1588. évi XXIX. törvénycikk

az ujonnan elfoglalt fekvőjószágokra és birtokjogokra nézve miképen kelljen eljárni?

Hogyha valaki továbbra is valamely fekvőjószágot és birtokjogot, nemkülönben erdőt, halastavat, vizet, rétet avagy határt ujonnan elfoglalni merészkednék:

1. § Akkor a szokott módon egy év alatt, az azon vármegye törvényszéke elibe történt idézés vagy perbehivás mellett, a melyben tudvalevőleg azok a fekvőjószágok vannak, az illető sértett félnek, vagyis a felperesnek a kérésére, annak a vármegyének a törvényszéke, minden egyéb hosszu perfolyamon végezni szokott ügyek sorrendén kivül, ezt a peres ügyet fölvenni és a feleket avagy azoknak a törvényes ügyvédeit meghallgatni tartozzék.

2. § A minek megtörténtével, ha szükségesnek mutatkozik, az alispán maga mellé vevén a szolgabirót és az esküdt ülnököt, szálljon ki a peres fekvőjószág szinhelyére és ott minden elfogadható bizonylatot egybegyüjtvén, a peres ügyet aztán terjeszsze a legközelebb tartandó törvényszék elibe, a mely előterjesztés megtörténte után az a törvényszék itéletet hozzon.

3. § A mely itéletet (a mint eddig is szokásban volt) kiküldő levelek mellett hajtsák azonnal végre, a peres feleknek az ellentmondása, tiltakozása és visszaüzése ennek ellent nem állhatván.

4. § Továbbá azokra a károkra nézve, a melyek a foglalás idején, avagy az alatt az idő alatt következtek be, a mig az erőszakos foglaló azokat a fekvőjószágokat a kezén tartotta, valamint az erőszakoskodás büntetésére nézve is, az ezerötszázhatvanharmadik évi végzéseket tartsák meg.

5. § Hozzáadván azt is, hogy ha az alispán az itélet végrehajtására eléggé erős nem volna, akkor az ispán, vagy ha szükséges, a főkapitány ereje is hozzá járuljon és az itéletet, ugy az ispán és az alispán, mint a főkapitány hivataluk vesztése alatt mindenképen végrehajtsák.

6. § Hogyha pedig az alispán, az ellenségtől való félelem miatt a helyszinére ki nem szállhatna, akkor a tanuknak és a bizonylatoknak az egybegyüjtése, valamint az itéletnek a végrehajtása, az ujabban elfoglalt fekvőjószágokhoz közelébb levő szomszédos helyről történjék.

7. § Továbbá uj foglalás alatt e helyütt azt kell érteni, a mely ujonnan történik; és az idézésnek a foglalás napjától számitott egy év alatt kell történnie; a melyet ha valamely okból egy év alatt az előbb jelzett módon végezni nem lehetne, az erejét mind a mellett is megtartsa, és a fennebb irt módon hajtsák végre akkor, a mikor lehet.

8. § Ezen felül a hasonló peres ügyek és egyéb foglalások, a melyeket eddigelő az ezerötszáznegyvenkettődik évi czikkelyek értelmében itt-ott Szlavoniában és a vármegyéken és a királyi táblán is megkezdettek és végrehajtottak, maradjanak abban az állapotban, perfolyamatban és erőben, a melyben most vannak.

9. § A mely régi foglalásokat tárgyazó ügyeket eddig még meg nem kezdettek, azokat kivétel nélkül mind az ezerötszáznegyvenkettedik évi és a következő többi évek végzései szerint keressék.

10. § Éppen ugy, ha a peres feleknek valamelyike az uj foglalásokat tárgyazó peres ügyekben az ilyen itéletet magára nézve sérelmesnek tartaná: szabadságában álljon nekie azoknak a fekvőjószágoknak a birtokán kivül, a királyi curiához fölebbezéssel, avagy akár az egyszerü, akár pedig a kegyelem mellett való perujitás jogorvoslatával élnie, a maga jogát megállapittatnia és jobbra fordittatnia.