1613. évi VIII. törvénycikk

a véghelyekhez, a vármegyék részéről teljesitendő ingyenmunkák szabályozásáról

Hogy pedig a karok és a rendek, a maguk részéről a véghelyek megerősitése körül mulasztóknak föl ne tünjenek, a véghelyekhez teljesitendő ingyen munkákra nézve az alábbirt módon határoztak:

Az ország Dunán tuli részeiből

1. § Győrhöz: Mosonvármegyét és az óvári fekvőjószágokat.

2. § Komáromhoz: egész Komáromvármegyét.

3. § Pápához: Sopronvármegyét, kivéve a nagyságos Nádasdy Pál ur fekvőjószágait, a melyeket ennek a sárvári várához; és a nagyságos Nádasdy Tamás ur fekvőjószágait, a melyeket ennek a kapuvári várához; továbbá a főtisztelendő Náprágy Demeter, kalocsai érsek és győri püspökségi helytartó ur fekvőjószágait, a melyeket ennek a keszői várához rendeltek. Ezek helyett, Győrvármegyét és Vasvármegyében a Szól János és Lambert István szolgabiró két járását; valamint Veszprémvármegyében a Dneszey István és Szalóky György szolgabirák járását is szintén Pápa várához rendelték.

4. § Veszprémhez: Veszprémvármegyéből a Keresztes Balázs szolgabiró járását a tartozékaival együtt és Fejérvármegyének azt a részét, a mely eddig Palotához dolgozott.

5. § Győr-Szent-Mártonhoz: a saját tartozékait.

6. § Keszthelyhez: a saját tartozékait.

7. § Kis-Komárhoz: Somogyvármegyét, kivévén a nagyságos Zrinyi Miklós gróf ur fekvőjószágait, a melyek az alábbirtakkal Légrád várához; valamint a Lengyel családnak az ezen Somogyvármegyében fekvőjószágait, a melyek ennek a szigligeti várához fognak dolgozni.

8. § Tihanyhoz: a saját tartozékait.

9. § Pölöskéhez: Zalavármegyéből az Egerváry Miklós szolgabiró nagyobb járását; a Beér és Lövő váracskák tartozékai kivételével, melyeket ezekhez rendeltek ki; nemkülönben Vasvármegyéből a Káldy Ambrus szolgabiró járását is szintén oda rendelték.

10. § Sümeghez és Egerszeghez: a főtisztelendő Ergel Ferencz veszprémi püspök ur fekvőjószágait vagyis azon véghelyek saját tartozékait.

11. § Egervárhoz: Vasvármegyében a Hertelendi Ambrus szolgabiró egész járását, a Monyorosdi erősség tartozékainak szintén a kivételével.

12. § Körmendhez és Szent-Péterhez: a nagyságos Batthyány Ferencz ur fekvőjószágait.

13. § Légrádhoz: a Muraköz szigetét és az emlitett Zrinyi gróf urnak a Somogy-, Zala- és Vasvármegyékben fekvő és ezen Légrádhoz, meg a Mura folyó partján fekvő várkastélyokhoz tartozó összes fekvőjószágait rendelték, a Miksa császár 1567. évi decretuma 17-ik és 1569. évi decretuma 19-ik czikkelyeihez képest.

14. § Szent-Gróthhoz és Szent-György várához: Zalavármegyéből a Hanny Balázs szolgabiró járását, kivéve azokat a falukat, a melyek a munkájukat Szigligethez teljesitették; továbbá az emlitett veszprémi püspök ur fekvő jószágait.

15. § Zalavárhoz: a szent-grothi széknek a másik, tudniillik a Lesencze folyón tul, a Sóldos Márton szolgabiró járását; kivevén hasonlóképen az emlitett veszprémi püspök ur fekvőjószágait és a Csobáncz várához tartozó fekvőjószágokat vagy tartozékokat, a melyeket ennek a várnak az épitésére hagytak.

16. § Kapornokhoz: a mondott Zalavármegyéből az egerszegi szék kisebbik, t. i. a Gelen Gáspár szolgabiró járását a tartozékaival együtt.

17. § Kéméndhez: a saját tartozékait, ugy Zala- mint Vasvármegyében.

18. § Kányaföldéhez: a saját tartozékait.

19. § Beérhez: a saját tartozékait.

20. § Csobánczhoz: a saját tartozékait.

21. § Lövőhöz: a saját tartozékait.

22. § Monyorosdhoz: a saját tartozékait.

23. § A jövő országgyülésig az elől megnevezett helyekhez teljesitendő ingyen munka pedig kilencz napig tartson.

A Dunán inneni részekből pedig:

1. § Ujvárhoz: Nyitravármegyét.

2. § Nógrádhoz: Pozsony- és Trencsénvármegyéket, az előző évek hátralékaival együtt.

