1870. évi XX. törvénycikk indokolása

a szőlőváltsági kötvények szelvényadójáról * 

Általános indokolás

A szőlőbirtok után járó tartozások megváltásáról szóló 1868. évi XXIX-ik törvénycikk a kibocsátandó jelzálogos váltsági kötvények szelvénykamatait nem menti fel a jövedelmi adótól.

A jövedelmi adóról szóló 1868. XXVI. törvény alapján és annak 25-ik §-a értelmében a belpénz-, igazságügyi és földmivelési ministeriumok által 1869. évi ápril 7-én kibocsátott szabályrendelet, tehát félreértések elkerülése tekintetéből a 94. §-ban azon rendelkezést vette föl, hogy a jelzálogos váltsági kötvények lejárt szelvényei a 10%-os jövedelemadó levonásával váltassanak be, miután a jövedelemadóról szóló 1868. évi XXVI. tc. 9-ik szakasza a III. osztálybeli jövedelemnek jövedelemadóját 10%-ban állapitván meg, kivételt egyedül a vasuti államkölcsön-kötvények szelvénykamataira és a magyar korona alatti országok földtehermentesitési adóssága szelvénykamataira nézve enged meg, az előbbieket adómentességben, az utóbbiakat pedig 7%-os megadóztatás kedvezményében részesitvén.

Az által azonban, hogy a magyar korona államadóságának azon két neme, mely földtehermentesitési kötvények és jelzálogos szőlőváltsági kötvények czim alatt forgalomban van, szelvénykamatok jövedelemadója czimén különböző %-kal rovatik meg, nem helyeselhető, miután tekintve azok eredetét, hasonló természetü kötvényeknek mondhatók.

Midőn a törvényhozás a szőlőbirtok után járó tartozások megváltását rendelte el, még pedig az állam közvetitésével ugy, hogy a jogositottak kárpótlása az állam által kibocsátandó és annak jótállásáról biztositott kötvényekkel eszközöltessék, nem kivánhatta azt, hogy a jogositottak csekélyebb értékü papirokkal elégittessenek ki, mint azon papirok értéke, melyekkel annak idején a hasonló természetü földtehermentesités folytán elégittettek ki a kárpótlásra jogositott birtokosok.

miután pedig a 3%-al terhesebb megadóztatás leszállitja a jelzálogos váltsági kötvények értékét, méltányos, hogy ezek is úgy, mint a földtehermentesitési kötvények, a jövedelemadó törvény-emlitett kedvezményében részesittessenek, mi azonban csak külön törvény által eszközölhető.