1630. évi III. törvénycikk

a véghelyek kijavitása czéljából az ingyen munkák beosztásának megállapitása

Hogy ez minél gyorsabban és jobban megtörténhessék, a karok és rendek is jobbnak látták, hogy a maguk részéről egyetértőleg hozzájáruljanak és a korábbi évek végzéseihez képest az összes vármegyék minden ingyen munkáit erre forditsák.

1. § Megállapitják tehát, hogy e tekintetben az ezerhatszáztizennyolczadik évi negyvenkilenczedik és az ezerhatszázhuszonkettedik évi harminczhatodik törvénycikkelyek jövőre is alkalmazást nyerjenek; az ingyen munkák teljesítésének módjára és azok körül a csalások elháritására nézve pedig ugyanazon évek 51., 52. és 37. czikkelyei szolgáljanak irányadóul.

2. § Jelenben annak a hozzáadásával, hogy a nádor urnak az ez irányban végzendő vizsgálata megkönnyitésére és eredményesebb végrehajtására, a vármegyék a nádori vizsgálónak ugy a végzett munkálatok, mint az adó fejében adott pénzek lajstromát hüségesen kézhez adni tartozzanak, hogy az emlitett nádor ur ezt látva, az az ellen hibázókat, az ezerötszázhatvanharmadik évi huszonegyedik czikkely szerint megbüntethesse s ha a kapitányok közül olyanokat találna, a kik a véghelyek épitésére a sajátjokból valamit költöttek, azokat kielégithesse.

3. § Az ingyen munkákat pedig az ország Dunán tuli részeiben következőképen szabályozták. Győrhöz: Mosonvármegyét, Ő felségének és a többi uraknak az óvári várhoz tartozó fekvőjószágait, valamint Győr vármegyét.

4. § Komáromhoz, Tatához, Geszteshez, Csesznekhez, a mint a fennebb irt czikkelyekben van.

5. § Pápához: Sopron vármegyét egészen, kivévén tekintetes, nagyságos Nádasdy Pál gróf ur fekvőjószágait, a melyeket a Győr vármegyében levő Szent-Mihálylyal együtt annak sárvári, kapuvári és bodonhelyi váraihoz; valamint Város-Kesző és Egyházas-Kesző városokat, a melyeket főtisztelendő Sennyei István győri püspök ur Kesző nevü várához hagynak fenn. Továbbá a mondott Pápa várához rendelik: Vas vármegye két járását, a Palásty János és Jánosy Miklós szolgabirákét, ott is, a mint fennebb, Nádasdy ur fekvőjószágainak kivételével; azonkivül Veszprém vármegye két járását, Zaloky György és Hajdan István szolgabirákét.

6. § Veszprémhez: Veszprém vármegye harmadik, t. i. Keresztes Balázs szolgabiró járását tartozékaival és Fejér vármegye azon részét, a mely eddig Palotához teljesitett munkát; továbbá Tolnavármegyét.

7. § Győri-Szent-Mártonhoz: a saját tartozékait.

8. § Kis-Komárhoz: Somogy vármegyét; kivévén a Zrinyi grófok fekvő jószágait, melyek Légrádhoz és a szintén Somogyvármegyében levő Zákány falut, a mely Szentgyörgy várához teljesit munkát. Továbbá ugyancsak a kiskomári várhoz rendelik Felső-Baranya vármegyét egészen, meg Iharos-Berény és Sür falukat.

9. § Tihanyhoz: a saját tartozékait a Somogy vármegyében levő Bálványos faluval meg a Zalában levő Görgésével együtt.

10. § Peleskéhez: Kis Pálnak a Zala vármegyei egerszegszéki járását, kivéve azokat, a melyek eddig a munkát Kapornakhoz teljesitették; továbbá Vas vármegyéből Káldi Imre harmadik járását meg Borostyán várnak összes fekvőjószágait.

11. § Sümeghez és Egerszeghez: azoknak a főtisztelendő veszprémi püspök urat illető saját tartozékait. Továbbá Egerszeghez: Szent-Gothárd, Győrvár, Boldog-Asszonyfalva és Szent-Iván falukat, Dobra vár tartozékainak felével együtt: Zala vármegyéből Csász, Bottfalva, Besenyő, Botfölde, Csatár, Andráshida, Pesschán, Boldogfalva, Neszely, Bagod, Bocsokfölde és Hagyáros falukat, valamint Kőszeg várának fekvőjószágait.

