1912. évi XXIII. törvénycikk

a mezőgazdasági ügyeknek a törvényhatóságoknál való intézéséről * 

1. § Vármegyei törvényhatóságokban a mezőgazdasági ügyekre nézve az előadói teendőket a vármegye területén működő m. kir. gazdasági felügyelőség vezetője teljesiti, a kinek véleményét más olyan közigazgatási ügyekben is meg kell hallgatni, a melyek mezőgazdasági érdekeket érintenek.

2. § A m. kir. gazdasági felügyelőség vezetője, mint a vármegye előadója, szolgálati viszony tekintetében a törvényhatóságnak és első tisztviselőjének alá van rendelve s a vármegye egyéb előadóira irányadó ügyviteli szabályok szerint, a vármegye által kijelölt hivatalos helyiségben működik. A vármegyét e működés fejében - az irodai dologi szükségleteket kivéve - semmiféle anyagi kötelezettség nem terheli.

3. § Olyan vármegyére nézve, melyben ez idő szerint nincs szervezve m. kir. gazdasági felügyelőség, az e törvényen alapuló feladatkör ellátásával a földmivelésügyi minister valamely szomszéd vármegye m. kir. gazdasági felügyelőségének vezetőjét bizza meg.

4. § A m. kir. gazdasági felügyelőség vezetője a városi törvényhatóságoknak gazdasági tanácsadója, a ki a törvényhatóság vagy első tisztviselőjének felhivására mezőgazdasági szakkérdésekben véleményét nyilvánitani köteles.

A városi törvényhatóságokra nézve illetékes m. kir. gazdasági felügyelőség vezetőjét a földmivelésügyi minister jelöli ki.

5. § A mezőgazdasági érdekek védelme és előmozditása czéljából a m. kir. gazdasági felügyelőség vezetője mind vármegyei, mind városi törvényhatóságokban önálló előterjesztést és javaslatot is tehet, melyet a törvényhatóságoknak tárgyalnia kell.

6. § A m. kir. gazdasági felügyelőség vezetőjének ülési és szavazati joga van mindazon vármegyei és városi törvényhatóságok közgyülésén, a melyekre működése kiterjed, ugyane törvényhatóságok közigazgatási bizottságának pedig tagja és mezőgazdasági szakelőadója.

7. § A m. kir. gazdasági felügyelőség vezetőjére nézve az előadói minőségben elkövetett fegyelmi vétség esetében fegyelmi tekintetben elsőfokulag a közigazgatási bizottság jár el (1876:VI. tc. 42. §). Az elsőfoku határozat ellen a földmivelésügyi ministerhez lehet fellebbezni.

8. § A m. kir. gazdasági felügyelőség vezetőjének ezen törvényen alapuló feladatkörét részletesen a földmivelésügyi és belügyi ministerek által kiadandó utasitás szabályozza.

9. § Az állategészségügyek ellátására nézve az 1900:XVII. tc. érintetlenül marad.

10. § Az 1882:XX. tc. hatálya és az általa rendszeresitett közgazdasági előadók megbizása e törvény hatályba léptével megszünik.

Azokban a vármegyékben, a melyekben külön gazdasági előadói állás van rendszeresitve, ennek az állásnak legközelebbi megüresedéséig a mezőgazdasági ügyekre nézve az előadói teendőket a mostani előadó teljesiti és a m. kir. gazdasági felügyelőség vezetője ezen idő alatt csak az e törvény 5. és 6. §-aiban megállapitott jogokat és kötelességeket gyakorolja.

Az e törvény életbelépte után megüresedő ily állások többé be nem tölthetők.

11. § Budapest székesfővárosra és Fiume városra és kerületére e törvény hatálya nem terjed ki.

12. § E törvény életbeléptének napját a földmivelésügyi és a belügyi ministerek egyetértően rendeletben állapitják meg. A törvény végrehajtásával a földmivelésügyi és belügyi ministerek bizatnak meg.