1622. évi XLIII. törvénycikk

a nyolczados és más törvényszékeknek, az ország törvényeiben megállapitott időkben való megtartásáról és az igazságszolgáltatásról

A karok és rendek a saját tapasztalásukból tudják, hogy az ország szilárd fennállására és az országlakók között, a kölcsönös egyetértés istápolására, az általános és a rövid nyolczados törvényszékek megtartása, meg a törvény és igazság kiszolgáltatása mennyire szükséges:

1. § Hogy tehát a törvénykezés az egész országban folyamatban legyen, erre nézve a karok és rendek az 1618-ik évi 64-ik törvénycikkelyre hivatkoznak.

2. § Az ország felső részeiben a királyi táblához kinevezett személyek lesznek a főpapok részéről: főtisztelendő Sennyei István, boszniai püspök ur és másikul Thelekessy István, leleszi prépost. A bárók részéről nagyságos Thököly István és Rákóczy Pál.

3. § A Dunán inneni és tuli részekben: a főpapok részéről főtisztelendő Majthényi László, szerémi és Dávid Pál, tinnini püspök urak. A bárók részéről nagyságos Liszt István és Forgách Miklós.

4. § A fölebbezésekhez a nádor ispán ur mellé a felső részekben: főtisztelendő Piber János váradi, Balásffy Tamás, pécsi és Telegdy János, nyitrai püspök urak. Továbbá a tekintetes és nagyságos országbiró ur, Széchy György és Ostrosich István. A Dunán inneni és tuli részekben: a főtisztelendő kalocsai érsek ur, Dallos Miklós váczi és Ergel Ferencz, veszprémi püspökök, valamint az emlitett országbiró ur, meg tekintetes és nagyságos Batthyány Ferencz és Cziráky Mózes.

5. § Megállapitották, hogy ezeknek, valamint a királyi tábla ülnökeinek is, a szokott fizetéseiket az ország közönséges végzéseihez képest kifizessék és hogy a nádor ispán urnak jogában álljon, hogy a távollevők és elhalálozottak helyébe másokat helyettesithessen.

6. § A karok és rendek alázattal kérik, hogy Ő felsége az előirt törvénykezési időszakokban és helyeken, a törvényszékeket, kellő időben való előzetes kihirdetés mellett, egyfolytában kegyelmesen megtartatni méltóztassék.