1884. évi XII. törvénycikk

az új földadó-katasteri munkálatok eredményei ellen érvényesithető felszólalások elintézésének módjáról * 

1. § Az 1875:VII., 1881:XL. és XLII. törvénycikkek rendelkezései alapján végrehajtott általános uj földadókatasteri munkálatok eredménye ellen az 1875:VII. tc. 46. §-a értelmében érvényesithető egyéni felszólalások az alább következő §-okban körülirt módon intézendők el.

2. § A járási földadó bizottság elnöke, a becslőbiztossal egyetértve meghatározza a sorrendet, melyben az 1881:XL. tc. 4. §-a értelmében alakitott felszólalási küldöttség müködését folytatni fogja és a felszólalási küldöttséget, müködésének a 60 nap leteltével azonnali megkezdésére utasitja. A becslőbiztos pedig ezen sorrendet az illető községek tudomására hozza.

A felszólalási küldöttség a fentebbi 60 nap letelte után müködését azonnal megkezdi, azt szakadatlanul folytatja mindaddig, mig minden egyes felszólalást a helyszinen ezen § első bekezdésében megállapitott sorrend szerint meg nem vizsgál; megjelenésének napjáról a községek előljáróságát legalább 8 nappal előre értesiti, s ez a községi katasteri bizottság tagjait, valamint a felszólalásra jogositott feleket a helyi vizsgálatnál való megjelenésre az 1881:XL. tc. 9. §-ában körülirt módon felhivni köteles.

A felszólalási küldöttség müködésének megkezdése előtt minden községben meggyőződést tartozik szerezni a felől, vajjon az előljáróság a helyi vizsgálat kihirdetését, s a távollevő érdekeltek értesitését is a fentebb idézett törvény értelmében teljesitette-e s mulasztás esetében az előljáróság feleletre vonása iránt intézkedik.

A kik a felszólalási küldöttség érkezte alkalmával még felszólalásokat jelentenek be, azoknak szóval vagy irásban tett felszólalásait elfogadja és a többiekkel együtt megvizsgálja.

Az előljáróság a felszólalási küldöttségnek a felszólalásokkal együtt a telekkönyveket és birtokiveket is átadja s mind a nála bejelentettekre, mindazokra, melyek a küldöttség előtt bejelentetnek, jogositva van észrevételeit megtehetni.

A küldöttség a felszólalási eseteket a helyszinén megszemléli és azon esetben, ha az illető birtokos a nyert felvilágositások folytán a felszólalástól eláll, ezt a jegyzékben jelzi, a többi felszólalásokra nézve pedig indokolt javaslatát a jegyzékbe igtatja, s azt a telekkönyvvel és birtokivekkel, valamint a felszólalók áltai netán irásban beadott észrevételekkel együtt a járási bizottság elnökéhez juttatja és eljárásáról kimeritő jelentést tesz.

Ha felszólalás nem történt, a bizottság elnöke erről is értesitendő.

Az elnök köteles a járási bizottságot a jelentés beérkezte után azonnal összehivni, úgy, hogy az legkésőbb 15 nap mulva összeülhessen.

A járási bizottság üléseit egyfolytában annyi napig tartani köteles, mig a felszólalási küldöttségnek jelentései alapján a beérkezett összes felszólalások felett határoz.

3. § A kerületi bizottság a járási bizottságnak jegyzőkönyvbe foglalt határozatait hivatalból felülvizsgálja. E czélból a járási bizottság elnöke köteles a bizottság jegyzőkönyveit az összes hozzátartozó iratokkal együtt a bizottsági tárgyalások befejezésétől számitandó nyolcz nap alatt a kerületi bizottság elnökéhez felterjeszteni.

4. § A kerületi bizottság elnöke azon esetben, ha a járási bizottságok egyrésze a felszólalásokat késedelmesen intézi el, a kerületi bizottságot kétszer is összehivhatja, először akkor, midőn a járások többségének határozatai hozzá beérkeztek, másodszor midőn a lassabban haladó járások összes határozatai hozzá beterjesztettek. Mindkét esetben azonban köteles az elnök a kerületi bizottság ülését megelőzőleg az 1881:XL. tc. 5. §-a értelmében kinevezett kerületi bizottsági küldöttséget öszszehivni, hogy az a járási bizottságok határozatait a kerületi felügyelők közremüködésével áttanulmányozván, részletes javaslatot dolgozzon ki és azt terjeszsze a kerületi bizottság elé.

Az országos földadó bizottság a kerületi bizottságok határozatait hivatalból felülvizsgálja, ennélfogva a kerületi bizottság elnöke minden egyes ülés után a kerületi bizottság határozatait az összes hozzátartozó iratokkal együtt a pénzügyministerhez terjeszti fel, ki azokat saját véleménye kiséretében az országos bizottsághoz átteszi.

5. § Az országos földadó bizottság a megelőző §-ban emlitett körülmények fenforgása esetén többször is összehivható, a szerint, a mint a felülvizsgálatra kellő mennyiségü anyag van összegyüjtve.

Ha az országos bizottság véleménye lényegesen eltér a kerületi bizottság határozataitól, a helyszinére küldöttség küldendő ki, mely a katasteri közegek, a járási és kerületi küldöttségek meghallgatása és saját helyszini tapasztalatai alapján részletes javaslatot dolgoz ki, s ezen javaslat alapján határoz végérvényesen az országos bizottság. A helyszini vizsgálatnál az érdekelt felek is jelen lehetnek és észrevételeiket megtehetik.

6. § Mihelyt egyes egyéni felszólalások végérvényesen eldöntettek, az esetleges változások az illető birtokivek és telekkönyvekben azonnal hivatalból keresztülvezetendők és adóalapul érvényesitendők.

Azon esetekben, midőn a felszólalás folytán az adó csökkent, a netalán már befizetett többlet az illető birtokos kivánsága szerint vagy készpénzben visszafizetendő, vagy adójába beszámitandó.

Azon esetekben pedig, midőn a felszólalás folytán az adó emelkedett, a többlet csak a megállapitást követő év első napjától számitandó, illetőleg hajtandó be.

7. § Az 1881:XL. tc. 12., 13., 14., 15. és 16. §-ai hatályon kivül helyeztetnek.

8. § Ezen törvény végrehajtásával a pénzügyminister bizatik meg.