1723. évi LIII. törvénycikk

a könyvkivonati per rendjéről s miként kelljen az eddigelé keletkezett adósságok iránt a kereskedőknek eljárni?

Minthogy pedig tapasztalták, hogy némely, különösen alsóbb rendü kereskedőknél, a kiknek alakszerü kereskedelmi könyvük nincsen, különféle visszaélések kaptak lábra:

1. § Ezért jövőre nézve rendelik: hogy a kereskedők és kalmárok összesen és egyenként, rendesen és alakszerüen vezetett kereskedelmi könyveket tartsanak, melyekbe hitelezéseiket s tartozásaikat pontosan bevezessék;

2. § Ezenkivül azonban a vevőktől, kiknek az áruk értékére nézve hiteleznek, vagy azonnal az adásvevési szerződésben az ennyi s ennyi áron átvett árukról szóló kötelező levelet vagy aláirandó számlát kivánjanak, vagy pedig egy év lefolyása alatt a jegyző vagy más hiteles személy utján kérjék ennek a számlának aláirását, melynek aláirása vagy legalább alájegyzése után, a követelés világos lesz.

3. § Ha pedig a vevő ezt a hitelezőiratot egy év alatt aláirni vonakodnék: azt a kereskedelmi könyv kivonata mellett, az aláirást kivánó emlitett jegyző vagy más hiteles személy bizonyitásával, a kereskedelmi könyv s a tartozás valódiságára nézve letett póteskü után, világosnak kell tekinteni, s az illető biró előtt a perköltségeknek s a mondott jegyző vagy más hiteles személy tanuskodásáért tett kiadásoknak is megtéritésével, végrehajtás alá kell bocsátani.

4. § A mi pedig az efféle régibb adósságokat illeti: a kalmárok s más kereskedők vagy gondoskodjanak arról, hogy a könyvekbe iktatott hitelezéseket, e törvény keltének napjától számitandó három éven belül a mondott jegyző vagy más hiteles személy a vevő kötelezvényeibe foglalja s a kötelezvény megtagadása esetében, a vevőt a kereskedelmi könyv kivonata s a mondott jegyző, vagy más hiteles személy bizonyitványa mellett, az emlitett három év alatt törvény elé idéztessék: avagy a három év letelte után, az adóst e közben a tartozás aláirására fel nem szólitván és törvény elébe sem idézvén, azontul csupán kereskedelmi könyvkivonatok alapján, pert nem kezdhetnek.

5. § Hanem ha azok szerint eljárni akarnának: a könyveket eredetiben mutassák fel a biróság előtt és a követelés beperesitése elmulasztásának okait adják elő.

6. § S ha ugy találnák, hogy a könyvek alakszerüen és rendesen készültek, s a törvény elé idézés elmulasztásának okai megállanak: és ha ezenfelül a hitelező kézemeléssel az esküt letette: a hitelezés világosnak tekintendő s végrehajtás alá bocsátandó.

7. § Ha pedig a könyvet alaktalannak vagy másképen hiányosnak találják: a felperes a hitelezés rendes bebizonyitására szoritandó, s ha pervesztes lesz, a költségek megtéritésére itélendő.