1597. évi XI. törvénycikk

a korábbi évekről bevett és kiadott adópénzekről, miképen, kiktől és kik tartozzanak számot venni?

Továbbá, hogy azt is tudni lehessen, hogy a korábbi években a katonák összeirására és egyéb közszükségletekre kirendelt pénzeknek a kapuktól és egytelkes nemesektől, továbbá az armalistáktól, zsidóktól, anabaptistáktól, molnároktól, az adóval meg nem rótt birtokoktól és más ilyenektől, nemcsak a felszedése, hanem az elköltése is miképen történt.

1. § Megállapitották, hogy ez iránt, ugy az adókivetőktől és az alispánoktól meg a közpénzek és ingyen munkák bevevőitől, nem különben a biztos uraktól és szolgabiráktól, mint a kamaráktól és főkapitányoktól is azonnal kielégitő és szokott számadást vegyenek.

2. § A melynek a végrehajtására, Magyarország felső részei számára kinevezik: főtisztelendő Thököli Sebestyén urat és Zokoly Miklós urat.

3. § A Dunán inneni vármegyék részére: a főtisztelendő nyitrai püspök urat, nagyságos Bakich Mihály urat és Vizkelethy Tamás urat.

4. § A Dunán tuliak részére: a főtisztelendő veszprémi püspök urat, Joó János urat és Megyeri Imre urat.

5. § A kik is Felső-Magyarországon Lelesz mezővárosban; ezekben a dunáninneni részekben: Nyitrán; a Dunán tul pedig: Szombathelyen jöjjenek össze.

6. § És ezekkel a megnevezett birtokosokkal, vagyis számvevőkkel, Ő felsége tetszéséhez képest a magyar kamara tanácsos urai közül is egy mindenütt jelen legyen.

7. § A kiknek a megkeresésére, a mondott összes tisztviselők, a kik az érintett helyekre kiküldve vannak, arra a napra, a melyet az emlitett biztosok kitüztek, kötelesek legyenek megjelenni, máskülönben a beszedett pénzekben marasztalják el őket.

8. § Ha pedig a megnevezett biztos urak közül valaki, valamely gátló ok miatt, az emlitett számbavételnél jelen nem lehetne, a többi megjelenteknek hatalmába álljon, hogy annak a távollevőnek helyébe más alkalmas személyt választhassanak.