1618. évi XLIX. törvénycikk

a véghelyekhez, az ország vármegyéi részéről teljesitendő ingyen munkák szabályozásáról

Hogy pedig a karok és rendek a maguk részéről a véghelyek megerősitése körül mulasztóknak fel ne tünjenek, az ingyen munkákra nézve az alább irt módon határoztak:

Először is a dunántuli megyékre nézve:

1. § Győrhöz: Mosonvármegyét és Ő felségének az óvári várhoz tartozó fekvőjószágait, meg Győrvármegyét.

2. § Komáromhoz: egész Komáromvármegyét, kivéve Farkas András szolgabiró járását, melyet Szőgyénhez rendelnek.

3. § Pápához: Sopronvármegyét, kivéve a nagyságos Nádasdy Pál ur fekvőjószágait, melyeket ennek sárvári és kapuvári várához, továbbá a főtisztelendő Náprágy Demeter, kalocsai érsek és győri püspök urnak fekvőjószágait, melyeket ennek keszői várához rendeltek. Ezek helyett Vasvármegyében Gaári Miklós (a mint fentebb, Nádasdy ur fekvőjószágainak kivételével) és Lampert István szolgabirák két járását, valamint Veszprémvármegyében Agha Mátyás és Szalóky György szolgabirák két járását a mondott Pápa várához rendelték.

4. § Veszprémhez: az emlitett Veszprémvármegyéből, az Keresztes Balázs szolgabiró alatt levő harmadik járást tartozékaival együtt és Fejérvármegyének azt a részét, mely eddig munkát Palotához adott, továbbá egész Tolnavármegyét.

5. § Győri-Szent-Mártonhoz a saját tartozékait.

6. § Keszthelyhez: a saját tartozékait.

7. § Kis-Komárhoz: Somogyvármegyét, kivéve a nagyságos Zrinyi gróf urak fekvőjószágait, a melyek Légrádhoz, valamint a Lengyel család fekvőjószágait, a melyek ennek szigligeti várához, továbbá a szintén Somogyvármegyében levő Zakányi fekvőséget, a mely Szent-György várához fog dolgozni. Ezenkivül Baranya vármegye egész felső része, meg Iharos, Berecz és Sürd faluk.

8. § Tihanyhoz: a saját tartozékait.

9. § Pölöskéhez: Zalavármegyéből Egerváry Miklós szolgabiró járását az Egerszegi székben; Bér és Lövő váracskák tartozékainak kivételével, a melyeket ezekhez rendeltek ki; meg Vasvármegyének Káldy Ambrus szolgabiró alatt levő egész harmadik járását.

10. § Sümeghez és Egerszeghez: főtisztelendő Ergel Ferencz, veszprémi püspök urnak fekvőjószágait vagyis ezeknek a javaknak saját tartozékait.

11. § Egervárhoz: az emlitett Vasvármegyében Hertelendi Ambrus szolgabiró alatt levő negyedik járást egészen a Mogyorosdi erősség fekvőségeinek a kivételével.

12. § Körmendhez és Szent-Péterhez: a nagyságos Batthyány Ferencz ur összes fekvőjószágait.

13. § Légrádhoz: a Muraköz szigetét és a Zrinyi uraknak Somogy- és Zalavármegyékben levő összes többi fekvőjószágait is, hasonlóképen alsó Baranyavármegyét és a Mura folyó partján fekvő összes többi várkastélyokat is a légrádi erősséghez. Továbbá Somogyvármegyéből Békes, Porogh, Sarkad és Eőr falukat.

14. § Szent-Gróthhoz és Szent György várához: Zalavármegyéből Fülemény Mihály szolgabiró járását, kivéve azokat a falukat, melyek eddig a munkájukat Szigligethez teljesitették; továbbá az emlitett veszprémi püspök urnak fekvőjószágait.

15. § Zalavárhoz: a szent-gróthi széknek a Lesencze folyón tul, Gulácsi Tamás szolgabiró alatt levő másik járását, szintén az emlitett veszprémi püspök ur fekvőjószágainak és a Csobáncz várhoz tartozó fekvőjószágoknak vagy tartozékoknak kivételével, a melyeket ennek a várnak a felépitésére hagytak.

16. § Kapornakhoz: a mondott Zalavármegyéből az egerszegi szék kisebbik t. i. Sándor Simon szolgabiró járását tartozékaival együtt.

