1913. évi XXXVIII. törvénycikk

a lelkészi illetményeknek korpótlékok utján való emeléséről * 

1. § A lelkészi jövedelmek kiegészitéséről szóló 1898. évi XIV. és 1909. évi XIII. törvénycikkben foglalt határozmányok kiegészitése czéljából a törvényhozás a törvényesen bevett vallásfelekezetek lelkészei részére, az alább meghatározott feltételek és korlátok között, az államkincstár terhére korpótlékot engedélyez.

2. § Korpótlékban részesül minden lelkész, aki oly lelkészségben működik, amelynek jövedelme az eddigi törvények szerint az 1600 K összegig terjedő magasabb (állami) kiegészitésre jogosult; igényt tarthat továbbá a korpótlékra az a lelkész is, aki oly lelkészségben van alkalmaztatásban, amelynek (állami) jövedelmi kiegészitésre eddig csakis abból az okból nem volt igénye, mert a lelkészségnek egyházi forrásból eredő jövedelme évi 1600 K-nál többet nem tett ki.

A korpótlékra vonatkozó igény azonban igy is csak abban az esetben és csak annyiban áll fenn, ha és amennyiben a lelkész jövedelme évi 3000 K-át meg nem halad.

3. § A korpótlékra igényt adó lelkészi szolgálat - a magasabb lelkészi képesités fennforgásának feltétele mellett - a lelkészség (helyi káplánság) elfoglalása napjától kezdve számit. A magasabb képesités birtokában segédlelkészi vagy hitoktatói minőségben töltött idő öt éven felüli részének fél tartama a korpótlék szempontjából beszámitandó.

4. § A korpótlékok együttvéve - a fentiek szerint beszámitandó szolgálat alapján - 5 év után évi 400 K-ban, 10 év után évi 800 K-ban, 15 év után évi 1000 K-ban, 20 év után évi 1200 K-ban s 25 év után évi 1400 K-ban állapittatnak meg, még pedig oly módon, hogy az a lelkész, akinek a jövedelme évi 1600 K-át meghalad, korpótlék czimén mindenkor csakis oly összegre tarthat igényt, amennyi a korpótlékkal együtt őt megillető évi összjövedelméből hiányzik.

A korpótlék a jelen törvény értelmében korpótlékra igényt adó szolgálati idő betöltésének napját követő julius, illetve január 1-től kezdve folyósitandó.

5. § A jelen törvény alapján járó korpótlék az 1898. évi XIV. és az 1909. évi XIII. törvénycikkekben engedélyezett jövedelemkiegészitések összegével együtt nem lehet nagyobb, mint a háromszorosa annak a tiszta jövedelemnek, mely az idézett törvények szempontjából a lelkész bevallása alapján megállapittatott.

6. § Felhatalmaztatik a vallás- és közoktatásügyi minister, hogy az egyes korpótlékok engedélyezése alkalmával az illető lelkészség jövedelmének előző összeirásában szereplő tételeket vizsgálat alá vehesse s azokat az ujabb vizsgálat eredményéhez képest megfelelően módosithassa, - a kath. lelkészekre nézve az 1909. évi XIII. tc. 7. §-a alapján létesitett országos katholikus kongruatanács előzetes meghallgatásával.

A ministernek ide vonatkozó határozata ellen mind az illetékes egyházi főhatóság, mind az érdekelt lelkész panaszszal élhet a közigazgatási biróságnál.

7. § A korpótlék szempontjából a lelkészi jövedelmeknek ezután előálló minden olyan növekedését, amely az 1898. évi XIV. tc. 11. §-ában megjelölt jövedelmek közé tartozik, be kell számitani a lelkészi jövedelembe s ehhez képest a korpótlék összegét megfelelően le kell szállitani.

A jövőben létesitendő egyházi alapitványok alapitóleveleiben tett ezzel ellenkező tilalmak a korpótlék tekintetében csak akkor lesznek hatályosak, ha e tiltó rendelkezésekhez a vallás- és közoktatásügyi minister hozzájárult.

8. § Az 1898. évi XIV. és az 1909. évi XIII. törvénycikknek a lelkészi jövedelmek megállapitására és a lelkészszel szemben való megtorló intézkedésekre vonatkozó határozmányai, valamint általában e törvényeknek mindama rendelkezései, amelyek a jelen törvény határozmányaiba nem ütköznek, a korpótlék szempontjából megfelelően alkalmazandók.

9. § A vallás- és közoktatásügyi minister a kisebb képesitésü lelkészek és azon lelkészek részére, akiknek korpótlékra igényt adó szolgálatuk van, de akiknek jövedelmét az ezen törvényben megállapitott valamely oknál fogva a jelen törvényben megállapitott mértékig korpótlék utján emelni nem lehet, nemkülönben a magasabb képesitéssel biró s 5 évnél hosszabb ideig szolgáló segédlelkészek részére is - méltánylást érdemlő körülmények fennforgása esetén - az állami költségvetésben erre a czélra felvett hitel terhére segélyt engedélyezhet.

10. § A jelen törvény hatálybalépésének időpontjában már alkalmazásban álló lelkészek (helyi káplánok) részére a korpótlékok a következőképen folyósitandók:

Azok a lelkészek (helyi káplánok), akiknek a korpótlék szempontjából a jelen törvény értelmében beszámitható szolgálati ideje 1913. évi január hó 1-én az öt évet meghaladta, de a tiz évet még nem érte el, az öt év után járó korpótlékra 1913. évi január hó 1-étől kezdve tarthatnak igényt.

Azok a lelkészek (helyi káplánok), akiknek a korpótlék szempontjából a jelen törvény értelmében beszámitható szolgálati ideje 1913. évi január hó 1-én a tiz évet meghaladta, 1913. évi január hó 1-étől kezdve csak a tiz év után járó korpótlékra tarthatnak igényt. Ezeknek a lelkészeknek (helyi káplánoknak) a további korpótlékra igényt adó szolgálati ideje 1913. évi január hó 1-étől kezdve számit, s az ezt az időpontot megelőző szolgálati időnek tiz évet meghaladó része a további korpótlékra igényt adó szolgálati időbe be nem számitható.

Azok a lelkészek (helyi káplánok), akik a korpótlék szempontjából a jelen törvény értelmében beszámitható ötödik, illetőleg tizedik szolgálati évüket 1913. évi január hó 1-je után töltik be, az öt, illetőleg a tiz év után járó korpótlékra az ötödik, illetőleg a tizedik szolgálati év betöltésének napját követő julius, illetve január hó első napjától kezdve tarthatnak igényt, s a további korpótlékra igényt adó szolgálati idejük is ettől az időponttól kezdve számit.

A vallás- és közoktatásügyi minister akkor, amidőn valamely uj lelkészi állás szervezését ismeri el indokoltnak, kikötheti, hogy a korpótlékok összegének egy bizonyos hányadát az egyház köteles viselni, s hogy az elismerést megelőző lelkészi szolgálat korpótlék szempontjából nem számit.

11. § Jelen törvény a kihirdetés napján lép életbe s végrehajtásával a vallás- és közoktatásügyi minister és a pénzügyminister bizatnak meg.