1622. évi XXXVI. törvénycikk

az ország véghelyeihez, a vármegyék részéről teljesitendő ingyen munkák szabályozásáról

Hogy a karok és rendek a véghelyek megerősitésében mulasztóknak ne tünjenek föl, az ingyen munkák teljesitésére nézve az alábbirt módon határoztak:

1. § Az ország felső részeiben: Szatmárhoz: Szatmár- és Ugocsavármegyéket egészen.

2. § Kállóhoz: Bereg- és Szabolcsvármegyéket, a szent-mártoni fekvőjószágokkal együtt.

3. § Ónodhoz: Abaujvár-, Heves-, Külső-Szolnok és Borsodvármegyéket, a diós-győriek kivételével, a kik Diós-Győrhöz tesznek szolgálatot.

4. § Szendrőhöz: Sáros-, Szepes- és Gömörvármegyéket egészen, Széchy György urnak a baloghi várhoz tartozó fekvőjószágai kivételével, a melyeket e várhoz rendelnek.

5. § Tokajhoz: Zemplén- és Ungvármegyéket egészen, a dadai járással együtt, a mely különben, a szabolcsi járásban feküdvén, a kállói várhoz adott munkát, de a melyet érthető okból, Tokaj várához rendeltek.

6. § Putnokhoz: Tornát, az ezen várhoz tartozó fekvőjószágokkal együtt.

7. § Ecsedhez: az ezen várhoz tartozó fekvőjószágokat.

8. § Az ország Dunán inneni részeiben, Ujvárhoz: egész Pozsonyvármegyét (Csallóköz sziget kivételével, a melynek munkáját az 1569. évi 21. czikkely rendelkezései szerint, egy évre, a Duna gyakori kiáradásai ellen a lerontott töltések kijavitására forditsák, valamint Pozsony város saját fekvőjószágainak kivételével, a melyek e város területén levő gátak javitásánál teljesitsék a munkát). Továbbá oda rendelik Nyitravármegye három járását, a negyediknek, tudniillik Tarnóczy János szolgabiró járásának kivételével, a melyet Nyitra városához, és Surány vár fekvőjószágainak kivételével, a melyet ugyanezen várhoz rendeltek.

9. § Lévához: az egész Barsvármegyét.

10. § Nógrádhoz: Trencsénvármegye három járását, ugymint a felsőt, középsőt és Zahorát, továbbá Pestvármegyét, a melyek különben munkát Váczhoz adtak.

11. § Gyarmathoz: Hontvármegyéből Gedey Mátyás szolgabiró járását és a Fejérvári-Solt széket.

12. § Fülekhez: Zólyom-, Liptó-, Turócz- és Árvavármegyéket; továbbá Nógrádvármegye két járását, tudniillik a Lyberchey Mihály és a Péchi György szolgabirákét, valamint Hontvármegye Kis-Hont járását.

13. § Szécsényhez: Nógrádvármegye két járását, t. i. a Jelechich Györgyét és a Sárközy Gáspárét, a nógrádi és bujáki várak körül levő fekvőségek kivételével.

14. § Drégely-Palánkhoz: Hontvármegye harmadik járását, t. i. a Bory Ferencz szolgabiróét.

15. § Damasdhoz: Hontvármegye negyedik járását, t. i. a Domaniczky János szolgabiróét.

16. § Szögyénhez: Esztergom- és Pilisvármegyéket egészen.

17. § Komáromhoz: Komáromvármegyét egészen.

18. § Minthogy pedig Trencsén városának falai, a Vág folyó rohamos áradása miatt, minden évben roskadoznak, ugy, hogy a mondott város biztonságáról is az emlitett folyó áradása miatt gondoskodni kell, az érintett Trencsénvármegye alsó járásának, t. i. a Jeszenszky Pál szolgabiróénak ingyen munkáit és e városnak fekvőjószágait, ez évre oda rendelik, kérve Ő szent felségét, hogy a mondott város taksájának is e munkára forditását kegyelmesen elrendelni méltóztassék.

19. § Továbbá az ország Dunán tuli részeiben, Győrhöz: Mosonvármegye és Ő felségének meg a többi uraknak Óvár várához tartozó fekvőjószágai, meg Győrvármegye adjanak ingyen munkát.

20. § Komáromhoz: egész Komáromvármegyét Börchy János szolgabiró járásának kivételével.

21. § Tatához: Börchy János járását, kivéve Szőny, Almás, Neszmély és Mácsa fekvőségeket, a melyek munkát Komáromhoz tartoznak teljesiteni, az ezen várhoz tartozó fekvőjószágokkal és a Dunáninneni részekben, meg Pilisvármegyében fekvő falukkal együtt, a melyek különben Váczhoz szoktak ingyen munkát teljesiteni.

22. § Geszteshez: a Komárom-, Veszprém- és Fejérvármegyékben fekvő saját tartozékait, azoknak a fekvőjószágoknak kivételével, a melyeket Fejérvármegyéből Veszprémhez rendeltek.

