdésében.”

5. § A Bvszr. 24. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„24. § (1) A jelölt a végrehajtói szakvizsgára történő jelentkezését a Jogakadémia képzésszervezést támogató informatikai rendszere útján nyújthatja be.

(2) A jelöltnek a jelentkezéssel egyidejűleg a Jogakadémia képzésszervezést támogató informatikai rendszerébe a következő dokumentumokat kell feltöltenie:

a) a középfokú iskolai végzettséget vagy a jogi szakvizsga letételét igazoló eredeti bizonyítványt vagy hiteles másolatát,

b) a szakmai gyakorlat teljesítéséről és - adott esetben - az abba beszámítható időről szóló igazolást,

c) a szakvizsgára készített, a Jogakadémia által közzétett tartalmi és formai követelményeknek megfelelő írásbeli vizsgamunkát (szakdolgozat) és

d) a végrehajtói szakvizsga díjának befizetéséről szóló igazolást.”

6. § A Bvszr. 26. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A végrehajtói szakvizsgára bocsátásról a Jogakadémia határoz; kitűzi a végrehajtói szakvizsga helyét és időpontját, kijelöli a vizsgabizottság elnökét és 4 tagját.”

7. § A Bvszr. 28. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„28. § A végrehajtói szakvizsga tárgyai a következők:

a) a bírósági végrehajtásról szóló törvény és a bírósági végrehajtásra vonatkozó egyéb jogszabályok,

b) a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól, az adózás rendjéről, valamint a természetes személyek adósságrendezéséről szóló törvény végrehajtásra vonatkozó rendelkezései,

c) a zálogtárgyak értékesítésére vonatkozó jogszabályok,

d) a bírósági végrehajtói ügyvitel és pénzkezelés,

e) a bírósági végrehajtói díjszabás,

f) az Alaptörvény főbb rendelkezései, továbbá az igazságügyi szervezetre és az igazságügyi alkalmazottak szolgálati viszonyára vonatkozó főbb szabályok,

g) a bírósági végrehajtói tevékenység ellátásához szükséges jogi alapismeretek (a Polgári Törvénykönyvről szóló törvény, a polgári perrendtartásról szóló törvény, a Büntető Törvénykönyvről szóló törvény, a büntetőeljárásról szóló törvény, a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló törvény, valamint a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló törvény).”

8. § A Bvszr. 35. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„35. § Ha a bírósági végrehajtói oklevél elveszett, megsemmisült vagy megrongálódott, a 2016. július 1. napja után teljesített szakvizsga esetén a Jogakadémia, az ezt megelőzően teljesített szakvizsga esetén a minisztérium pótolja az oklevelet.”

9. § A Bvszr. 37. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A végrehajtói szakvizsgáról jelöltenként külön jegyzőkönyvet kell készíteni, és ebben fel kell tüntetni

a) a jelölt személyes adatait,

b) a végrehajtói szakvizsga helyét és időpontját,

c) az írásbeli kérdéssor megjelölését,

d) a jelölt számára a szóbeli vizsgán feltett kérdéseket,

e) azt, hogy a jelölt a végrehajtói szakvizsgán megfelelt vagy nem felelt meg, és ez utóbbi esetben a vizsgabizottság a végrehajtói szakvizsga megismétlésére utasította.”

10. § A Bvszr. 39. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A jelöltnek a végrehajtói szakvizsga díját a Jogakadémia által meghatározott, és a képzésszervezést támogató informatikai rendszerén közzétett módon kell befizetnie.”

11. § A Bvszr. 42. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„42. § A jelöltnek az ügyintézői vizsgára való jelentkezéssel egyidejűleg a Jogakadémia képzésszervezést támogató informatikai rendszerébe a következő dokumentumokat kell feltöltenie:

a) a középfokú iskolai végzettséget igazoló eredeti bizonyítványt vagy hiteles másolatát,

b) a szakmai gyakorlat teljesítéséről szóló - a vizsgázó tevékenységének értékelésére is kiterjedő -, a törvényszék elnöke által kiállított igazolást,

c) a szakvizsgára készített írásbeli vizsgamunkát (szakdolgozat),

d) a végrehajtói ügyintéző vizsga díjának befizetéséről szóló igazolást.”

12. § A Bvszr. a következő 76/A. §-sal egészül ki:

„76/A. § E rendeletnek a bírósági végrehajtás szervezetéről szóló 16/2001. (X. 26.) IM rendelet módosításáról szóló 21/2016. (X. 11.) IM rendelettel (a továbbiakban: Módr3.) módosított 24. §-át, 26. § (1) bekezdését, 28. §-át, 35. §-át, 37. § (1) bekezdését, 39. § (2) bekezdését, 42. §-át, 25. § (2) bekezdését, 29. § (1) bekezdését, 40. § (1) bekezdését, 43. §-át és 76. § (3) bekezdését a Módr3. hatálybalépését követően meghirdetésre kerülő végrehajtói szakvizsgák vonatkozásában kell alkalmazni.”

13. § A Bvszr. a következő 78. §-sal egészül ki:

„78. § A miniszter a Szigetszentmiklósi Járásbíróság mellett létesített álláshelyek közül egyet - a Ráckevei Járásbíróság mellett létesített álláshely megszűnésével összefüggésben - a Ráckevei Járásbíróság mellé kinevezett végrehajtó áthelyezésével tölt be 2017. január 1. napjával.”

