1647. évi VI. törvénycikk

az evangelikusoknak visszaadott kilenczven templom felsorolása

Nagyon jól emlékeznek arra az ország karai és rendei, hogy az országlakosok eddigelé mennyire meghasonlottak volt egymás között a templomok elfoglalása miatt. Hogy ennek jövőre elejét vegyék és a polgári czivódások taplóját kiirtsák és az országlakosok annál inkább békében és kölcsönös egyetértésben éljenek, miután innen is, tulnan is különféle vitatkozások és ajánlatok történtek, az ország karai és rendei a templomok és más velük járó dolgok elfoglalása tárgyában (Ő szent felsége is közbevetvén a maga hatalmát), utóvégre ugy és olyan módon egyeztek meg, hogy az evangelikusok részére az 1638. évben beadott és az ezekre következett sérelmekben is felsorolt templomok közül ez a kilenczven templom adandó vissza:

1. § Abaujvármegyében: Somogy, Misle, Alsó-Meczenzéff.

2. § Zemplénben: Varannó, Garan, Kuchin.

3. § Sárosban: Szent-Péter, Fel-Sebes.

4. § Szepesben: Káposztafalván a templom a szentségtartókkal együtt, Dunavecz, Krompak; a csütörtökhelyi kápolnába a katholikusok számára kivülről és nem a plébánia-templomból legyen a bejárás.

5. § Hontban: Bátth, Füzes-Gyarmath, Viszoka, Princzfalva.

6. § Barsban: Velikapolya, Marót, Nagyherestyén, Keresztur, Fenyőkosztolány, Kiskeszy, Zsemlér.

7. § Nyitrában: Komjáthiban az evangelikusok részére egy a mezővároson kivül fekvő, Szent-Péter nevü templom és a mezővárosban a lelkész házának és iskolának épitésére alkalmas és elégséges helyek adandók át; Sopornya a fiókegyházakkal; Negyed, Kass, Poruba, Hendlova, Kraszna a fiókegyházakkal; Galgóczon a kórházi templom, ugyancsak a kórházi telken fekvő iskolával és lelkészházzal, a kórházhoz tartozó jövedelmekkel és a mezővároson kivül fekvő temetővel együtt; a Pöstyén közelében levő Szerdahely, Udvarnok, Ujlak, Pásztó, Deáky.

8. § Trencsénmegyében: Alsó-Hriczkó, Jeszenicze és a Kis-Szucsán mellett fekvő Predmyr.

9. § Turóczban: Szent-András, Szent-Márton, Mosócz, Turány.

10. § Komárommegyében: Nagy-Megyer, Apácza-Szakállos, Bálvány-Szakállos.

11. § Pozsonymegyében: Nagy-Magyar a fiókegyházakkal, Német-Guráb, Limpak, Süll, Taksony, Nagy-Mácséd, Nagy-Szelli, Vizközi-Kürt, Tarlós, Nagy-Szeg, Szent-Ábrahám, Ivány, Szerdahelyen, mínthogy a plébániai templom a katholikusoké lett, az evangelikusoknak templom, lelkészlak és iskola épitésére tekintetes Megyeri János és Borbély István jobbágytelkeit, továbbá egy Enyedy György kezén zálogban levő puszta telket tartozékaikkal együtt és mentességgel ellátva, valamint Kálló Máté telkének egy részét kell átadni. Szempczen a helvét hitvallásu lakosok részére templomépitésre a mezőváros közepén fekvő torony körül, temetkezésre pedig, ha a városon belül egy könnyen nem lehetséges, a városon kivül kell elégséges helyet átengedni; a lelkészlak és iskola építésére pedig Verboy János jobbágytelkét összes tartozékaival és mentességgel ugy, hogy a mezővárosbeli evangelikusok a birtokosokat annak illő árával elégitsék ki; az ágostai hitvallásu emberek részére pedig a már kijelölt telkek közül a másik maradjon meg templom, iskola és paplak számára (minthogy azt önként elfogadták).

12. § Somogymegyében: Kis-Komár mezővárosban.

13. § Vasvármegyében: Gyarmath, Neuzild, Szent-Gróth, Opár, Perenye, Puszta-Szent-Mihály, Kuken, Mereny, Kiczladen, Bolffau, Chém, Hornsdorff, más néven Samfalva; Vép mezővárosban templom, paplak és iskola épitésére az a jobbágytelek adandó vissza, a melyből a lelkészt elmozditották és Sipos Pálnak azzal szomszédos telke (miután a mezővárosbeli evangelikusok annak igaz árát lefizették), azok tartozékaival együtt és mentességgel ellátva.

14. § Sopronmegyében: Sándorff.

15. § Mosonmegyében: Óvárban két, ugymint a magyar és német nemzet részére a kisebb templom; a lelkészlak és iskola számára pedig a kiküldendő biztosok jelöljenek ki alkalmas és elégséges helyeket; Miklósfalu, Levél, Németjágendorff, Kémlye, Kánok, Szolnok, Zurány; Lébényben a kisebb templom az apátságon kivül; Mecsér.

16. § Győrmegyében: Zámoly.

17. § Veszprémmegyében: Vaszar, Dobron.

18. § Esztergommegyében: Farna, Ölved.