1578. évi XXVII. törvénycikk

az ingyenmunka beosztása a véghelyekre

Az ingyen munkáknak a beosztására nézve, Ő császári felsége, meg az ország karai és rendei között, az ő felsége hadi tanácsosai tanácsának is a meghallgatásával folytatott hosszas tárgyalás után abban egyeztek meg és azt állapitották meg:

1. § Hogy a tizenkét napi kézi és igás munkát, a véghelyekhez ugy teljesitsék, a mikép itt következik:

2. § Ugocsa vármegyéből egészben és Szatmár vármegyének három járásából, vagyis szolgabiróságából a munkákat Szatmárhoz rendelték.

3. § Ecsed várához, Szatmár vármegyének a negyedik járását és Szabolcs vármegyének két járását: kivéve a Kisvárday Mihály ur fekvő jószágait, a melyeknek a jobbágyait, a kisvárdai vár számára tartották fönn.

4. § Kállóhoz Bereg és Ung vármegyéket.

5. § Tokajhoz Szabolcs vármegyének két járását, Debreczen városával együtt: meg az egész Zemplén vármegyét.

6. § Egerhez: Heves, Borsod, Pest, Külső-Szolnok és Zsolt vármegyéket és az egri káptalannak két városát: Polgárdit és Szent Margitát.

7. § Minthogy pedig Eger városának a megerősitése felette szükséges, ebben az egy évben Heves vármegye is, a maga munkáját a városnak, azután pedig mikép eddig is a várnak a megerősitésére tartozzék teljesiteni.

8. § De szükséges, hogy Eger városának lakósai is, tehetségükhöz képest, segitségükkel hozzájáruljanak.

9. § Szendrőhöz: Abaujvár, Torna, Szepes és Sáros vármegyéket, valamint a négy városnak: Eperjesnek, Lőcsének, Szebennek és Bártfának az ingyen munkáit rendelték.

10. § Putnokhoz és Baloghhoz: Gömör vármegyét.

11. § Sirokhoz: meghagyják a régóta ezen várhoz tartozó jobbágyokat; a kik pedig megelőzőleg a Náva és Oroszlánkő várához tartoztak volt ugyan, de Sirokhoz foglaltak, maradjanak a máskor tett rendelkezés alatt.

12. § Kassa: a maga munkáit, a város javitására, önmaga számára használja föl addig, a mig Ő császári felsége, külön biztosai utján, ennek a megerősitése felől rendelkezni fog.

13. § A Szent Benedeki várhoz és Kis-Tapolcsánhoz: az ezen két helyhez tartozó jobbágyokat hagyják fönn.

14. § Az Ó-zólyomi várnál: az ezen várhoz tartozó jobbágyok dolgozzanak.

15. § Zólyommegye pedig a maga munkáit egészen, Zólyom (valamint Szászi, Olcsova, Zlatina és Kozolnik kastélyoknak) a kiigazitására forditsa.

16. § Bozókot pedig (a mi csekély igazitandó van rajta) az ingyen munka pénzekből kell segiteni addig, a mig annak teljes megerősitése felől egészben határozni fognak.

17. § Korponához: dolgozzanak, a két Hont és Nógrád vármegyék; kivéve az esztergomi érsekség és káptalan fekvőjószágait, a melyekből, bárhol legyenek is azok, a munkákat Ujvárra kell forditani.

18. § Végleshez: Liptó vármegye dolgozzék.

19. § Libetbánya és Breznóbánya, a maguk munkáit önmaguk számára foglalják le. Beszterczebánya pedig, a kijavitására, a maga és az Ő császári felsége kamarája jobbágyainak a munkáit használja föl.

20. § Nyitrához, Komjátihoz és Suránhoz, az idő kivánalmai szerint való beosztással Trencsén és Nyitra vármegyék munkáit hagyják fönn; kivéve a nyitrai püspökség fekvő jószágait, a melyekből a jobbágyokat a nyitrai vár kijavitására kell alkalmazni.

21. § Bakabányához: Turócz és Árvavármegyéket, a mely városnak a megerősitését ha elvégezték, az emlitett vármegyéket megint Ujvárhoz alkalmazzák.

22. § Komáromhoz: Komárom vármegye dolgozzék.

23. § Győrhöz: Pozsony, Győr, és Mosony vármegyék, egészen: de ha Ujváron valami nagyobb erőditéshez kezdenek, akkor Pozsony vármegyének a Dunán innen fekvő része, Ujvárhoz dolgozzék.

24. § Pápához: senkinek a fekvőjószágát ki nem véve, egész Sopron vármegye dolgozzék.

25. § Palotához: Fejér vármegye.

26. § Veszprémhez: Veszprém vármegye és a törököknek adózó szomszédos alattvalók.

27. § Kanizsához: fönnhagyják Vas- és Zala vármegyéket egészen, és azt a mi még Somogy vármegyéből rendelkezésre állhat, a Zrinyi gróf fekvőjószágain kivül, a melyekből az alattvalók munkáit a légrádi várkastély és a Mura partján levő többi várkastély erősitésére kell alkalmazni, senkinek, sem az egyháziaknak, sem a világiaknak a fekvő jószágait ki nem véve.