1729. évi XXIII. törvénycikk

a kis-honti járásról, annak hatóságáról és kötelességéről

Hogy a kishonti járásnak további panaszai s ezek orvoslására forditni szokott költségek, s a joghatósági zavarok megszünjenek: Ő legsz. felsége jóságos beleegyezésének hozzájárulásával határozták:

1. § Hogy az emlitett járás ezentul is Hont megyénél maradjon, de oly módozattal, hogy miután a megyéknek meg van engedve, hogy a szükséghez képest, a rendesen felül helyettes alispánjuk is legyen: ez alispánok egyikét, egy szolgabiróval s aljegyzővel, a megyének a főispántól kitüzendő helyen tartott tisztválasztó székein, mindenkor az emlitett kishonti járásból válaszszák.

2. § A ki a szükséghez képest, ugy a kishonti, mint a megye többi járásain belől is, az ő hatáskörébe tartozó minden törvénykezési ügyekben eljárhasson, s a megye közpénztárából arányos fizetést huzzon.

3. § S minthogy eddig a viszálykodásnak legnagyobb élesztője közöttük a porták összesitése volt s az emlitett járás e miatt érezte magát sértettnek: ezen viszálykodások megszüntetésére is, ugy a megyének, mint ugyane járásnak érdektelen személyek utján teljesitendő igazságos és méltányos összeirása előre bocsátása mellett (kivévén, ha e felett egymás közt a nélkül is kiegyeznének), ugyane járás részére, az állapothoz arányitva a portákat hasitsák ki s igy saját kihasitott portái legyenek.

4. § Ezenkivül annyiszor, a mennyiszer a szükség kivánja, ugyane járás közbirtokosai maguk közt összejöhetnek ugyan, de azokat, a miket magok közt végeztek, a megye legközelebb tartandó közgyülésén mindenkor előadni kötelesek legyenek, a megye joghatósága ezt követelvén.

5. § Továbbá az adójárulékot, a katonai beszállásolást, az ingyen munkákat, valamint az átkeléseket, fuvarokat és előfogatok előállitását, s a mind a négy járást egyenlően illető s érdeklő költségeket s kiadásokat, annyiszor, a mennyiszer a porták szerint aránylag oszszák fel és szabályozzák; ugy az emlitett, mint minden egyéb közterhekhez a kis-honti járás aránylag fog hozzájárulni.

6. § Hogy pedig a járás a szállásadással, fuvarokkal s előfogatokkal erejét tulhaladó terheltetés miatt ne panaszkodhassék: mikor valamely jelentékenyebb beszállásolás fordul elő vagy fuvarok és előfogatok nagyobb számban váltandók: azokat a mondott járás csak arányosan legyen köteles kicserélni; a fenmaradó részt pedig először a szomszéd megyében váltsák fel és igy se a hadi biztosok ki ne jelölhessék, se a tartományi biztosok ne utalványozhassák azokat nagyobb részben az emlitett járásra.

7. § A törvényszéki üléseket továbbá háromszor a megyében, negyedszer pedig mindig a kishonti járásban fogják tartani, s azokon ugy a megye, mint ugyanazon járás ügyeit különbség nélkül kell megvizsgálni.

8. § Hogy azonban az ügyvédek s meghatalmazottak kirendelése miatt ne legyenek kénytelenek a járásból mindenkor a megyére menni: az ily kirendelések az ott székelő alispán, szolgabiró s esküdt előtt, annak rendje szerint teljesithetők legyenek; azokat mindazonáltal, kiadás végett a megye gyülésein vagy törvényszéki ülésein előadandják, ha pedig ez könnyen nem történhetnék, az azokra vonatkozó jelentést irásban küldik át, mely jelentésről a megye szokásos bizonyitványt állit ki.

9. § Egyébiránt a mind a négy járást bármi módon közösen érdeklő ügyeket tárgyaló megyei gyüléseken, a mondott járás jelen lenni s az ily ügyeket együtt tárgyalni lesznek kötelesek, ugy a közkiküldetésekre is, mind a négy járás kölcsönös részvételével választanak alkalmas egyéneket.

10. § Midőn pedig a rendes alispán valamely, az egész megyét illető jelentéseket vesz át, azokat másolatban a helyettes alispánnal közli, hogy kellő időben tudomást nyervén, azokra nézve a kellő rendelkezést minden járásban megtenni lehessen.

11. § És végre, habár az annyiszor emlitett kishonti járásnak ezentul a fentebbi módon kihasitandó külön portái lesznek: mégis minden kivetéséről, bevételéről s kiadásáról Hont megyének rendesen elkészitett számadásokat tartozik bemutatni; ez pedig, az 1723. évi 112. tc. értelmében, a kir. helytartótanácsot időről időre értesiteni fogja.

12. § És egyebekben a kishonti járás a főispán iránt teljes tiszteletet s köteles figyelmet fog tanusitani, s annak rendelkezéseihez tartva, a hazai törvényekhez alkalmazkodni fog.