14. § A Bvszr. 1. számú melléklete az 1. melléklet szerint módosul.

15. § A Bvszr. 1. számú melléklete a 2. melléklet szerint módosul.

16. § A Bvszr. 2. számú melléklete helyébe a 3. melléklet lép.

17. § A Bvszr.

a) 11. § (3) bekezdésében a „személyeket” szövegrész helyébe a „pályázókat” szöveg,

b) 11/B. § (4) bekezdésében a „három hónap” szövegrész helyébe a „hat hónap” szöveg,

c) 12. § (1) bekezdés c) pontjában és (4) bekezdésében a „három pályázó” szövegrész helyébe az „öt pályázó” szöveg,

d) 12. § (5) bekezdésében a „8 napon belül” szövegrész helyébe a „30 napon belül” szöveg,

e) 25. § (2) bekezdésében a „honlapján” szövegrész helyébe a „képzésszervezést támogató informatikai rendszerén” szöveg,

f) 29. § (1) bekezdésében a „Jogakadémián” szövegrész helyébe a „Jogakadémia által meghatározott helyszínen” szöveg,

g) 40. § (1) bekezdésében a „3000 Ft” szövegrész helyébe a „6000 Ft” szöveg,

h) 43. §-ában a „bocsátás iránti kérelem benyújtására és elintézésére” szövegrész helyébe a „történő jelentkezésre” szöveg,

i) 76. § (3) bekezdésében a „jelentkezési kérelmükhöz” szövegrész helyébe a „jelentkezésükhöz” szöveg

lép.

18. § Hatályát veszti a Bvszr. 10. § (2) és (3) bekezdése.

19. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) A 13. §, a 15. § és a 2. melléklet 2017. január 1. napján lép hatályba.

1. melléklet a 21/2016. (X. 11.) IM rendelethez

1. A Bvszr. 1. számú melléklet XI. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

„XI.

Szolnoki Törvényszék

Jászberényi Járásbíróság 2
Karcagi Járásbíróság 1
Kunszentmártoni Járásbíróság 1
Mezőtúri Járásbíróság 1
Szolnoki Járásbíróság 4
Tiszafüredi Járásbíróság 2
Összesen: 11

2. A Bvszr. 1. számú mellékletében az „Országosan: 219” szövegrész helyébe az „Országosan: 230” szöveg lép.

2. melléklet a 21/2016. (X. 11.) IM rendelethez

A Bvszr. 1. számú melléklet XIV. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

„XIV.

Budapest Környéki Törvényszék

Budakörnyéki Járásbíróság 1
Budaörsi Járásbíróság 2
Ceglédi Járásbíróság 1
Dabasi Járásbíróság 2
Dunakeszi Járásbíróság 2
Gödöllői Járásbíróság 3
Monori Járásbíróság 2
Nagykátai Járásbíróság 1
Nagykőrösi Járásbíróság 1
Ráckevei Járásbíróság 1
Szentendrei Járásbíróság 1
Szigetszentmiklósi Járásbíróság 2
Váci Járásbíróság 1
Összesen: 20

3. melléklet a 21/2016. (X. 11.) IM rendelethez

„2. számú melléklet a 16/2001. (X. 26.) IM rendelethez

A bírósági végrehajtói állásra pályázók szakmai értékelésének szempontjai és a szakmai értékelésnél adható pontok

1. Iskolai végzettség - maximális pontszám: 20

értékelési szempont adható pontszám
1.1. a végrehajtói tevékenység során használható ismereteket adó szakjogászi szakképzettség 15
1.2. a végrehajtói tevékenység során használható ismereteket adó egyéb felsőfokú szakképzettség 10
1.3. a végrehajtói tevékenység során használható ismereteket adó egyéb végzettség, szakképzettség 5

2. Szakmai vizsga - maximális pontszám: 60

értékelési szempont adható pontszám
2.1. jogi szakvizsga 30
2.2. bírósági végrehajtói szakvizsga 20
2.3. végrehajtójelölti kézbesítési vizsga 5
2.4. végrehajtási ügyintézői vizsga 5
2.5. a végrehajtói tevékenység során használható ismeretekről számot adó egyéb szakmai vizsga 2

3. Szakmai gyakorlat - maximális pontszám: 30

értékelési szempont adható pontszám
3.1. szakirányú gyakorlat 4
3.2. egyéb szakirányú gyakorlat 3

4. Nyelvtudás - maximális pontszám: 10

értékelési szempont adható pontszám
4.1. élő idegen nyelvből tett, államilag elismert, felsőfokú (C1) komplex típusú nyelvvizsga 5
4.2. élő idegen nyelvből tett, államilag elismert, középfokú (B2) komplex típusú nyelvvizsga 3
4.3. szaknyelvi vizsga 4

5. Személyes meghallgatás - maximális pontszám: 60

értékelési szempont adható maximális pontszám
5.1. végrehajtási joggal és kapcsolódó jogterületekkel összefüggő naprakész jogi ismeretek 40
5.2. a végrehajtási eljárással kapcsolatos gyakorlati ismeretek 20

6. Tudományos eredmény, szakmai oktatás - maximális pontszám: 5

értékelési szempont adható maximális pontszám
6.1. szakirányú tudományos fokozat 5
6.2. egyéb szakirányú tudományos eredmény, oktatás, vizsgáztatás 5