1903. évi II. törvénycikk

a czukorra vonatkozó törvények némely határozmányainak módositásáról és kiegészitéséről * 

1. § Az 1899. évi XVIII. tc. 1. §-ának 1. pontjában megjelölt czukor után fizetendő behozatali vám, a czukorra vonatkozó törvényhozás tárgyában Bruxellesben 1902. évi márczius 5-én kötött egyezmény tartama alatt, az ezen egyezmény rendelkezései által megengedett legmagasabb tételben lesz beszedendő, érintetlenül hagyatván az egyezmény 4. czikke értelmében a jutalmazott czukorral szemben teendő különleges intézkedések.

A czukor származása a behozatal alkalmával kimutatandó.

2. § Ama czukor után, a mely mint ilyen vagy czukortartalmu árukban 1903. évi augusztus 31-ike után a vámvonalon át kivitetik, nem fog többé kiviteli jutalom adatni.

3. § Az 1902/1903-iki termelési időszaknak, az 1902. évi augusztus hó 1-től 1903. évi augusztus hó 31-éig terjedő tizenhárom havi időtartam nyilvánittatik. Azontúl, termelési időszak alatt értetik, az egyik év szeptember havának 1-jétől a közvetlenül reá következő év augusztus havának 31-éig terjedő időtartam.

A pénzügyminister jogositva van, a rendeleti uton megállapitandó feltételek mellett megengedni, hogy az 1902/1903-iki termelési időszak hátralevő részében, a törvényes kiviteli jutalom az olyan czukor után is megadassék, a mely valamely nyilvános raktárban, vagy valamely magánraktárban hivatalos ellenzár mellett beraktároztatik.

Az igy beraktározott czukor, a belföldi szabad forgalomba csak a fogyasztási adó lefizetése és az élvezett kiviteli jutalom visszatéritése mellett; valamely czukorgyártelepre vagy valamely czukor tartására rendelt szabadraktárba ellenben, csak az élvezett kiviteli jutalom visszatéritése mellett juthat. A beraktározott czukrot mások jogaira való tekintet nélkül dologi kezesség terheli az esetleg visszatéritendő kiviteli jutalomra nézve.

Az adott engedély bármikor visszavonható azzal a joghatálylyal, hogy a beraktározott czukor legfeljebb négy hét alatt a raktárból kiszállitandó.

4. § Az osztrák-magyar vámterületen levő czukorgyártelepek vállalkozói által megfizetendő kiviteli jutalmi téritmény összege az 1902/1903-iki termelési időszakra nézve arra a mérvre korlátoztatik, a melylyel az ezen termelési időszak alatt az osztrák-magyar vámterületen kiviteli jutalomra való igény mellett hivatalos eljárás alá vont czukor után járó kiviteli jutalmak teljes összege 21. 000,000 koronát meghalad.

5. § Oly czélból, hogy a belföldi piacznak czukorral való ellátása az osztrák-magyar vámterületen belül a magyar korona országaiban s másrészt a birodalmi tanácsban képviselt királyságok- és országokban, valamint Bosznia és Herczegovinában a czukorra vonatkozó törvényhozás tárgyában Bruxellesben 1902. évi márczius hó 5-én kötött egyezmény 3. czikkéhez tartozó zárójegyzőkönyv szellemében szabályoztassék: kontingentáltatik az 1899. évi XVIII. tc. 1. §-ának 1. pontjában megjelölt czukornak az a mennyisége, a mely az emlitett három terület mindegyikében egy-egy termelési időszak alatt a czukorgyártelepekről és czukor tartására rendelt szabadraktárakból a fogyasztási adó lefizetése mellett elszállitható.

A czukorkontingens a magyar korona országai területére nézve az 1903/1904-iki termelési időszakra 863,660 métermázsa fogyasztási czukorban állapittatik meg. A czukorkontingens a nevezett termelési időszakra a birodalmi tanácsban képviselt királyságok és országok területére nézve 2. 770,340 métermázsa fogyasztási czukrot, Bosznia és Herczegovina területére nézve pedig 26,000 métermázsa fogyasztási czukrot tesz ki.

A következő termelési időszakra nézve az emlitett három területnek czukorkontingense mindenkor a közvetlen előző termelési időszak fogyasztásának alapján lesz a pénzügyminister és a cs. kir. osztrák pénzügyminister által egyetértőleg megállapitandó. Az a mennyiség, a melylyel Bosznia és Herczegovina mindenkor kipuhatolandó fogyasztása az ezen országok része az 1903/1904-iki termelési időszakra megállapitott czukorkontingenst meghaladja, a magyar korona országai és a birodalmi tanácsban képviselt királyságok és országok kipuhatolt fogyasztásához aránylagosan hozzáadandó.

