1912. évi XX. törvénycikk

egyes pénzforgalmi eszközök szaporitásáról * 

1. § Az egykoronás és ötkoronás érméken kivül kétkoronás ezüst érmék is veretendők.

2. § A kétkoronások 835 ezredrész ezüstöt és 165 ezredrész rezet tartalmazó ötvözetből veretnek.

Egy kilogramm ötvözött ezüstből 100 darab kétkoronás veretik. A kétkoronás sulya tehát 10 gramm lesz.

A kétkoronások veretésénél a törvényszabta suly és finomsági tartalom megtartandó. A mennyiben az egyes érménél teljes pontosság nem érhető el, megengedtetik oly eltérés fölfelé vagy lefelé, a mely a finomságban három ezredrészt, a sulyban tiz ezredrészt nem halad meg.

3. § A kétkoronások képlapjára Ő Felsége mellképe jő az 1892. évi XVII. törvénycikk 5. §-ában foglalt körirattal, a hátlapra lebegő angyalok által tartva a magyar korona, a korona alá koszoruba foglalva az értékjelzés: "2 korona" és a veretés évszáma.

A kétkoronások karimája sima és rajta mélyitett betükkel e szavak lesznek: "Bizalmam az ősi erényben."

A kétkoronások átmérője 27 milliméter lesz.

4. § A kétkoronások kizárólag az állam számlájára veretnek.

Egyelőre mindössze 15.000,000 korona névértékü kétkoronás veretendő.

A veretésre és forgalombahozatalra vonatkozó határidők rendeleti uton állapittatnak meg.

5. § Egyebekben az egykoronásokra vonatkozó törvényes rendelkezések a kétkoronásokra is alkalmazandók.

6. § Az 1892. évi XVII. törvénycikk 14. §-a alapján vert 60.000,000 korona egykoronás ezüst érmén felül további 30.000,000 korona egykoronás ezüst érme veretendő.

Az idézett törvénynek az egykoronásokra vonatkozó határozatai az egykoronás ezüst érmék fölemelt mennyiségére is változatlanul érvényesek.

7. § A magyar szent korona országainak egész területén a kereskedők és iparosok a közönséggel szemben csak a koronaértékben való számitást használhatják.

Tilos ennélfogva más, mint a koronaértékben való számitás használata ajánlatokban, számlákban, jegyzékekben, számadásokban, árjegyzékekben, hirdetésekben és a nyilvánosságnak szánt egyéb közleményekben, továbbá kirakatokban, üzlethelyiségekben, kiállitásokon, vásárokon és hasonló alkalmakkor.

A ki a tilalom ellen vét, kihágást követ el és az illetékes kir. járásbiróság által 200 K-ig terjedhető pénzbüntetéssel büntetendő.

8. § Jelen törvény kihirdetése napján lép életbe; az 1-6. §-okban foglalt rendelkezések azonban az érme- és pénzrendszerre vonatkozó és az 1892. évi XVIII. törvénycikkel az ország törvényei közé iktatott, az 1911. évi XVIII. törvénycikk 8. §-a alapján meghosszabbitott szerződés hatályának tartama alatt csak a mellett a feltétel mellett léptethetők életbe, ha a kétkoronás ezüst érmék veretése és az egykoronás ezüst érmék további veretése iránt a magyar szent korona országainak kormánya a birodalmi tanácsban képviselt királyságok és országok kormányával megfelelő szerződést köt.

A törvény végrehajtásával a pénzügyminister bizatik meg.