1886. évi V. törvénycikk

a szemcsés köthártyalob (trachoma) terjedésének meggátlásáról * 

1. § Bármely kórházban és gyógyintézetben, vagy a hatóság megbizásából házilag ápolt, szemcsés köthártyalobban szenvedő vagyontalan egyének ápolási költségei, épugy a mint ezt az 1875:III. tc. 4. §-ának b) pontja a bujasenyvesekre nézve elrendeli, az államkincstár terhére esnek.

2. § Azon vidékekre, hol a fennebbi ragályos szembaj nagyobb kiterjedésben merül fel, a szükséghez képest utazó szemorvosok küldendők ki, kiknek feladata e bántalom létezését szakszempontból megállapitani, az egyes községekben a gyógykezelést szervezni, ez idő alatt a sulyosabb betegeket gyógykezelni, s a netán e bajra nézve kellőleg be nem avatott községi és körorvosokat a gyógyeljárásban oktatni.

3. § Műtétet igénylő sulyos ily bántalomban szenvedők gyógyitása, továbbá ellenszegülők s olyanok elhelyezésére, kik által a ragályozás továbbterjedésének veszélye forog fenn - a szükség tartamára külön szemkórházak állithatók fel, vagy esetleg valamely már meglevő kórintézetbe behelyezhetők.

4. § A belügyminister felhatalmaztatik továbbá a községi, kör- és hatósági orvosok e részbeni szakoktatása czéljából szükséges tanfolyamok rendezésére; a tanfolyamot hallgató ily orvosoknak a szükség szerinti anyagi segélyezésére; ugyszintén a feltünő gyógysikert tanusitó községi és körorvosoknak megjutalmazására.

5. § Az 1., 2., 3. és a 4. §-ban foglalt intézkedésekből felmerülő költségek az államkincstárból fedeztetnek.

6. § Az ezen járvány elfojtása körül a fennebbieken kivül netalán szükségesnek mutatkozó egyéb kivételes intézkedés folytán felmerülő költségekre nézve az 1875. évi III. tc. 10. §-a érvényben marad.

7. § Ezen ragály terjedésének meggátlása czéljából a törvényhatóságoknak, illetőleg községeknek eddig adott előlegek elszámolása, már a jelen törvény intézkedései alapján történik.

8. § Jelen törvény végrehajtásával a belügyminister bizatik meg.