1907. évi XXXVI. törvénycikk

az országos közlekedési tanácsról * 

1. § A magyar szent korona országainak területére kiterjedő hatáskörrel és Budapest székhelylyel a kereskedelemügyi ministernek közuti, vasuti, hajózási, posta- és távirdaügyi és távbeszélőügyi kérdésekben való véleményező szerve gyanánt az Országos közlekedési tanács alakittatik.

2. § Az Országos közlekedési tanács elnöke a kereskedelemügyi minister, alelnöke a kereskedelemügyi államtitkár, a kik a tanács minden szervének hivatalból tagjai.

Az Országos közlekedési tanács tagjai választottak, kinevezettek és hivatalból kirendeltek.

3. § Az Országos közlekedési tanácsba választanak:

a) az országgyülés képviselőháza tizenhat és az országgyülés főrendiháza nyolcz tagot saját tagjaik sorából;

b) valamennyi kereskedelmi és iparkamara, ugyszintén szervezésük után a mezőgazdasági kamarák, a magyar királyi József-műegyetem és a budapesti ügyvédi kamara egy-egy tagot; mindaddig azonban, mig a mezőgazdasági kamarák szervezése meg nem történik, a kereskedelemügyi minister a vármegyei gazdasági egyesületek tagjai sorából a földmivelésügyi minister kijelölése alapján a kereskedelmi és ipari kamarák által választott tagok számával egyenlő számu tagot kinevez;

c) a kereskedelemügyi minister által kijelölt országos jellegü mezőgazdasági, erdészeti, ipari és kereskedő-egyesületek, valamint a budapesti áru- és értéktőzsde sorából a kereskedelemügyi minister által meghatározott számban, összesen legfeljebb negyven tagot.

4. § A kereskedelemügyi minister az Országos közlekedési tanácsba negyven tagot nevez ki és pedig kettőt-kettőt a pénzügyi és földmivelésügyi, egyet-egyet a belügyi, a honvédelmi és a cs. és kir. közös hadügyministerek, valamint a horvát-szlavon-dalmátországi bán kijelölése alapján.

5. § Hivatalból tagjai a tanácsnak:

a) a kereskedelemügyi ministerium ama szak- és ügyosztályainak főnökei és vezetői, melyekben a vasuti, hajózási, posta-távirdai, távbeszélői, közuti, ipari és kereskedelemügyi ügyek tárgyaltatnak;

b) a magyar királyi vasuti és hajózási főfelügyelőség főnöke, a magyar királyi államvasutak igazgatóságának elnöke és igazgatói, a magyar királyi központi és a zágrábi országos statisztikai hivatal igazgatói;

c) az országos vizépitési igazgatóság főnöke;

d) a kereskedelemügyi minister által kijelölt hazai főbb közlekedési vállalatok egy-egy képviselője, illetve ezek helyettesei.

6. § A választás és kinevezés utján nyert megbizás öt évre szól, de előbb is megszünik, ha a választott tag a kiküldő kereskedelmi és iparkamaránál, egyesületnél vagy vállalatnál tagságát, vagy állását elveszti, illetve ha az országgyülés valamelyik háza által választott tag megszünik az illető ház tagja lenni.

Az időközben kivált tag helyett más tag választandó, illetőleg kinevezendő; ennek megbizása azonban csupán a többi tag megbizásának lejártáig tart.

Az országgyülés feloszlatása vagy berekesztése esetén a képviselőház és a főrendiház által választott tagok megbizása mindaddig tart, mig az ujonnan összeülő országgyülés illető háza a tanács tagjait ujból meg nem választja.

7. § Az Országos közlekedési tanács szervei: az osztályok, a tarifabizottság és a teljes ülés.

A teljes ülés az Országos közlekedési tanács összes választott, kinevezett és hivatalból való tagjaiból áll.

8. § Az Országos közlekedési tanács vasuti, hajózási, posta- és távirdaügyi és közuti osztályokból áll.

A választott és kinevezett tagokat, az egyes osztályokba az ügyviteli szabályokban megállapitott számarány szerint a kereskedelemügyi minister osztja be. Minden tag legalább egy osztályba beosztandó.

Az osztályok elnökeit és alelnökeit a kereskedelemügyi minister nevezi ki. A kinevezéssel nyert megbizás érvénye addig tart, mig az illető osztály elnöke, illetve alelnöke az Országos közlekedési tanácsnak tagja.

9. § A tarifa-bizottság a kereskedelemügyi minister vasuti és hajózási tarifák ügyében véleményező szerve, mely hivatva van a fontosabb, főleg elvi jelentőségü dijszabási, forgalom-megosztási és az ezekkel rokontermészetü ügyeket - tartozzanak azok akár a kereskedelemügyi ministerium, akár a magyar királyi államvasutak igazgatóságának ügykörébe - tárgyalni és ezen ügyekben a kereskedelemügyi ministerek véleményt adni.

