1618. évi XXXV. törvénycikk

a Kanizsával szemben levő őrhelyek szükséges épitéséről

Mivel Kanizsa felől őrhelyet kellene épiteni, a honnan, ha a törökök a békét valamikor megszegik, az ellenséges betöréseket, meg az ellenség nyilt és alattomos mesterkedéseit leginkább megfékezni lehetne (miután Ő felsége biztosai a helyi szemlét már több izben megtették), fölötte szükségesnek látszik, hogy a császári és királyi felség a felől előrevigyázólag határozzon,

1. § Minthogy pedig a törökök Kanizsa elfoglalásával maguknak nem csak Magyarországnak az egész Dunántul eső részeibe, hanem Ausztria és Stiria felé is kaput nyitottak, egy őrhelylyel pedig, ha betörések történnek vagy nyilt háboru lesz, a nagyobb előrenyomulások és mesterkedések megakadályozhatók nem lesznek: a karok és rendek azt látnák jónak, hogy Kanizsa átellenében, három őrhelyet kellene kiépiteni, tudniillik: Zalavárt, Nemptit és Egervárát; a többi Kanizsa felé és körül fekvő véghelyek és várak őrségei sem lévén elhanyagolandók, sőt inkább szorgalmatosan gondozandók:

2. § A Dunán tuli részek azonban az előirt három őrhelynek a megerősitésére elégtelenek lévén, először és mindenekelőtt az előirt három közül egynek, tudniillik: az egervári várnak a megerősitését határozzák el, a mely a többinek segitségére lehet; akképen, hogy a Dunán tuli vármegyék a kézi és ingyen munkákon kivül, ehhez az épitéshez, még valamely pénzösszeggel is adózzanak.

3. § És e mellett, hogy a Zalavári várnak a kiépitését, a melyet, a hely természeténél fogva, mocsarak vesznek körül s igy erős, a szentséges császári és királyi felségnek a megkeresésére, Ausztria; Nemptinek a kiépitését pedig, minthogy ez Stiriának, Rakesburg felé, elsőrangu védbástyája, Stiria vállalja magára.

4. § Érdemesnek tartják azt is, hogy Ő felsége, Peleske várának, valamint az előirtaknak is, mint a Kanizsához legközelebbi helyen fekvőknek, a megerősitéséről kegyelmesen gondoskodni méltóztassék.

5. § Az ujonnan szervezendő bizottság pedig mutassa ki, hogy a haza védelmére mi lenne a leginkább czélszerü?