1802. évi XXII. törvénycikk

az erőszakkal kivetettek visszahelyezéséről

A jószágok s bármiféle ingatlanok, sőt az ingók erőszakos elfoglalásának is megakadályozása végett, Ő szent felsége kegyelmes jóváhagyásával, I. Ferdinánd 6-ik végzeménye 5-ik czikkelyének *  megujitása mellett, határozták a karok és rendek:

1. § Hogy azon jószágok s bármely ingatlanok, vagy akár ingók elfoglalásának esetén, melyeknek a birtokos békességes használatában volt, a sértett fél egyszerü panaszára az alispán, a szolgabiró és esküdt kiséretében, a hely szinén a felek meghallgatásával, vizsgálatot tartson, és meggyőződvén a foglalás valóságáról s megismervén a tett törvénytelenségét: a foglalókat az ilyen ujonnan, vagyis még nem egy év leforgása óta elfoglalt javak uralmából vesse ki, és a megfosztottakat minden késedelem nélkül, ha pedig valamely akadály jönne közbe, az alispánhoz tett panasz napjától értendő legfölebb egy éven belül, a föntebb idézett czikkely büntetése alatt, az előbb birt használatba és birtokba helyezze vissza.

2. § Ha pedig az erőszakoskodó fél ellenállása miatt a sértett visszahelyezését eszközölni nem lehetne: karhatalom segitségével is, de a melyet mindenkor a vármegye rendel ki, gondoskodjék a végrehajtásról, és a bárhogyan végzett visszahelyezésről a vármegye közönsége elé jelentést tegyen.

3. § Azonkivül a javak erőszakos foglalói az 1543:III. törvénycikk értelmében, a javak visszaadása után is, az erőszak és az okozott károk miatt törvényesen keresetbe foghatók. Végül

4. § Mivel gyakran a bérbe adott jószágokra nézve is szoktak foglalások előfordulni, az ilyen bérleti szerződések pedig szorosan megtartandók, azért:

Ha a föltételeket szabályszerüen megtartó haszonbérlő fosztatnék meg birtokától, a föntebb előadott módon lesz visszahelyezendő; de ha a haszonbérlő a föltételek nem teljesitése miatt zavartatnék ki a jószágból: a törvény ez intézkedést magára nem alkalmazhatja. Azon esetben továbbá, midőn az erőszakos foglalás több vármegyében fekvő s egy ugyanazon szerződésbe iktatott jószágokon történik: a visszahelyezési perek egyenlőségénél fogva mindegyik vármegyében külön panaszt kell benyujtani az illető alispánhoz.

5. § Egyébiránt az alispán segédeivel együtt a viszálkodó felek kölcsönös járulékos követeléseit, melyek a haszonbérletből folynak, müködésével kapcsolatosan vizsgálja meg, és lehetőség szerint összefüggőleg egyenlitse ki; minden esetben azonban érintetlen maradván a törvény vagy folyamodás utja azok előtt, a kik használni akarják.