1723. évi XLV. törvénycikk

országos levéltár felállitásáról, s mások leveleinek a királyi kamarákból, s a szent Mártonról nevezett szent-pannonhalmi conventből és Erdélyből visszavételéről

Ő császári és királyi legszentségesebb felsége kegyes beleegyezésével azt is megállapitották:

1. § Hogy egyelőre szabad és királyi Pozsony városában, s az országlakó urak házában, általános országos levéltárt állitsanak fel, melybe az országos országgyülési s más politikai és törvénykezési, bárki kezénél levő, akár a káptalanokban s conventekben őrzött, akár magáncsaládoknál találtató s az ország közállapotát érintő köziratokat, legfeljebb egy év alatt, a kirendelendő levéltárőr kezével elhelyezzék.

2. § Ezután pedig az ország rendes birái előtt keletkezendőket is, igaz és hiteles másolatban évről-évre oda átküldjék.

3. § Nemkülömben a magános országlakók saját leveleit s okiratait is, a kik azokat ott letenni akarják, elfogadják s az ország közirataival együtt hiven őrizzék s nekik vagy örököseiknek, ha kivánják, kiadják.

4. § Végre, hogy a királyi kamaráknál található összes leveleket s okiratokat is, a mennyiben azok a királyi fiscus jogait nem érintik, az 1681-ik évi 38-ik törvénycikk értelmében a főméltóságu nádorispán urnak: ugyszintén a szent-Mártonról nevezett szent-pannonhalmi conventben, vagy bármely más helyen létezőket, vagy bármely más hiteles helyeken kelteket, fél év alatt az e czélra kiküldött méltóságos és főtisztelendő Nádasdy László gróf csanádi püspök, Eszterházy Ferencz gróf fehérmegyei, és Zichy Imre gróf árvamegyei főispánok: továbbá Szluha Ferencz mester, nádorispáni itélőmester s Ő legszentségesebb császári és királyi felsége tanácsosa, Komárommegye alispánja, továbbá főtisztelendő Acsády Ádám, a szent Mihály arkangyalról nevezett hantai prépost, győri kanonok és még Zichy Ádám Bács, s Biró István Győr megye táblabirái utján hüségesen kiadják, a magánosok jogait érdeklőket pedig a családoknak, melyekhez tartoznak, visszaadják, vagy máskülömben azokra a hiteles helyekre, a honnét keletkeztek, az ország biráitól eredő s egyéb köziratokat pedig az ország levéltárába tegyék.

5. § A valamikor Erdélybe vitt s ott található, s Magyarország és kapcsolt részei határain belül levő fekvőjószágokat illető iratokra névze pedig Ő legszentségesebb felsége, kegyességéből s kegyelmességéből kifolyóan ugy intézkedett, hogy azokat hüségesen összegyüjtsék s összegyüjtvén és Ő legszentségesebb felségéhez legalázatosabban felterjesztvén, azokat oda utasitsák, a hová tartoznak.