17. § Kéméndhez: saját tartozékait ugy Zala-, mint Vasvármegyékben.

18. § Nemptihez és Alsó-Lindvához: saját tartozékait Szemenye tartozékaival és Csermencz-szeggel együtt, ugy tudniillik, hogy ennek a járásnak fele Nemptihez, fele pedig Alsó-Lindvához adjon munkát.

19. § Széchi-Szigethez: a Széchi uraknak ugy Zala-, mint Vasvármegyékben fekvő összes jószágait.

20. § Kányaföldéhez: saját tartozékait.

21. § Bérhez: saját tartozékait.

22. § Csobánczhoz: saját tartozékait, a Veszprémvármegyében levő Ráthóti fekvőséggel együtt.

23. § Vázsonyhoz: saját tartozékait.

24. § Lövőhöz: saját tartozékait.

25. § Mogyorósdhoz: saját tartozékait.

Továbbá a dunáninneni vármegyékre nézve:

1. § Ujvárhoz: Pozsonyvármegyét egészen. Továbbá Nyitravármegyének három járását, tudniillik a Szongor Benedekét, a Diósi Istvánét és a Babothi Tamásét, a Surányi vár tartozékainak kivételével, a melyeket ehez rendeltek.

2. § Nyitrához: Ugyancsak Nyitravármegyéből Tarnóczy János járását.

3. § Lévához: az egész Barsvármegyét, a Szt. -Benedekhez rendelt tartozékok kivételével.

4. § Nógrádhoz: Trencsénvármegyét egészen.

5. § Gyarmathoz: Hontvármegyéből Almási Mihály járását.

6. § Fülekhez: Zólyom-, Liptó-, Turócz- és Árvavármegyéket; továbbá Hontvármegyéből a kis-honti járást; valamint Nógrádvármegyéből két járást, t. i. a Daróczy György és a Liberchei Mihály járását azért, hogy Fülek várát falakkal körülvegyék.

7. § Szécsényhez: Nógrádvármegyének hasonlókép két járását, tudniillik a Madách Gáspárét és a Somogyi Jánosét.

8. § Szögyénhez: Esztergomvármegyét egészen, Forgách András komáromvármegyei szolgabiró emlitett járásával együtt.

9. § Váczhoz: Pest-, Pilis- és Fejérvármegyéket, Solt széket, a mely vármegyéknek a nagyméltóságu nádor ur által előbbi állapotukba való visszahelyezése szükséges.

10. § Damasdhoz: Domaniczki János, Palánkhoz Horváth György hontvármegyei szolgabirák járásait rendelik ki.

Magyarország felső részeire nézve:

1. § Először is Szathmárhoz: Szathmár- és Ugocsavármegyéket egészen.

2. § Kállóhoz: Bereg- és Szabolcsvármegyéket, a nagyméltóságu nádor ur fekvőjószágainak a kivételével, a melyeket Szent-Mártonhoz tartottak fenn.

3. § Ónodhoz: Abauj-, Borsod-, Heves- és Külső-Szolnokvármegyéket, a kassaiak fekvőjószágainak kivételével, a melyeket eddig ugyanezen város kapujának épitésére rendeltek s a melyeket most a várhoz küldöttek ki.

4. § Szendrőhöz: Sáros-, Szepes- és Gömörvármegyéket egészen, nagyságos Széchy György ur Balogh várához tartozó fekvőjószágainak és a Gömörvármegyében fekvő többi jószágainak kivételével, mely utóbbiakat ez alkalommal a mondott várhoz rendelték.

5. § Tokajhoz: Zemplén- és Ungvármegyéket egészen. Mivel pedig ez a vár oly helyen fekszik, a melytől a tiszáninneni részeknek fenmaradása kiválóan függ s máskülönben is a nagy vizáradás miatt naponként nagy romlást szenved s a nagyobb javitásokra leginkább rászorul, a Szabolcsvármegyében fekvő, ugynevezett Dada járást is hozzáadták, mint ezen őrséghez közel esőt, egyfelől ezért, másfelől mivel tudják, hogy Szabolcsvármegyének ezt a járását egy másikkal együtt, egyéb fekvőjószágokon kivül, máskor is ahoz rendelték.

6. § Putnokhoz; Tornavármegyét egészen, az ezen erősséghez tartozó fekvőjószágokkal együtt.

7. § Ecsedhez: az ezen várhoz tartozó fekvőjószágokat rendelték.