Czukorfogyasztásnak az emlitett három terület mindegyikén az a czukormennyiség tekintetik, a melyet nyerünk, ha az illető területen a fogyasztási adó lefizetése mellett elszállitott czukormennyiségekhez az ezen területen behozatali vámkezelés alá vont és a másik két területről az átutalási eljárás mellett beszerzett czukormennyiségek hozzáadatnak, ellenben a másik két terület részére az átutalási eljárás mellett átengedett czukormennyiségek levonatnak.

Azok, a kik a mindenkori termelési időszak végén öt métermázsát meghaladó megadózott czukorkészlettel birnak, kötelesek ezt a czukorkészletüket a pénzügyministernek esetről-esetre kiadandó rendelete folytán, a rendeleti uton közelebbről meghatározandó módon kimutatni. Ha az igy kimutatott készlet a jelen törvény hatálya alá eső területen az illető termelési időszak kontingensének 10%-át meghaladja, a többlet az előző bekezdés rendelkezései értelmében kipuhatolt czukormennyiségekből levonásba hozandó.

Nyersczukor mindenkor oly nyeredék-alapul vétele mellett számitandó át fogyasztási czukorrá, hogy 100 kilogramm nyersczukornak 90 kilogramm fogyasztási czukor felel meg.

A pénzügyminister két szakértő meghallgatása után a cs. kir. osztrák pénzügyministerrel egyetértőleg, időszakonként, még pedig legalább is egy-egy havi időközre, megállapitja a czukorkontingens ama részmennyiségét, a mely a szabad forgalomba hozható és fel van hatalmazva, hogy a mindenkori czukorkontingenst, a fogyasztás tényleges szükségletéhez való alkalmazkodás végett az egyes termelési időszakok folyamán, a cs. kir. osztrák pénzügyminister hozzájárulásával felemelhesse, vagy netalán le is szállithassa.

Olyan czukor, a mely a kontingensbe való beszámitás nélkül szállittatik el valamely czukorgyártelepről vagy czukor tartására rendelt szabadraktárból, csak a kontingensbe leendő utólagos beszámitás esetén hozható a belföldi forgalomba.

A czukorkontingensek egyénenkénti felosztása iránt az illető állam törvényhozása önállóan intézkedik.

6. § A jelen rendelkezés hatályba léptének napján már hitelezett, vagy az azontúl hitelezendő czukorfogyasztási adó befizetésének határideje, az előirás hónapját közvetlenül követő naptári hónaptól számítva, hat hónapban állapittatik meg.

A készpénzben előre befizetett czukorfogyasztási adóra nézve kamatleszámitolás többé nem engedélyeztetik.

7. § A pénzügyminister felhatalmaztatik, hogy azt a czukrot, a mely állatok etetésére vagy fogyasztási czikkeket nem képező gyártmányok előállitására használtatik fel, az államkincstár érdekeinek biztositására szükséges feltételek és elővigyázati intézkedések mellett, a fogyasztási adó alól mentesitse.

8. § Jövedéki kihágásnak tekintetik és az 1899. évi XVIII. tc. 50. §-ának első bekezdésében meghatározott büntetéssel büntetendő:

a) ha czukor valamely czukorgyártelepről vagy czukor tartására rendelt szabadraktárból tiltott módon a szabad forgalomba hozatik, a nélkül, hogy a kontingensbe beszámittatnék;

b) ha olyan czukor, a mely a 7. § alapján bizonyos czélokra leendő felhasználás végett adómentesen engedtetett át, más czélokra fordittatik.

A büntetés megszabásának alapjául a jövedéki kihágás tárgyát képező czukormennyiségek után járó fogyasztási adó veendő.

A jelen törvény vagy az annak végrehajtása iránt kiadott rendeletek egyéb megszegései mint szabályellenességek, a pénzügyministerhez intézendő felebbezés fentartása mellett, a pénzügyigazgatóságok által 10 K-tól 1000 K-ig terjedhető pénzbüntetéssel büntetendők.

9. § A jelen törvény a 3., 7. és 8. §-okat illetőleg a kihirdetés napján, egyebekben pedig a czukorra vonatkozó törvényhozás tárgyában Bruxellesben 1902. évi márczius 5-én kötött egyezménynyel egyidejüleg lép életbe és végrehajtásával az 1. §-ra vonatkozólag a pénzügyminister és a kereskedelemügyi minister, a többi rendelkezésekre vonatkozólag pedig a pénzügyminister bizatik meg.