1900. évi XXIV. törvénycikk indokolása

Ő cs. és kir. fensége ausztria-estei Ferencz Ferdinánd főherczeg urnak chotkowai és wognini Chotek Zsófia Mária Josefina Albina grófnővel kötött házassága alkalmából kiadott nyilatkozata beczikkelyezéséről * 

Általános indokolás

„Ő császári és királyi Fensége ausztria-estei Ferencz Ferdinánd Károly Lajos József Mária főherczeg úr chotkowai és wognini Chotek Zsófia Mária Josefina Albina grófnővel, csillagkeresztes hölgygyel házasságilag egybekelt. Mielőtt a házassági frigyet megkötötte, kikérte ezen házassági egybekeléshez, a fenséges uralkodóházban ősidőktől fogva fennálló szokás és házi törvények határozmányainak megtartásával, Ő császári és apostoli királyi Felsége, I. Ferencz József dicsőségesen uralkodó császárnak és királynak, mint az egész uralkodóház legfőbb felséges fejének beleegyezését. Ő császári és apostoli királyi Felsége legfelsőbb beleegyezését megadván, a házassági frigy megkötése előtt Ő császári és királyi Fensége Ferencz Ferdinánd főherczeg úr ünnepélyes nyilatkozatot tett, a melyet esküvel megerősített és magyar és német nyelven kiállított két eredeti példányban aláirt. A nyilatkozatban a kötendő házasságra vonatkozólag elismerte és kijelentette Ő császári és királyi Fensége, hogy Chotek Zsófia grófnővel kötött házassága nem egyenjogú, hanem morganatikus házasság és mostanra és minden időkre annak tekintendő, a minek folytán a morganatikus házasság természetének megfelelőleg, azon jogok és tisztségek, a melyek egyenjogú házastársakat és a főherczeg uraknak egyenjogú házasságból származó utódait megilletik, sem hitvestársát, sem utódait meg nem illetik. Elismerte és kinyilatkoztatta, hogy ezen házasságából származó gyermekei és azok utódai a legmagasabb uralkodóháznak nem lévén tagjai, úgy a birodalmi tanácsban képviselt királyságokban és országokban, mint az 1723:II. törvénycikk értelmében a magyar korona országaiban trónöröklési joggal nem fognak birni és abból ki vannak zárva. Ez a nyilatkozat, a mely a trónöröklésre nézve lemondást nem tartalmaz, az 1723:I. és II. törvénycikkekben megállapított trónöröklési rendet nem módosítja, attól el nem tér és annak a trónöröklési rendre vonatkozó határozmányaival teljesen megegyezik. A magyar közjog és törvényes gyakorlat szerint ezen nyilatkozatot az ország törvényei közé beiktatandónak tartom, jelen előterjesztésemmel tehát ezen nyilatkozat beczikkelyezését indítványozom. ”

A képviselőház igazságügyi bizottsága a törvényjavaslatot a következő jelentés kiséretében terjsztette a Ház elé: „Az igazságügyi bizottság a hozzá utasított 890. számú törvényjavalsatot tárgyalta, és a bizottság szavazattöbbséggel a szóban forgó törvényjavaslatot általánosságban a részletes tárgyalás alapjául elfogadta, abban a meggyőződésben, hogy a m. kir. ministerelnök úr csak a törvény- és kötelességszerűen járt el, akkor, a midőn e törvényjavaslatot az országgyűlésnek bemutatta. A bizottság jelentésében különösen kiemeli: hogy a trónöröklésnek az 1723:I. és II. törvénycikkben foglalt szabályozása, a mely a törvényben elősorolt három ágon belül a trónöröklésnek ugyanazt a rendjét állapítja meg, mely az Ő Felsége örökös országaiban és tartományaiban elrendeltett és megállapíttatott, úgy keletkezésére, mint feltételeire és tartalmára teljesen önálló, és minden ide vágó kérdések annak rendeletei szerint itélendők meg, és igy az nem folyománya és nem következése a trónöröklés azon megállapításának, a mely Ausztriára nézve történt. A bizottság a Ház elé terjesztendő jelentésébe felveendőnek találta az általános vita folyamán szótöbbséggel hozott következő határozatait: a) hogy a beczikkelyezendő nyilatkozat, az aláirás; és kelettel egészíttessék ki. A kiegészítés megtörténvén, a bizottság elhatározta: b) hogy a hiteles másolatban bemutatott nyilatkozat eredetijének a bemutatását ezúttal szükségesnek nem tartja.”

A törvény bevezetésének eme mondata: „annak kiemelésével .... itélendők meg” a képviselőházi tárgyalás folyamán vétettek föl.