1904. évi XXXVIII. törvénycikk

az Olaszországgal való kereskedelmi és forgalmi viszonyainknak ideiglenes rendezése tárgyában * 

Az Olaszországgal 1891. évi deczember hó 6-án kötött és az 1892. évi VI. t. -czikkbe iktatott kereskedelmi és hajózási szerződés és az ehhez tartozó mellékletek hatályának a szerződés záró-jegyzőkönyvének III. 5. pontjában foglalt határozat kivételével az 1903. évi deczember hó 31-én Rómában aláirt megállapodás értelmében 1904. évi szeptember hó 30-áig és az 1904. szeptember hó 24-én Rómából kelt jegyzőkönyv értelmében 1904. október hó 14-éig történt meghosszabbitása jóváhagyólag tudomásul vétetvén; a további ideiglenes rendezés tárgyában a Rómában 1904. évi szeptember hó 24-én aláirt nyilatkozat ezennel az ország törvényei közé iktattatik.

Szövege a következő:

Nyilatkozat

Az Ausztria-Magyarország és Olaszország között az 1903. évi deczember hó 31-én kelt nyilatkozatnak megfelelően meginditott tárgyalások a jelen nyilatkozattal egyidejüleg kézjeggyel ellátott uj kereskedelmi és hajózási szerződés megállapitására vezettek; mely hivatva van az 1891. évi deczember hó 6-án kötött kereskedelmi és hajózási szerződés helyébe lépni.

Miután az érdekelt országok jó kereskedelmi és politikai viszonyai érdekében szükségesnek mutatkozott, hogy ezen uj szerződés életbeléptetéséig uj ideiglenes megállapodás létesíttessék, a magas szerződő felek a következő intézkedésekben állapodtak meg:

A jelen megállapodás tartama alatt az Ausztria-Magyarország és Olaszország közt 1891. évi deczember hó 6-án kötött kereskedelmi és hajózási szerződés, valamint a vámkartel, továbbá az ugyanazon napon aláirt pótczikk, zárjegyzőkönyv és az egyéb mellékletek, az emlitett zárjegyzőkönyv III. 5. pontjában foglalt határozat kivételével, érvényben maradnak.

Mindazonáltal tekintettel arra, hogy az uj szerződés az Olaszország által bevitele és kivitele számára nyert megfelelő kárpótlás ellenében a bor vámjára nézve semmiféle megállapodást nem tartalmaz, mely bor az uj szerződés szerint a legnagyobb kedvezményt élvező nemzetet megillető elbánás alá esik; abban történt megegyezés, hogy a házasitásra szánt fehér borok számára, melyek a legnagyobb kedvezményt élvező nemzetet megillető elbánásra jogosult országokból származnak és Ausztria-Magyarországba az 1904. évi október hó 15-étől ugyanazon évi deczember hó 31-éig terjedő időben kerülnek behozatalra, a következő előnyök és kedvezményes vám engedélyeztetnek:

77. a)-ból. Az 1904. évi termésü, házasitásra szánt természetes, fehér borok, melyekben az eredeti czukortartalom két harmadrésze erjedés következtében elenyészett, melyeknek kiszámitott alkoholtartalma tizenegy és fél (11 1/2) térfogatszázaléknál nagyobb, de a tizenöt (15) százalékot nem haladja tul és melyek literenkint huszonegy (21) gramm vagy ennél több czukormentes vonatanyagot tartalmaznak, hordókban, hivatalos ellenőrzés mellett végrehajtandó házasitás czéljaira, a mennyiben ezen borok 1904. évi október hó 15-étől bezárólag ugyanezen évi deczember hó 31-éig a szárazföldi határon át vasuton hozatnak be, legfeljebb 450.000 q. mennyiségig 100 kg. -onkint (teljsuly) 6.50 arany forint.

Ezen borok a budapesti és bécsi vámhivatalokon és hozandók be és a házasitás legkésőbb 1906. évi deczember hó 31-ig hajtandó végre.

Az emlitett, 1904. évi október hó 15-étől bezárólag ugyanezen évi deczember hó 31-ig terjedő időszak alatt a marsalabor hordókban legfeljebb 4000 q (teljsuly) mennyiségben az Ausztria-Magyarországba való behozatalnál 100 kilogrammonkint (teljsuly) 7.50 arany forint vám mellett fog a kérdéses borra nézve 1903. évi deczember hó 31-éig érvényben volt feltételek és módozatok mellett bebocsáttatni.

1905. évi január hó 1-étől kezdve a házasitásra szánt fehér borok, épp ugy, mint bármely származásu és bármely minőségü minden egyéb borok az Ausztria-Magyarországba való behozataluknál a legnagyobb kedvezmény elve szerint fognak kezeltetni.

Ausztria-Magyarország kész megengedni, hogy az 1904. évi október hó 15-étől kezdve a következő czikkekre az osztrák-magyar vámterületre való behozataluknál az alább megállapitott vámkedvezmények alkalmaztassanak, nevezetesen:

14. a) Mandula, száraz, héjastul vagy a nélkül vámmentes.

ír aranyban

30-ból. Mogyoró, érett, száraz 100 kg. -kint 1. -

72-ből. Faolaj, tiszta, hordókban, tömlőkben vagy hólyagokban 100 kg. -kint 2. -

Szénkéneggel kivont olaj vámmentes.

A jelen megállapodás 1904. évi október 15-én lép életbe és az egyedijüleg megállapított uj szerződés életbeléptéig marad hatályban; jogában állván a szerződő feleknek, hogy ezen megállapodás hatályát hat havi előzetes felmondással 1905. évi deczember 31-ét követő bármely napra megszüntethessék.

Minek hiteléül a jelen nyilatkozat kettős példányban kiállittatott és aláiratott.