1899. évi XIV. törvénycikk indokolása

az állami elemi népiskolák megfelelő elhelyezésével felmerülő kiadások fedezéséről * 

Általános indokolás

Az ország különböző részén szervezett állami elemi népiskolák közül 196 iskola van olyan, a mely, ámbár az állami iskola tulajdonát képező épületben van elhelyezve, de ezen helyiségek úgy közegészségi, mint paedagogiai szempontból egyaránt türhetetlenek. Ezen épületeket az állami iskolák szervezésekor részint az érdekelt községek, részint a hitfelekezetek adták az iskola tulajdonába.

A dolog természetéből folyik, hogy az állam, mint iskolafentartó csakis azon esetben tölti be ilyen minőségben hivatását, illetőleg csak azon esetben jogosult és indokolt iskolafentartói minőségben való szereplésre, ha az általa fentartott iskola a népoktatási törvény követelményeinek minden tekintetben megfelel, vagyis, ha az állami iskola a többi iskolafentartóknak, - községeknek és hitfelekezeteknek követendő például szolgál.

Minthogy pedig a szóban forgó 196 állami elemi népiskola elhelyezése az illető közigazgatási bizottságok és királyi tanfelügyelők egybehangzó jelentései szerint egyáltalán nem felel meg a népoktatási törvény 27. §-ában kivánt feltételeknek, ezen helyzeten - már csak az állam tekintélyének megóvása szempontjából is - mulhatatlanul és sürgősen segiteni kell.

A 196 iskolánál épitendő összesen 302 tanterem és 127 tanitói lakás; ezek összes épitkezési költsége, - leszámitva az érdekelt községek által részint készpénzben, részint egyebekben nyujtandó, összesen 43.259 frt pénzértéket, - összesen 1,086.000 frt költséget igényel; remélhető azonban, hogy nyilvános árlejtések utján kerek egy millió forintból az összes épitkezések biztosithatók lesznek.

Az épitkezésekhez szükséges tervek részben már készen vannak, a még hiányzó műszaki iratok mult évi deczember hó 15-én 72.370. szám alatt kelt körrendeletemmel kiadott „Népiskolai épitkezési mintatervek” igénybevételével könnyen előállithatók.

Az épitkezéseket úgy vélem foganatositandóknak, hogy a közigazgatási bizottságok a saját kebelükből kiküldenek egy épitkezési bizottságot, a mely a királyi tanfelügyelő és a királyi épitészeti hivatal közbejöttével eszközli az épitkezéseknek nyilvános árlejtések utján való biztositását, ellenőrzi az épitkezéseket, szóval keresni fogom a megfelelő módokat, hogy az épitkezések jól és jutányosan foganatosittassanak. Az épitkezési előmunkálatok foganatositása érdekében a közigazgatási bizottságokat folyó évi 12.230. szám alatt kelt körrendeletemben részletes utasitásokkal láttam el.

Ekként a kitelhető intézkedések megtétettek arra nézve, hogy az épitkezések mielőbb foganatosittassanak.

Az érdekelt községek a népoktatási törvény 42. §-ából kifolyólag köteleztetnek, hogy az állam által felépitett iskolaházak állandó jókarban tartása felől gondoskodjanak.

Ezen, aránylag csekély áldozat méltán elvárható azon községektől, a melyek az állam jelentékeny hozzájárulásával rendezik népoktatási ügyöket, a mely községek tehát más községekkel szemben nagy előnyt élveznek. De meg kell kivánnom az iskolaépületek jókarban tartását a községektől különösen még azon szempontból, mert az ily természetű ügyek ellátása a központi kormányzatot szertelenül terheli, mindamellett az épületek itteni rendben tartása hosszadalmasan és költségesen foganatositható.