1715. évi CXIII. törvénycikk

a varasdi hadiparancsnokság birtokában levő földterületek visszaadása s más egyéb bizottságilag elintézendő viszálkodások kiegyenlitése

A császári és királyi szent felség saját hatalmából, s a karok és rendek egyértelmü egyezésével, s üdvezült néhai atyjának dicső emlékezetü I. Lipótnak a jelen országgyülés kezdetén eredetiben bemutatott s felolvasott rendelete s több évek s országgyülések törvényei, ugy mint az 1604:14., 1608:9., 1613:39., 1618:32., az 1622. évi hitlevél 7. feltétele, 1635. évi 33. és 40., 1638:51., 1659:89. és 90.; s 1681:64. s ugyanez évi hitlevél hetedik feltétele, s ezen felül a nyolczados törvényszékek itélete, s ennek királyi parancsra eszközölt felülvizsgálata jóságos tekintetbe vételével, megállapitotta és elrendelte.

1. § Hogy a legközelebb szervezendő bizottság (a bán grófnak, ha jelen lehet, és a zágrábi püspöknek, s ugyanazon Horvát- és Szlavonország rendei részéről ugy a mágnások, mint a nemesek sorából ez eljárásra kinevezendő másoknak közbejöttével) a helyszinére kimenvén, a varasdi parancsnokság áthelyezésének módját s alkalmát találja ki s Ő felségének, jóságos elhatározás végett, terjeszsze elő.

2. § S egyfolytában a földterületek visszaadását s visszakeblezését is (ideértve s belefoglalva a monoszlói tartozandóságokat is, melyeket most is az emlitett varasdi s ezen kivül az eszéki parancsnokság, s a magas udvari kamara használ, valamint a csazmai káptalannak, és még más egyházi s világi személyeknek ugyanazon varasdi parancsnokság birtokában levő fekvőjószágait is) s a katonaságnak a varasdi várból kivitelét is tárgyalja s végezze be.

3. § Mely bizottság Varasd, Kőrös és Kaproncza szabad és királyi városok panaszosan előterjesztett sérelmeit, s az ott létező véghelyieknek ugyanazon császári királyi bizottság előtt, szükség esetén, bővebben kimutatandó s előadandó sokféle kihágásait.

4. § Igy Czirkveno szabad és királyi város, valamint az előbb fiscalis és jelenleg a stájerországi kamara birtokában levő Zrinyi- és Frangepán-féle fekvőjószágok némely tisztei részéről emez országok több nemesei s ezek jogai és birtokai ellen megkisérlett s elkövetett sulyos és rendkivüli kihágásait;

5. § Ugy hasonlóképen különböző országlakóknak a károlyvárosi parancsnokság tisztjei ellen, a tőlük elvett több és nevezetes fekvőjószágok és uradalmak iránti követeléseit s panaszait, s ezeknek elkövetelt hatalmaskodásait.

6. § Épen ugy, mind a károlyvárosi, mind a varasdi parancsnokságoknak már az előbb alkotott számos törvénynyel megtiltott, s a szomszéd országlakók s jelesen Draganicz falu és mások kaszálóinak is a legeltetésében büntetlenül merénylett féktelenségeit is puhatolja ki, s más ezekhez hasonló, és elébe terjesztendő sérelmeket s kihágásokat is vizsgáljon s vitasson meg s a méltányosság és igazság szerint határozzon el, s a sértetteknek és bántalmazottaknak legott teljes és mindennemü elégtételt s megnyugtatást szolgáltasson, s minden ilyes és hasonló, netalán jövőre is megkisérlendő kihágásokat és sérelmeket megszüntetni s megakadályozni hatalmában lenyen.