1647. évi XCI. törvénycikk

a száraz és szükségtelen vámok eltörléséről; a zsidóknak a vámok kibérlésétől való elmozditása; és hogy az óvári vámhelyen minden egyes megvett állat után két német garast nem kell szedni

A száraz és szükségtelen vámok eltörlésére nézve megujitják az 1635. évi 72. és 73. cz. és az 1638. évi 58. czikkelyt; és határozzák, hogy az ama czélra kirendelt biztosok, a vámoknak mások sérelmével felállitott fiókjait is hasonló módon töröljék el.

1. § És mivel az előbb idézett czikkelyeket eddigelé részint bizonyos közakadályok részben némely ott elősorolt biztosok hivatalának változása és elhalálozásuk miatt nem lehetett kellően végrehajtani, azért a karok és rendek azoknak a tényleges foganatositására, az előbb emlitett fiókvámok megszüntetésére, ugyszintén a tulságos vagy a visszaélésből gyakorlott vámszedésnél fogva ártalmas vámok jó rendbe hozására biztos urakul kijelölik:

2. § Az ország Tiszán inneni felső részeiben: főtisztelendő Hosszutóty László, váczi püspök urat: továbbá nagyságos Bocskay István urat és nemzetes Barna Györgyöt, az országbiró úr itélőmesterét: Korlát Ferenczet, Szemerei Pált, királyi táblai hites ülnököt; Dévény Istvánt és Zákány Andrást.

3. § A Tiszán túliakban pedig főtisztelendő Simándi István, erdélyi püspök urat, továbbá nagyságos Bedeghi Nyáry Bernátot és nemzetes Vay Pétert és Bay Istvánt.

4. § Az ország Dunán inneni részeiben: főtisztelendő Püsky János, nyitrai püspököt, továbbá nagyságos Szunyogh Gáspár urat; valamint nemzetes Kerekes Andrást, a királyi személynök úr itélőmesterét; Mednyánszky Jánost és Egresdy Boldizsárt.

5. § A Dunán túli részekben pedig: főtisztelendő Folnay Ferencz, vasvári prépost urat; nagyságos Cziráky Ádám urat; továbbá nemzetes Darás Istvánt, a királyi személynök itélőmesterét, Perneszy Ferenczet, Káldy Ferenczet és Botka Ferenczet.

6. § Szlavonországba pedig, a vámoknak ugyanazon czikkelyek értelmében való eltörlésére, kiküldik: nagyságos Mikulich Tamás, személynök urat, Szakmárdy János mestert, és Ruchich Jánost, valamint Rigianecz Pétert.

7. § Ehhez járul még az is, hogy némely vámosok az utasokat arra kényszeritik, hogy a második és harmadik területről az ő területükre térjenek ki (mint Megyesről is Devecserre és Tema pusztáiról Pápa mezővárosába, Veszprém vármegyében és helyenkint másutt az országban), a kiknek ellenében a karok és rendek az 1625. évi 34. czikkelynek és az abban idézett czikkelyeknek sikeres megtartását látják szükségesnek.

8. § Ez alkalommal megujitják az 1630. évi 15. czikkelyt, hogy ennek erejénél fogva a zsidókat, mint a kik az ország jogainak nem részesei, hütlenek és egészen lelkiismeretlenek, a vámok bérlésétől a jelen országgyülés befejezése után minél előbb elmozditsák, és hogy az ellenkezőleg cselekvők legott vám elvesztésének büntetésébe essenek.

9. § Szigoruan elrendelik az országlakósok, hogy az óvári vámos azt a „Pruck és Stukgeld”-nek *  nevezett két német garast, melyet eddigelé minden egyes megvett állat után a soproni polgároktól és másoktól is visszaélésből szokott szedni, jövőre ne szedje; és a polgárokat vagy bárki mást se merészkedjék ezután visszaélésből letartóztatni.