1715. évi X. törvénycikk

az ujból visszaszerzett birtokjogok kimutatására felállitandó bizottságról

Hogy a török hatalom alul a győzedelmes császári királyi fegyverekkel visszavivott s visszaszerzett javak tekintetében a követelők s panaszkodók gyorsabb igazságszolgáltatást nyerhessenek és jogaikat, melyeket bebizonyitani tudnak, megerősithessék, Ő felsége helybenhagyásával határozták:

1. § Hogy a jelen országgyülés feloszlása után, bennt az országban azonnal s késedelem nélkül, kizáróan bennszülöttekből álló bizottságok kezdjenek munkához és járjanak el, még pedig az egyik a dunáninneni s dunántúli vármegyék részére Pozsonyban, a másik pedig a felső részekbeli vármegyék számára Kassán; a harmadik végre Horvát- és Szlavonország részére Zágrábban, a melyeknek minden joguk és teljes hatalmuk legyen, csupán csak az ide tartozó ügyek egész elbirálására, végleges eldöntésére s tettleges végrehajtására is.

2. § Ezeknek kölelességük lesz a kimutatásra nézve azt a formát s rendet követni, melyet a jogok ily esetekben az ügyek külömbfélesége szerint megkivánnak, vagy megengednek.

3. § A mely bizottságok elnökeivé s tagjaivá kineveztetnek, még pedig Pozsonyba: elnökké az ország nádorispán ura, vagy ha ez valamely ügyben érdekelve lenne, az országbiró úr, tagokká pedig: Erdödy László Ádám gróf, nyitrai püspök, Horváth Simonchich János báró, királyi személynök s tanácsos; Tolvay Gábor ugyancsak báró; Nagy István mester, nádori itélőmester s Ő császári és királyi szent felsége tanácsosa, két, az elnöktől összehivandó nem érdekelt alispán, s egy kamarai tanácsos, s a királyi táblán szokásos módon alkalmazott királyi ügyész.

4. § Kassán pedig elnökké: Csáky Zsigmond gróf úr, királyi tárnokmester, s tagokká: Pethő Mihály gróf, Ő császári és királyi szent felsége tanácsosa s kamarása, s Zemplén megye főispánja; Szentiványi László, leleszi prépost, s nemzetes Barlogh István, alországbiró és Szentiványi János országbiró ur itélőmestere, fenntisztelt Ő legszentségesebb felsége tanácsosai, s Megyeri Gábor, ugyszintén két alispán, s a kir. ügyek igazgatója fentebbi módon.

5. § Végre Zágrábban, a bán, vagy ennek akadályoztatása esetében Keglevich Péter gróf elnöksége alatt, tagokká: a zágrábi prépost, Patachich Boldizsár báró, s az ország itélőmestere az elnöktől választandó két alispánnal, s a kamara részéről: a varasdi harminczad számvevője.

6. § Azzal a kijelentéssel, hogy az elnök urak halála vagy törvényes távolléte esetében Ő felsége, szintén elhalt vagy távollevő tagok helyébe pedig az elnök urak, de királyi helybenhagyással, lesznek jogositva, másokat helyettesiteni.

7. § S ha ki a tagok közül érdekelt lenne, azon időre, mig ügyét tárgyalják, kilépni tartozzék.

8. § S ezen bizottság megszüntéig a felek a fekvőjószágok teljes vagy együttes birtokában fognak maradni, miként a legközlebb mult mozgalmak kezdete előtt voltak; teljes birtokában azok, a kik a fegyverjog felett egyezkedtek, s az egyességnek valósággal eleget tettek, s jószágaikat, habár összeirták is azokat, az adományosok tettleges birtoklása ellen mégis megörizték; az ilyen fekvőjószágokat követelő országlakókkal együttes birtokában pedig azok az adományosok, a kik a nekik adományozott javaknak tettleges s a mozgalmakig folytatott birtokában voltak.

9. § A mely bizottságban azok, a kik jogaikat elegendő módon igazolják, ama költségek pótlására, melyeket Ő királyi szent felsége az elmult hosszas török háboru alatt, többnyire sulyos kamatokra kölcsön vett s még tartozásban lévő pénzzel fedezett, aránylagos hányaddal járuljanak.

10. § A Nyári családot pedig, mely azt állitja, hogy őt az előbbi visszaszerzési bizottságban felmentették, mihelyest eziránt az ő felmentő levelét (a milyeneknek az udvari kamara utján azonnal való kiadását Ő felsége ugy ennek, mint más netalán hasonló követelőknek számára is kegyelmesen elrendelte, az esetre, ha az ő jogaik bizonyossága kiderül, a mi állitólag az előbbi bécsi bizottságban megtörtént) az ujonnan felállitandó fönn emlitett bizottság előtt felmutatni tudja, fekvőjószágainak teljes birtokába azonnal vissza kell helyezni.

11. § A hatvani uradalomhoz összeirt javak birtokosait pedig, császári királyi különös kegyelemből, most is tettleg azoknak teljes birtokában hagyják, kik azonban kötelesek lesznek jogaikat a mondott bizottság előtt igazolni.

12. § A mely ujólag elrendelt bizottság elébe azonban Nógrád megyét vagy az előbb emlitettekből másokat, melyeket a korábbi kegyelmes leiratok s királyi kiadványok, mint mondva volt, az uj visszaszerzési bizottság előtt tárgyalandók számából kivettek, vagy kivetteknek bizonyitanak, nem kell vinni.