A tarifa-bizottság elnöke a kereskedelemügyi államtitkár; a bizottság áll az Országos közlekedési tanács választott és kinevezett tagjai sorából, a kereskedelemügyi minister által kinevezett 30 tagból, kik közül négy az országgyűlés képviselőháza, kettő pedig az országgyülés főrendiháza által választott tanácstagok sorából neveztetik ki.

A bizottság tagjai továbbá a kereskedelemügyi minister által erre kijelölt hivatalbóli tagok.

A tarifa-bizottság előadóját esetről-esetre annak elnöke jelöli ki.

A tarifa-bizottság szükség szerint tart ülést, de negyedévenként legalább egyszer összehivandó.

10. § Az összes osztályokat érintő ügyekben mind a négy osztály teljes ülésben együttesen tanácskozik.

Az Országos közlekedési tanács osztályai tarifa-bizottsága és teljes ülése által tárgyalandó ügyeket, a tagok inditványozási jogának emlitése nélkül a kereskedelemügyi minister jelöli ki.

Minden ügy, mely a teljes ülés elé van utalva, előzetesen az érdekelt osztály tárgyalása alá bocsátandó.

11. § Az Országos közlekedési tanács osztályai nemkülönben a tarifa-bizottság is, vasuti, hajózási, posta- és távirdai, távbeszélői és közuti kérdésekben saját kezdeményezésükre is mondhatnak véleményt, illetve tehetnek javaslatokat.

12. § Az Országos közlekedési tanács osztályainak és a tarifa-bizottságnak ülései, ezek elnökei által hivatnak össze, a teljes ülést a szükséghez képest a kereskedelemügyi minister hivja össze.

Minden egyes osztály negyedévenként legalább egyszer, a tanács teljes ülése pedig évenként legalább egyszer összehivandó. Bármely osztályt vagy a teljes ülést is a tagok 1/3-ának irásbeli óhajára az elnök 8 napon belül összehivni köteles.

13. § Az Országos közlekedési tanács osztályainak és a tarifa-bizottságnak üléseiben a tanácsnak csak az illető osztályhoz tartozó választott és kinevezett tagjai, illetőleg a tarifa-bizottság tagjai vehetnek részt.

Az Országos közlekedési tanács elnöke és alelnöke azonban a tanács bármely szervének bármely ülésén részt vehet.

Az Országos közlekedési tanácsnak hivatalból való tagjai a tanács bármely szervének azon üléseiben vesznek részt, a melyeken az illető osztály vagy hivatal ügykörét, illetve az illető közlekedési vállalatok által képviselt közlekedési ágat érintő ügyek tárgyaltatnak.

A kereskedelemügyi minister a tanács üléseire a hivatalból való tagokon kivül, a szükséghez képest a hatósága alá tartozó más tisztviselőket is kirendelhet.

Az osztályok, valamint a tarifa-bizottság üléseiben és a teljes ülésben csak a választott és kinevezett tagoknak van szavazati joguk, mig a hivatalból való tagok, ugyszintén az esetről-esetre kirendelt tisztviselők és meghivott szakértők (16. §) csak a tanácskozásban vehettnek részt.

14. § Az Országos közlekedési tanács minden tagja köteles beosztása szerint a tarifa-bizottság és az osztályok ülésein, illetve a teljes ülésen részt venni.

Ha valamely választott vagy kinevezett tag öt egymásután következő ülésről indokolatlanul távol marad, helye megüresedettnek tekintendő és a kereskedelemügyi minister annak betöltése iránt intézkedik.

A tagok állása tiszteletbeli.

15. § Az Országos közlekedési tanács osztályainak és teljes üléseinek előadója rendszerint a kereskedelemügyi ministerium illetékes szak- vagy ügyosztályának erre kijelölt tagja.

Azonban az osztályok saját kebelükből is választhatnak előadót, a ki ez esetben az ügyet, a mennyiben teljes ülés elé is utaltatott, ott is előadja.

16. § Az Országos közlekedési tanács osztályainak, tarifa-bizottságának, valamint teljes ülései nem nyilvánosak.

Az osztályok és a tarifa-bizottság üléseire, vagy a teljes ülésre a tanács elnöke a tanács körén kivül álló szakértőket is meghivhat.

17. § Az Országos közlekedési tanács összes irodai teendőit a kereskedelemügyi ministerium látja el és annak költségei a kereskedelemügyi tárczát terhelik.

18. § Az Országos közlekedési tanács osztályainak, a tarifa-bizottságnak és a teljes ülésnek szervezetét és müködését egyebekben az ügyviteli szabályok határozzák meg, melyeket a kereskedelemügyi minister rendeleti uton állapit meg.

19. § Az Országos közlekedési tanács hatóságokkal és magánosokkal csak a kereskedelemügyi minister utján érintkezhetik.

20. § E törvény kihirdetése napján lép életbe, végrehajtásával a kereskedelemügyi minister bizatik meg.