3. § Fülekhez: Zólyom-, Liptó-, Turócz-, Árva-, Kis-Hontvármegyéket és Nógrádvármegyének két járását, tudniillik a Liberchey Mihályét és Ethre Boldizsárét.

4. § Szécsénhez és Gyarmathoz: Nógrádvármegye két járását, a Géczy Andrásét és Voxitth Györgyét.

5. § Drégelyhez és Damasdhoz: Hontvármegye három járását.

6. § Lévához: Barsvármegyét.

7. § Szögyénhez: Esztergomvármegyét.

8. § Váczhoz: Budán felül és alul Pest- és Pilisvármegyét; továbbá Szent-Endrét, Ó-Budát és Verőczét.

9. § Annak a kijelentésével, hogy azokban a vármegyékben, a melyek az ingyen munkákat készpénzben teljesitik, az alispánok és a szolgabirák az ingyen munkapénzből, a fizetésükbe semmit elvenni ne merészeljenek, hanem az összes ingyen munka pénzeket egészben beadják és beszolgáltassák.

10. § Továbbá, hogy a fekvőjószágokat idestova szét ne oszszák, hanem mindenik fekvőjószágból az ingyen munkákat, akár természetben akár készpénzben, abba a vármegyébe tartozzanak szolgáltatni, a melynek területén feküsznek.

Az ország felső részeiben:

1. § Szathmárhoz: Szathmár- és Ugocsavármegyéket egészen.

2. § Kállóhoz: Bereg- és Szabolcsvármegyét, kivéve Forgách Zsigmond urnak a Szent-Mártonhoz tartozó fekvőjószágait.

3. § Ónodhoz: Abauj-, Borsod- és Hevesvármegyéket egészen, kivéve Kassa szabad város fekvőjószágait, a melyeket ezen egy alkalomra ezen Kassa város kapujának az épitésére engedtek át.

4. § Tokajhoz: Zemplén- és Ungvármegyéket egészen.

5. § Szendrőhöz: Sáros-, Szepes-, és Gömörvármegyéket kivéve Széchy Tamás urnak a Balogh várához tartozó fekvőjószágait.

6. § Putnokhoz: Tornavármegyét egészen, Orle Miklós urnak az ezen várkastélyhoz tartozó fekvőjószágaival együtt.

7. § Ecsedhez: Báthori Gábor fejedelemnek azon fekvőjószágait, a melyeket Ecsed városával most valósággal birtokol és másoknak el nem idegenitett.

8. § Diósgyőrhöz: a különösen ezen várhoz tartozó fekvőjószágokat.

9. § A véghelyek eme kijavitásához pedig, azok a főpap urak, bárók és mágnások is, a kiknek saját váraik és erősségeik vannak; valamint az Ő felsége és a szabad városok fekvő jószágai is, a vármegyék módjára, segélyükkel hozzájáruljanak.

10. § Az ingyen munkáknak eddigelé még be nem hajtott hátralékait is hozzá kell adni.

11. § De az ilyen javitásokra meg az ingyen munkák felhajtására nézve, a felső magyarországi karok és rendek, annak a módnak a megtartását látják helyesnek, hogy tekintetes és nagyságos Forgách Zsigmond főkapitány ur, a megnevezett vármegyék követeit egy általa kitüzött rövid határidőre és helyre hivassa egybe és a vármegyék egyes követeit az illető véghelyekre kiküldvén és a megrongáltakat az ilyen javitások tekintetéből bejárván és szemle utján megvizsgálván, a vármegyénkint való beosztáshoz, kirendeléshez és kijelöléshez képest, a maga részit, mindenik vármegye, minden haladék és megszakitás nélkül teljesitse.

12. § Az ezen ingyen segélyt teljesiteni vonakodókat pedig háromszoros büntetéssel sujtsák; a melyet minden vármegyében az alispánok, hivataluk vesztése alatt, minden tekintet nélkül a főpap urakra, bárókra, mágnásokra és másokra, még az aratás előtt fölhajtani tartozzanak.

13. § Azok a vármegyék pedig, a melyek távolabb esnek és az ingyen munkát természetben le nem szolgálhatják, maguk között pénzzül szedjék föl és a fölszedett pénzt, az ilyen vármegyék részére megrendelt és kiszabott módon, a megrongált véghelyek kiépitésére forditsák.

14. § A kiket pedig makacskodóknak találnának, bármelyik vármegye alispánjának a megkeresésére, a véghelyek kapitányai, a hol pedig kapitányok nincsenek, a vármegyék ispánjai a főkapitány ur előzetes tudtával ugy a főpapok, bárók, mágnások és nemesek, valamint a fiscus fekvőjószágaira is, a háromszoros büntetés felhajtására azonnal és tettleg katonai karhatalommal szálljanak ki.