1900. évi XIII. törvénycikk indokolása

Budapest székes-főváros területén uj királyi zálogházi épület emeléséről * 

A székes főváros területén jelenleg két m. kir. zálogházi épület áll fenn. Az egyik a Belvárosban, a másik a Terézvárosban.

Ezen zálogházak együttvéve sem képesek helyszűke miatt a folyton növekedő forgalom igényeinek megfelelni.

Ez főleg a zálogházi közvetitői intézmény szervezése óta - vagyis mióta a közönség érdekeire való tekintetből a zálogba adott tárgyakat a központi zálogházakba beszállitás végett a főváros alkalmas helyein felállitott közvetitői intézetek is felveszik, - még érezhetőbbé vált, mert a zálogházi közvetitő intézmény a kir. zálogházak különben is igen élénk forgalmát nagy mérvben növelte s a közvetitők kötelessége a zálogba vett tárgyakat nagyobb biztonság szempontjából legkésőbb 48 óra alatt a kir. zálogházakhoz beszolgáltatni. Ma a raktárak túlzsúfoltsága miatt megtörténik, hogy néha heteken át sem képesek a kir. zálogházak a közvetitők által beszolgáltatott zálogtárgyakat átvenni.

E visszás állapotok lehető orvoslása czéljából a m. kir. zálogházak igazgatósága raktárhelyiségeket bérelt, a mi azonban csak ideiglenes és sem üzleti, sem pénzügyi, sem biztonsági szempontból nem kielégitő segitség.

A raktárhelyiségek bérlése pénzügyi szempontból felette hátrányos a kir. zálogházakra nézve, mivel a bérleti és a szükséges átalakitási, továbbá a raktárhelyiségekben elhelyezett zálogtárgyak kezelése és ellenőrzése által okozott költségek jóval meghaladják a bérelt helyiségek révén elért bevételeket.

A visszás állapotok a terézvárosi intézetnél is fenforognak, noha ez modernebb berendezéssel csak két évtizede áll fenn, s hasonlithatatlanul jobban felel meg czéljainak, mint a belvárosi épület.

Ebben a régi, még a múlt századból származó zárdaépületben tarthatatlan viszonyok uralkodnak. A szűk és sötét helyiségek sem irodai, sem raktári czélokra nem alkalmasak s egészségi szempontokból is fölöttébb kifogásolandók. Oly berendezések, melyek a forgalom gyorsabb lebonyolitásának szolgálhatnának, (felhuzó gépek stb.) e régi épületben nem létesithetők.

A helyiségek alkalmatlan volta a közönség folytonos panaszainak tárgya, azonkivül nem egyszer okozója komoly természetű rendzavarásoknak is. Az elhelyezett zálogtárgyak tűzbiztonsága érdekében is oly beruházások volnának itt szükségesek, melyek aránytalan költségeket kivánnának, de a melyek jórészt egyáltalán kivihetetlenek is.

A régóta tapasztalt kedvezőtlen viszonyok évről-évre rosszabbodtak, úgy, hogy végre most, a mikor a zálogtárgyak befogadására szolgáló raktár-helyiségek teljesen elfoglalva vannak, a közönség indokolt türelmetlenségével szemben a kir. zálogházak tehetetlenül állanak.

Az új zálogházi épület létesitése nemcsak a belvárosi intézetnél mutatkozó tarthatatlan állapotoknak vetne véget, hanem előreláthatólag meg fogja könnyiteni a terézvárosi intézet forgalmának lebonyolitását is, magához vonván annak egy részét.

Az új zálogházi épület nézetem szerint oda volna helyezendő, hol a szegényebb néposztály zöme lakik, de másrészt tekintettel kell lenni a jobbpart lakosságára s arra, hogy a VI. kerületben már van egy intézeti ház. Ezekhez képest az új zálogház legczélszerűbben a IX. és esetleg a VIII. kerületnek a Ferencz József-körút, Csepel-rakpart, Vámház- és Muzeum-körut, valamint Kerepesi-út által határolt részei közt volna elhelyezendő. A szükséges telek megszerzését a hirlapokban közzétett ajánlati felhivás eredménye alapján biztositottam.

Az épület terjedelme szempontjából irányadóul vettem, hogy már jelenleg is körülbelül 500.000 tételt tevő tárgy befogadására kell az épületnek alkalmasnak lennie s ezen tételek száma évről-évre folyton fokozódik.

A zálogház felépitésének összes költségei (telek, épitkezés, felhuzók és berendezések) 1,400.000 koronában (700.000 frt) vannak előirányozva. Ezen összeggel a zálogház felépitését oly arányban biztosithatom, hogy a jelenlegi korlátolt helyzeten segitve lenne, sőt a zálogházi forgalomnak a legközelebbi időben várható s a főváros fejlődésével karöltve járó emelkedése szempontjából is megfelelő raktárak fognak készletben állhatni, mégis az új zálogház épitésével nemcsak a legközelebbi időben kielégithető szükséglet fedezéséről, hanem a valamivel távolabb eső idő követelményeiről is kell gondoskodnunk.

A kir. zálogházak eddigi forgalmának fejlődéséből meritett tapasztalatok ugyanis azt igazolják, hogy a 620.000 tételt tevő tárgy befogadására szolgálandó épület a forgalom emelkedésével még további raktárak épitését igénylendi.

E czélból már most valamivel nagyobb telket tartottam biztositandónak, hogy az épitkezés a szükséglet mérvének megfelelően fokozatoson foganatositható legyen.

E mellett szem előtt tartottam, hogy a tulajdonképeni zálogház czéljainak szolgáló terület keretén belül is megvalósitható lesz azon több oldalról hangoztatott kivánalom, hogy alkalmi, valamint birói s más hatósági kényszereladásoknak egy központ teremtessék s igy ezen eladásoknál előforduló bútorok, egyéb használati tárgyak, családi ékszerek, műtárgyak képek s más efféle tárgyak jobb értékesitésére mód nyujtassék. Ily czélra szolgálna a királyi zálogház épületében, (hol folytonos árverezési alkalom kinálkozván, állandó vevőközönség mozog) elhelyezendő egy árverési csarnok, mely hogy kizárólag rendeltetése körében maradjon s a helyi kereskedelem és ipar érdekeit ne csorbitsa, közhatósági jelleggel lesz felruházandó s kellő ellenőrzés alá lesz helyezendő.

Ezen intézményt később, talán már a most foganatba veendő épitkezés befejezte után azonnal is megvalósitás elé vinni reménylem, mely szándék kivitelénél természetesen számot kell vetnem a pénzügyi helyzet követelményeivel is.

Minden esetre figyelmet fogok forditani arra, hogy a zálogház-raktári és árverés-csarnoki kibővités annak idején az épülethez kellően hozzáilleszthető legyen.

A kir. zálogházak vagyona alapitványokból s egy évszázadnál hosszabb ideig folytatott üzleti forgalombol eredt, s igy az alapitvány jellege ezentul is fentartandó.

A kir. zálogházaknak adott kamatmentes kölcsön törlesztésére első sorban a mostani belvárosi zálogházi telek és épület eladásából befolyandó összeg szolgál fedezetül. A fenmaradó összeg a zálogházak jövedelméből fog 30 évi kamatmentes részletekben törlesztetni, megjegyezvén, hogy a zálogházak üzleti tiszta jövedelme évenként 60-70.000 koronára tehető.