23. § Pápához: egész Sopronvármegyét, kivévén nagyságos gróf Nádasdy Pál urnak fekvőjószágait, a melyeket az ő sárvári és kapuvári váraihoz; továbbá Város-Kesző és Egyházas-Kesző mezővárosokat, a melyeket főtisztelendő Lépes Bálint, kalocsai érsek és győri püspök ur Kesző nevü várához hagytak fenn. Azonkivül az emlitett Pápa várához rendelték Vasvármegye két járását, a Gori Miklós és Zichy Benedek szolgabirákét, az emlitett Nádasdy Pál ur fekvőjószágainak a kivételével (a mint fentebb), továbbá Veszprémvármegye két járását, a Zaloky György és Hajdan István szolgabirákét.

24. § Veszprémhez: Veszprémvármegye harmadik járását, a Keresztes Balázs szolgabiróét tartozékaival együtt és a mint előre bocsátották, Fejérvármegye azon részét, a mely különben munkáját Palotához teljesitette; továbbá egész Tolnavármegyét.

25. § Győri-Szent-Mártonhoz: saját tartozékait.

26. § Keszthelyhez: saját tartozékait.

27. § Kis-Komárhoz: Somogyvármegyét, kivévén a Zrinyi gróf uraknak ugyancsak Somogymegyében levő fekvőjószágait, a melyek Légrádhoz, és a Zákáni fekvőségeket, a melyek Szent-György várához adják munkájukat. Továbbá ugyanezen kis-komári várhoz rendelik az egész Felső-Baranyavármegyét, meg Iharos-Berény és Sár fekvőségeket.

28. § Tihanyhoz: saját tartozékait.

29. § Pölöskéhez: Zalavármegyének Egerszeg széki járását, az Egerváry Miklós szolgabiróét, a béri és lövői várkastélyok tartozékainak kivételével, a melyeket ehez rendeltek; valamint a Káldi Ambrus szolgabiró egész harmadik járását.

30. § Sümeghez és Egerszeghez: főtisztelendő Erghel Ferencz, veszprémi püspök ur várait, ezeknek saját tartozékait és a Szent-Gothárdiakéit.

31. § Egervárhoz: az előbb emlitett Vasvármegye egész negyedik járását, a Konderczay György szolgabiróét, hasonlóan a mogyorósdi erőd fekvő javainak kivételével.

32. § Körmendhez és Szent-Péterhez: tekintetes és nagyságos Batthyány Ferencz urnak összes fekvőjószágait, a szent-gothárdi fekvőjószágok kivételével.

33. § Légrádhoz: Muraköz szigetét és az emlitett Zrinyi gróf uraknak Somogy- és Zalavármegyékben levő összes többi fekvőjószágait, hasonlóképen Alsó-Baranyavármegyét, a melyeket és a Mura folyó partján fekvő többi összes várkastélyokat magához a légrádi erődhöz rendelték; továbbá a Somogyvármegyében fekvő Bökös, Bereg, Sarkad és Eőr falukat.

34. § Szent-Gróthoz és Szent-György várához: Zalavármegyéből Fülemény Mihály szolgabiró járását, kivévén azokat a falukat, a melyek eddig munkát Szigligethez teljesitettek, valamint az emlitett veszprémi püspök ur fekvőjószágait.

35. § Zalavárhoz: Szent-Grót széknek a Lesencze folyón tul levő másik járását, tudniillik Szarka Lukács szolgabiróét, szintén a veszprémi püspök ur fekvőjószágainak, meg Csobáncz vára tartozékainak kivételével, a melyeket e várnak felépitésére hagytak fenn. Azonkivül e Zalavárhoz rendelték a Lengyel családnak Somogyvármegyében fekvőjószágait is.

36. § Szigligethez: mint fentebb, Zalavármegyében fekvő saját tartozékait.

37. § Kapornakhoz: a mondott Zalavármegyéből Egerszeg széknek kisebb járását, a Sándor Simon szolgabiróét tartozékaival együtt, a Sándor Simon járásában levő Magyarad, Söjtör, Hahót, Szent-Mihály, Rajk, Szent-Balázs, Szerdahely, Szigethi, Kakorlak, Sármás, Botfalva, Csatár fekvőségek kivételével, a melyek most ujabban elhagyott helyekké lettek, de a melyeket annak idején az előbb emlitett Pölöske várhoz fognak rendelni.

38. § Kéméndhez: ugy Zala-, mint Vasvármegyékben fekvő saját tartozékait.

39. § Nemptihez és Alsó-Lendvához: saját tartozékait, Zömönyét és az egész Csernekszeg járást tartozékaival együtt, ugy t. i., hogy ennek a járásnak fele Nemptihez, fele Alsó-Lendvához teljesitse a munkát.

40. § Széchiszigetéhez: a Széchi uraknak ugy Zala-, mint Vasvármegyékben levő összes fekvőjószágait.

41. § Kányaföldéhez: saját tartozékait és az Erdődy uraknak a Cserta folyó mellett levő fekvőjószágait.

42. § Bérhez: saját tartozékait, Thilay Vasvármegyében levő fekvőséggel együtt.

43. § Csobánczhoz: saját tartozékait, Rátót Veszprémvármegyében levő fekvőséggel együtt.

44. § Vázsonyhoz: saját tartozékait.

45. § Lövőhöz: saját tartozékait.

46. § Mogyorósdhoz: saját tartozékait.