1638. évi XXXVI. törvénycikk

az esztergomi káptalannak Nagyszombat városában, a káptalanbeliek lakásául hány háznak a megvásárlására és minő feltételek alatt adjanak engedélyt?

Azon viszálykodások tárgyában, a melyek egyfelől a tisztelendő esztergomi káptalan, másfelől pedig Nagyszombat városa közt ama bizonyos engedély miatt (a miképen azt Ő felsége is, előterjesztései rendén kegyelmesen megemliteni méltóztatott) felmerültek, a melyet a boldog emlékezetü első Ferdinánd császár és király, ebben a városban a javadalmakhoz tartozó házakon kivül, némely házaknak a kanonokok lakhelyéül való megvásárlására és azoknak a királyi taksák alól való mentességére nézve kiadott és a melyet Ő felségének a kedvelt atyja, a kegyes emlékü második Ferdinánd is megerősitett:

1. § A karok és rendek ugy találták, hogy ezeknek a házaknak a káptalan részéről való megvásárlása s ennek következtében azoknak magához a káptalanhoz leendő kapcsolása, meg az ugyanazon engedélyben kifejezett egyéb dolgok, azoknak a jogoknak, szabadságoknak és kiváltságoknak, a melyeket Magyarországnak néhai felséges királyai az emlitett Nagy-Szombat városnak adományoztak, sérelmével járna.

2. § Mindazonáltal, méltó tekintettel az előbb emlitett káptalanra, miután ezt a török zsarnokság Esztergomból kiüzte és a szokott székhelyétől megfosztotta, ennek okáért ez a káptalan, Nagy-Szombat városa beleegyezésének hozzájárulásával, a javadalmakhoz tartozó házakon kivül, nem az emlitett engedély, hanem a jelen végzés erejénél fogva, kanonokjai lakásául, nyolcz más, a királyi taksa alól mentesitett házat vásárolhasson és birtokolhasson (a mely taksát az egész város illetékéből a kamarának mindenkor le kell számitania), de ugy, hogy azok a királyi taksákon kivül, az összes polgári terheket hordozzák és fizessék.

3. § Azonfelül, hogy az érintett nyolcz házat ötven év eltelte után, ha Esztergomot addig visszahóditani nem lehetne, a kanonokok s következéskép a káptalan is meg ne tarthassák.

4. § Ha pedig a káptalan ez ötven évnyi határidő letelte előtt, Isten kedvező segedelmével, a sajátjába visszatérhetne, ugy az előbbi mindkét esetben az emlitett város fiscusa ezeknek a kanonokoknak vagy a káptalannak, az érintett házak megfelelő árát kifizetvén, azok máshová, mint a városi fiscusra ne szállhassanak és ne háramolhassanak, és a fiscus azokat a mondott feltétel megtartása mellett azonnal birtokba vehesse.