12. § Egervárhoz: a saját tartozékait; továbbá Vas vármegye egész negyedik járását, a Hollósy Gáspárét, a mogyorósi erősség fekvőjószágainak kivételével, hozzáadva ehhez Szent-Jakab és Maracz falukat, a melyeket ugyanezen Mogyoróshoz rendeltek.

13. § Körmendhez és Szent-Péterhez: a saját tartozékait, meg Német-Ujvár, Szalónok és Roboncz várak összes fekvőjószágait.

14. § Szent-Gothárdhoz: a saját tartozékait, az eddig Egerszeghez rendeltek kivételével, Dobra vár felével együtt.

15. § Légrádhoz és a Mura mellett fekvő őrállomásokhoz: Muraköz szigetét, senkinek fekvőjószágát ki nem vévén, meg az emlitett Zrinyi gróf uraknak Somogy és Zala vármegyében levő összes többi fekvőjószágait; hasonlóképen Alsó-Baranya vármegyét, melyeket Légrád és a Muraköz szigeten lévő többi összes várkastélyok erőditésére rendelnek, a Somogy vármegyében levő Bükes, Horogh, Sarkad és Eőr falukkal együtt.

16. § Szent-Gróthoz és Szent-György várához: Zala vármegyéből Csillag György járását azoknak a faluknak, a melyek eddig a munkájokat Szigligethez teljesitették, továbbá a mondott veszprémi püspök fekvőjószágainak a kivételével.

17. § Zalavárhoz: a szent-gróthi széknek, a Lesencze folyón tul levő másik járását, tudniillik a Szarka Lukács szolgabiróét, az emlitett veszprémi püspök ur fekvőjószágainak és Csobáncz vára tartozékainak kivételével, a melyeket ennek a felépitésére hagynak fenn. Azonkivül ugyane Zalavárhoz rendelik a Lengyel családnak Somogymegyében fekvő jószágait; szintugy Zala vármegye Kormacz és Szőlős faluit, meg Kabold várának összes fekvőjószágait is e várhoz rendelik.

18. § Kapornakhoz: Egerszeg szék kisebb járását, a Kis Pálét és Gelse-Új-Udvart meg Alibánfalvát, a melyek eddig is a munkát teljesitették.

19. § Kéméndhez: ugy a Zala-, mint Vas vármegyében fekvő saját tartozékait.

20. § Nemphtihez és Alsó-Lindvához: a saját tartozékait.

21. § Széchy Szigethez: a Széchy uraknak ugy a Zala-, mint Vas vármegyében levő összes fekvőjószágait.

22. § Kányaföldéhez: az Erdődy uraknak a Cserta folyó mellett fekvő összes jószágait, Hollaj, Rigácz, Toofey, Szent-Márton falukkal együtt.

23. § Lövőhöz: a saját tartozékait, Mindszenttel, Poorszombattyával, Vaspérral, Harsáddal, Barsával, Barrabással együtt; a Terjek György szolgabiró járásából a többiek a munkájokat Peleskéhez adják.

24. § Bérhez: a saját tartozékait, Vas vármegyéből Pilai, Zalából Bedeg és Badigh falukkal együtt.

25. § Csobánczhoz: a saját tartozékait, a Veszprém vármegyében levő Rátót faluval együtt.

26. § Vázsonyhoz: a saját tartozékait.

27. § Fraknó várának fekvőjószágait pedig annak a három bástyának az épitéséhez rendelik, a melyeknek építését a nagyméltóságu nádor ur abban a Fraknó várban most kezdte el.

28. § Az ország többi részeiben pedig a beosztást oly rendben és módon kivánják, a hogy a közelmult ezerhatszázhuszonkettedik évi harminczhatodik és az ezerhatszázhuszonötödik évi tizenkilenczedik czikkelyekben a szabályozás történt; Borsod vármegyét azonban Diós-Győrhöz, Kis-Várdához pedig saját tartozékait rendelik.

29. § De azon határozott kijelentéssel, hogy a véghelyek kapitányai az urak és nemesek erdőit különbség nélkül levágatni vagy a máshová rendelt munkákat onnan elvonni ne merészeljék, hanem azoknak rendeltetésük helyén való teljesitését megengedjék.