1887. évi XXXV. törvénycikk

a közös hadsereg (hadi tengerészet) és honvédség hatóságai által közigazgatási uton hozott, kártéritésben marasztaló határozatok hatálya és megtámadhatása tárgyában * 

1. § A közös hadsereg (hadi tengerészet) és honvédség hatóságai által közigazgatási uton hozott és a katonai igazgatás kötelékében álló személyt, a szolgálati kötelesség megszegésével okozott kár megtéritésében elmarasztaló határozatoknak hatályára és megtámadhatására nézve ezen törvény rendelkezései irányadók.

2. § Ha az 1. §-ban emlitett határozat alapján megtéritendő kár okiratilag megállapitott készpénz, értékpapir vagy készletmennyiségnek hiányából áll és a megtéritésben oly személy marasztaltatott el, a ki az elmarasztaló hatóságnak a tényállás szorgos megvizsgálásából meritett meggyőződése szerint a büntető-törvények értelmében büntetendő cselekményben vagy a hiányzó tárgyak kezelésére, bevételére, kiadására, felvételére, kiszolgáltatására, vagy szállitására vonatkozó szolgálati kötelessége megszegésében vált bűnössé: a kártéritésben elmarasztalt, - a megtámadhatóság közigazgatási uton megengedett eszközeinek kimeritése után, - a közigazgatási marasztaló határozatnak egészben vagy részben való megszüntetése végett keresettel élhet.

A kereset a végérvényes közigazgatási határozat kézbesitése napját követő három hónap alatt nyujtandó be.

A perre nézve azon elsőfolyamodásu törvényszék illetékes, a melynek területén az elmarasztaltnak az előző bekezdésben emlitett kézbesités idejekor általános személyes birói illetősége volt.

A felebbi rendelkezések nem érintik a büntető itéletnek hatályát, melylyel az elitélt a kártéritésben jogerejüleg elmarasztaltatott.

3. § Ha más, mint a 2. § esete forog fenn, a kártéritésben elmarasztalt a határozat kézbesitése napját követő két hét alatt azon hatóságnál, a mely a határozatot hozta, kifogással élhet.

Ezen kifogás akkor is tehető, ha a határozat közigazgatási uton még megtámadható.

A kifogásnak az a hatálya, hogy a közös hadsereg (hadi tengerészet) és honvédség igazgatásának határozatával megállapitott kártéritési követelés a törvény rendes utján érvényesitendő.

Ezen ügyekben az 1877. évi XXII. törvénycikkben megjelölt kisebb polgári peres ügyekben eljáró biróságok illetősége ki van zárva.

4. § A 2. és 3. §-okban megállapitott határidők csak az ellenfél beleegyezésével hosszabbithatók meg.

Ezek elmulasztása esetében igazolásnak van helye, melyre a polgári törvénykezési rendtartás szabályai megfelelően alkalmazandók.

5. § A 2. és 3. §-ok szerint benyujtott kereset felett itélni hivatott biróság a tényállás felderitése végett, a felek valamelyikének kérelmére vagy hivatalból, a közös hadsereg (hadi tengerészet) és honvédség hatóságánál büntető fegyelmi vagy közigazgatási uton vezetett tárgyalásokra vonatkozó iratoknak közlését követelheti s elrendelheti azon személyek kihallgatását, a kik a per által érintett szolgálati viszonyok iránt felvilágositást adhatnak.

Ténykérdések eldöntésénél a biróság a törvényes bizonyitási szabályokhoz kötve nincs és a bizonyitékok lelkiismeretes vizsgálatából meritett szabad meggyőződése alapján hoz itéletet.

6. § Ha a 3. § szerint inditott perben a kár mennyisége vagy a kárnak azon része, a mely alperes terhére esik, épenséggel nem, vagy csak arányban nem álló nehézségek elháritásával lenne bizonyitható: a biróság, ha meggyőződik arról, hogy alperes szolgálati kötelességét oly módon szegte meg, hogy ebből kárnak származni kellett, a megtéritendő kárt minden körülmény alapos megfontolásából meritett belátása szerint állapitja meg.

7. § Az 1. §-ban jelzett határozatok alapján, a biztositási végrehajtás az illetékes biróság által még azon időtartam alatt is elrendelendő, a melyben a határozat közigazgatási vagy birói uton még megtámadható.

Ha a 3. § esetében a közös hadsereg (hadi tengerészet) és honvédség igazgatása keresetét a kifogástétel napját követő három hónap alatt az illetékes birósághoz be nem adja: a kifogással megtámadott határozat alapján biztositási végrehajtás többé nem vezethető s a már elrendelt biztositási végrehajtás az adós kérelmére megszüntetendő.

8. § A közös hadsereg (haditengerészet) és honvédség hatóságainak azon határozata, mely sem közigazgatási uton, sem a 2. §-ban megengedett keresettel, illetőleg a 3. §-ban megengedett kifogással a törvényes határidő alatt meg nem támadtatott, végrehajtható közokirat erejével bir.

9. § A 2. és 3. §-ok intézkedései a közigazgatási uton már folyamatban levő azon ügyekben is alkalmazandók, melyekben a végérvényes határozat a jelen törvény hatályba léptekor az elmarasztaltnak még kézbesitve nem volt.

Ezen törvény 5. és 6. §-aiban foglalt intézkedések azon perekben is alkalmazandók, melyekben a közös hadsereg (hadi tengerészet) és honvédség igazgatása a részére valamely közigazgatási határozattal megállapitott kártéritési követelést az eddig fennállott szabályok alapján érvényesiti; hacsak a jelen törvény hatálybaléptekor az ügy érdemében vagy a bizonyitási eljárás tárgyában elsőfoku határozat nem hozatott.

10. § Ezen törvénynek végrehajtásával az igazságügyminister bizatik meg, a ki a közös hadügyministerrel és a honvédelmi ministerrel egyetértőleg intézkedik s felhatalmaztatik, hogy a jelen törvényt a megfelelő módositással Fiume területén külön rendelettel léptesse hatályba.