1890. évi XXVI. törvénycikk indokolása

állami elemi és polgári iskolák épitésére az 1884:V. törvénycikkel engedélyezett 500,000 frtnyi kölcsönnek további 200,000 frttal való emeléséről * 

A törvényhozás felismerve az állami elemi és polgári iskolák állandó s czélszerű elhelyezésének nagy horderejét, az 1884. évi V-ik törvénycikkel ily iskolák épitésére 500.000 frtot engedélyezett, mely összeg az idezárt kimutatások szerint már majdnem teljesen fel is hatalmaztatott.

Azonban néhány állami polgári s több állami elemi iskola még jelenleg is czélszerűtlen bérhelyiségekben van elhelyezve, holott ezen, leginkább egyes vidéki központokon fekvő iskolák az illető vidékek gyermekeinek hazafias irány oktatása érdekében nem csekély fontosságúak s igy azon fenmaradása és irányzása czélszerű s állandó épületek emelése által mulhatatlanul biztositandó.

Ezenkivül új állami népiskolák is létesitendők, főleg oly helyeken, hol más jellegű iskola biztos talajra nem találna. Ily új iskolák részint - a mennyiben e törlesztési hitel megengedi, - saját épületet fognak kapni, részint bérhelyiségben fognak felállittatni, a mely költségre az új épületeikbe költöző állami iskolák megtakaritott bérösszegei fogják a fedezetet nyujtani.

A legégetőbb szükséges épitkezésekre megközelitő számitás szerint 200.000 forint szükséges, mely összegből első sorban az alsó-kubini és turócz-szentmártoni állami elemi és polgári iskolai, - továbbá a türkösi, az alsó-boldogasszonyfalvi, bőzöd-újfalusi, molnárii, szentlászlói, zborói s esetleg más állami elemi iskolai épületek épitkezési költségeit fedezném.

Minthogy pedig az idézett tc. alapján az 500.000 frt 37 1/2 év alatt törlesztendő kölcsön utján volt előállitandó, a most tárgyalt 200.000 frtnál is czélszerű hasonló eljárást követni s ezen összeget az előbbi 500,000 frthoz csatolni és pedig egyrészt a kezelés egyöntetűsége, másrészt pedig azon tekintetből, hogy ezen összeg hosszabb időre felosztva aránylag kevésbbé terhelné az évi államköltségvetést, a kezelésem alatt álló külön rendeltetésű alapokból pedig ezen kölcsön is, azok hátránya s minden nehézség nélkül felvehető.

A 200,000 frt első fele után járó 5% kamat s 1% törlesztési hányad fedezése tekintetéből az államkölségvetés,,Népnevelési szükséglet” czímű rovatánál az előbbi 500.000 frt kamatai és törlesztési hányadára,,Ĺllami új iskolák épületeinek felállitására” czímű elrovata alatt eddig felvéve volt 30.000 frtot az 1890. évi államköltségvetés előirányzatában 6.000 frttal már is emeltem: az 1891-iki költségvetésben pedig e tétel még további 6.000 frttal volna emelendő.

Egyébiránt ugy ezen 200.000 frt, valamint az 500.000 frtból emelt épületekről, nemkülönben az egyes épületekre forditott összegekről szerkesztendő kimutatást az illető épületek felépitése s a végleszámolás megtörténte után az ország közoktatásügyi állapotáról szóló évi jelentésemben felvéve lesz még szerencsém bemutatni.