1868. évi XLII. törvénycikk

a népfelkelésről * 

A népfelkelés alakitása

1. § A népfelkelés olyan önkéntesekből alakittatik, kik a sorhadhoz, a hadi tengerészethez és a honvédséghez nem tartoznak.

A népfelkelés elrendelése és alkalmazása

2. § A népfelkelés felhivása és rendezése Ő Felsége parancsára, a honvédelmi minister utján, akkor s azon mérvben történik, a midőn s a mennyiben az ország az ellenséges megrohanás veszélye által közvetlen fenyegetve van.

A felkelés tettleges alkalmazása az Ő Felsége által kijelölt hadi parancsnok által eszközöltetik.

A felkelés rendeltetése

3. § A felkelés rendeltetése: a sorhadat és honvédsereget támogatni az által, hogy a harczszintér előkészitésénél alkalmaztassék, az ellenséget minél több oldalról nyugtalanitsa és kárositsa, a közlekedést megszakitsa vagy helyreállitsa, akadályokat vessen, végre, hogy a küldöncz- és a hadi czélok által igényelt egyéb szolgálatokat teljesitse.

A honvédelmi költségek fedezése

4. § A népfelkelés által teljesitendő honvédelem költségei a közös hadi tárczából fedeztetnek.

A pénzügyőrség s közbiztossági fegyveres közegek csatlakozása

5. § A pénzügyőrség és valamennyi közbiztossági fegyveres közegek, ha a hadi viszonyok ugy kivánják, kötelesek, rendes hivatásukat egyelőre mellőzve, a népfelkeléshez csatlakozni.

6. § A népfelkelés fegyveres, és munkás csapatai maguk választják fő- és altisztjeiket, ezek ebbeli minősége háboru végével megszünik.

Ruházat és jelvények

7. § A népfelkelés tisztjei és legénysége szokott ruházatukat megtartják, s jelvényök csak egy nemzeti szinü karkötőből áll, mely a bal kar felső részén alkalmaztatik.

A népfelkelés fő- és altisztjei jogositvák, honvédelmi szolgálatuk tartama alatt, a katonai díszjeleket és megkülönböztetési jelvényeket hordani.

Zsold és élelmezés

8. § A népfelkelés tagjai azon naptól fogva, a melyen községökből kiindulnak, és pedig a lovasok lovaikra nézve is, a honvédelmi ministerium által meghatározott zsold és élelmezés élvezetébe lépnek.

Népjogi ótalom

9. § A népfelkelés, mint a fegyveres erő kiegészitő része, a népjog paizsa alatt áll (Védelmi törvény 2., 9. §).

Birósági illetékesség

10. § A népfelkelés, megalakulásától fogva hazabocsáttatása napjáig, minden katonai vétségek és kihágások tekintetében a katonai büntető törvények alatt áll.

Fegyelmi büntetőjog

11. § A fegyelmi büntető jogot minden megalakult népfelkelési testületnél a parancsnok elnöklete alatt egy a testület kebeléből szabadon választott fegyelmi tanács gyakorolja.

Jutalmazás és a sebesültek, betegek, rokkantak, özvegyek és árvák ellátása

12. § Kitünő hadi tények megjutalmazására, a megsebesülteknek vagy szolgálatban megbetegülteknek gyógyintézetekbe való felvételére, a szolgálatban rokkanttá lett egyének, mint szintén az ellenség előtt elesettek vagy sebeikben elhaltak özvegyeinek és árváinak ellátására nézve, e népfelkelés a sorhaddal és honvédsereggel egyenjogunak tekintetik.