Hatály: közlönyállapot (2016.II.25.) Váltás a jogszabály mai napon hatályos állapotára

 

1058/2016. (II. 25.) Korm. határozat

a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap 2016. évi programstratégiájának jóváhagyásáról

A Kormány

1. a tudományos kutatásról, fejlesztésről és innovációról szóló 2014. évi LXXVI. törvény 12. § (2) bekezdésében meghatározott jogkörében eljárva megtárgyalta és jóváhagyja a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap 2016. évi programstratégiáját az 1. melléklet szerint;

2. felhívja a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnökét, hogy gondoskodjon az 1. pontban meghatározott programstratégia végrehajtásáról.

Felelős: a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke

Határidő: 2016. december 31.

1. melléklet az 1058/2016. (II. 25.) Korm. határozathoz

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból 2016. évben meghirdetendő pályázatok

A kiírás megnevezése 2016. évi
kötelezettségvállalás
(Mrd Ft)
Összes keret
(Mrd Ft)
Rövid ismertetés
1. jogcím: Hazai innováció támogatása
1.1 Vállalati KFI 6,8 21,0 Tudásintenzív és innovatív vállalkozások piacképes termék-, technológia- és szolgáltatásai fejlesztésének támogatása, versenyképességének növelése.
1.2 Prototípus 1,0 1,0 A KKV-k házon belüli prototípusfejlesztése és az ezek eredményeként létrejövő innovatív termékek, szolgáltatások és eljárások forgalomba hozatala.
1.3 Innovációs Ökoszisztéma (start-up és spin-off) 0,5 1,5 Technológiai inkubátorok felállítása és közvetlen támogatás az induló technológiai vállalkozások felépítéséhez.
1.4 Nemzeti Versenyképességi és Kiválósági Program 9,0 28,1 Széleskörű együttműködésben végzett, részben felülről (top-down) felépített és koordinált KFI projektek támogatása, amelyek - a társadalmi kihívásokhoz illeszkedve - a kiemelt ágazatok nemzeti, stratégiai jelentőségű, szakmailag jól körülhatárolt KFI feladatainak megoldására irányulnak.
1.5 Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ
- kutatási infrastruktúra fejlesztése
3,8 8,0 Ipari-egyetemi együttműködésen alapuló KFI központok alapítása, amelyek versenyképes termékek és szolgáltatások fejlesztéséhez fenntartható szakmai környezetet biztosítanak.
1.6 Nemzetközileg kiemelkedő eredményeket elért csoportok támogatása 0,5 1,0 Világviszonylatban kiemelkedő - a tudományos folyóiratok felső öt százalékában megjelenő, sokszor használt és idézett - kutatási eredmények létrehozásának támogatása.
1.7 Posztdoktori kiválósági program 0,8 1,8 A kutatói életpálya kezdetén járó kiváló kutatók támogatása. A posztdoktori típusú pályázat a kutatópályán történő elindulást segíti és minden jelentős kutatási eredményt felmutató országban régóta létezik.
2. jogcím: Nemzetközi együttműködésben megvalósuló innováció támogatása
2.1 Nemzetközi tagdíjak XFEL tagdíj részlet 0,65 0,65 Az Európai Röntgen-szabadelektronlézer Létesítmény GmbH-ban (Európai XFEL GmbH) Magyarország tulajdonrésszel rendelkezik. A tagdíj a tulajdonrész megvásárlásának évenkénti összege. A felépülő infrastruktúra magyar kutatók és mérnökök számára is lehetőséget biztosít a magas szintű kutatási projektekben való részvételre.
CERN tagdíj kiegészítés 0,05 0,05 Magyarország 2002-ben csatlakozott az Európai Nukleáris Kutatási Szervezethez (CERN), amely a részecskefizikai kutatások európai szervezete, a világ legnagyobb, lényegében egyetlen részecskefizikai laboratóriuma. A magyar tagság lehetőséget biztosít magyar kutatók és mérnökök számára a CERN-ben folyó kísérletekbe való bekapcsolódásra, illetve hazai cégek számára az infrastruktúra-fejlesztéshez és kísérletekhez kapcsolódó beszállításokban való részvételre. A 2016. évi költségvetésben a tagdíjra rendelkezésre álló összeg nem elegendő Magyarország befizetési kötelezettségének teljesítésére, a különbözet kifizetése 2016-ban a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból történik.
ESS (Európai Neutronkutató
Központ) tagdíj
0,5 0,5 Az Európai Neutronkutató Központ (European Spallation Source - ESS) egy kutatási célú, nagyenergiájú részecskegyorsító beruházás, ami a világ legnagyobb ilyen jellegű neutronforrása. A formális kormányzati elköteleződés 2014-ben történt. A 2015. évi tagdíjat a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból kifizettük. Ennek - a nemzetközi infrastruktúrák esetében Magyarország által soha el nem ért módon - 70 százaléka „in kind”, azaz magyar termék vagy szolgáltatás.
2.2 Bilaterális tudományos és technológiai együttműködések (TéT), nemzetközi kollaborációban megvalósuló kutatási témapályázatok 0,88 2,1 Kétoldalú (bilaterális) programokban való részvétel, valamint a kormányközi megállapodásokban vállalt tudományos és technológiai együttműködési programok feladatainak, valamint kétoldalú megállapodások keretében végzett kutatások támogatása.
2.3 Programalapú bilaterális kutatás-fejlesztési együttműködések 1,3 2,7 Nemzetközileg kiemelkedő, projektalapú KFI programok megvalósítása.
2.4 A magyar részvétel ösztönzése a Horizont 2020-hoz kapcsolódó közös programokban és Közös Technológiai Kezdeményezésekben 1,05 2,1 Specifikus témájú nemzetközi programokhoz illeszkedő felhívások, amelyek a következők: AAL, ECSEL, EUROSTARS, ERA-NET, EUREKA, EU_KP konzorciumépítő és H-2020 KKV fejlesztési eszköz rásegítő pályázati felhívás.
2.5 Az Európai Kutatási Tanács (ERC) fiatal kutatók számára meghirdetett pályázataihoz kapcsolódó hazai támogatások 0,14 0,45 Az ERC pályázatokban a 2. fordulóba került, de támogatást nem nyert, kiváló kutatók kutatási programjainak támogatása egy vagy két éven keresztül, amivel ösztönözhető projektjeik elindulása és a következő ERC pályázatuk sikeressége.
6. jogcím: Kutatási témapályázatok támogatása
6. Kutatási témapályázatok 2,42 7,0 Olyan kutatói kezdeményezésű alapkutatások támogatása, amelyek nemzetközi mércével is kiemelkedő tudományos eredményekhez vezetnek, megalapozhatják az innovációs folyamatokat és nem rendelkeznek tematikus megkötéssel.
2016. évi új kötelezettség 29,39
2016. évi pályázatok keretösszege 77,95