1563. évi LXXVIII. törvénycikk

a királyi kanczelláriából háromféle parancsolatoknak kibocsátásáról

Továbbá mivel az országlakosok közös panaszukban Ő szent felsége előtt igen gyakran azt panaszolják, hogy az ő parancsolatait azok, a kikhez intézi, meg nem tartják: Ő császári és királyi szent felsége, megrendelte, hogy az ország karai és rendei keressék módját annak, hogy jövőre Ő felsége parancsolatai iránt tartozó tiszteletet és engedelmességet tanusitsanak;

1. § Annak okáért az ország karai és rendei ugy látják jónak, hogy Ő felségének háromféle parancsa, és mindenik megtartásának külőn módja legyen.

2. § Az első rendű parancsok ugyanis azok, a melyeket a birákhoz intéznek, avagy más olyanokhoz, a kik az igazság kiszolgáltatásának, vagy bármiféle törvénykezési ügyek végrehajtásának az előjárói és köztisztet viselnek.

3. § Ha az ily nemüeket meg nem tartják, ugy látták jónak, hogy az engedetlenekkel szemben az ország régi szokásából, az eljárásnak azt a módját kell megtartani, hogy tudniillik: az engedetlent királyi parancscsal idézzék a királyi törvényszék elibe, és ott az ügyeknek minden haladék és hosszasabb eljárás nélkül való felvétele és megvizsgálása mellett, ha a parancs meg nem tartásának semmi igazságos és törvényes okát adni nem tudja; marasztalják el kétszáz forintban és azon tisztének elvesztésében, a melynek alapján a parancsot végrehajtania kellett és becstelenséggel is bélyegezzék meg, hogy többé semmi ilyen köztisztet ne viselhessen.