1729. évi XXXI. törvénycikk

az ügyek átküldésének módjáról Dalmát-, Horvát- és Szlavon-országokban s országokból

Azokat, a miket az ügyek felebbviteli módjáról, vagy azoknak felebbvihetetlenségéről is, a jelen országgyülés alatt rendelnek, hozzá járulván Ő legsz. felségének jóságos beleegyezése, a Dalmát-, Horvát- és Szlavonországokban folytatott perekre is kiterjesztik, akképen, hogy ámbár ezekben az országokban a megyék törvényszékeitől, valamint azok itélőtáblájától nem egyenesen a királyi táblához, hanem az 1715:128. s 1723. évi 27. tc. értelmében is, előbb a báni táblához vigyék feljebb az ügyeket.

1. § A mi mégis a módot (birtokon belől vagy kivül való felebbvitelt, vagy épen a felebbvihetetlenséget) illeti, tehát a megyei ügyek, ugyanazon módon, mikép itt, az elsőbiráktól a megye törvényszékéhez, s onnan a királyi táblára, ott is az elsőbiráktól mindenesetre a megyei törvényszékre s onnét a báni táblához, valamint, a milyen módon itt a kerületi táblák ügyei a királyi táblához, hasonló módon s nem másképen ott is, amaz országok itélő táblájának ügyei onnét a báni táblához küldendők át, illetőleg vagy átküldhetők nem lesznek.

2. § A mely ügyeket továbbá s a miképpen itt ez országban a megyék törvényszékeitől, vagy a kerületi tábláktól a királyi itélőtáblához küldenek át, vagy illetőleg át nem küldhetnek: azokat ott is hasonlóképpen s ugyanazon és nem más módon a báni táblától ugyancsak a királyi táblához kell átküldeni vagy illetőleg át nem küldhetöknek tekinteni.

3. § Azok az ügyek azonban, melyeket közvetlenül a báni táblán inditanak, mindig birtokon belül lesznek átküldhetők, kivévén egyedül a szegény felperesek ügyeit (kik a szegénység feltételeit a biróság előtt az 1563. évi 51. czikk értelmében elégséges bizonyitványnyal tudják kimutatni) s másoknak is ötszáz forintos kereseti összeget tul nem haladó ügyeit, mely mindkét rendbeli ügyek a mondott báni táblától (akár első folyamodásu biróságképpen járt el azokban, akár pedig felebbvitel utján kerültek oda) a többször emlitett királyi táblához, a vesztes félnek nem birtokán belül, hanem birtokán kivül küldendők át.

4. § Ama távolabb fekvő országokra való tekintettel pedig, hogy az ottani perlekedők az ő ügyeiknek a királyi táblán történt felülvizsgálata után is még sokáig várni kénytelenek ne legyenek a hétszemélyes táblán eszközlendő végleges felülvizsgálatig: eme perek felülvizsgálatára, a királyi tábla részéről kijelölendő határnapok kitüzését akképen kell intézni, hogy az a hétszemélyes tábla jövendő összeülésének idejével összeessék és ezenkivül ezekre az ügyekre az a figyelem forditandó, hogy a felhozott oknál fogva, az átküldött ügyek sorrendében az ez országon belül lakó perlekedők ügyeit megelőzzék.