1914. évi LII. törvénycikk

az országos ügyvédi gyám- és nyugdíjintézetről szóló 1908:XI. törvénycikk kiegészítése tárgyában * 

1. § Az országos ügyvédi gyám- és nyugdíjintézetről szóló 1908:XL. tc. 14. §-a után az alábbi 2. §-t, az idézett törvénycikk 17. §-a után idézett törvénycikk 23. §-a után az alábbi 5. §-t, végül az idézett törvénycikk 26. §-a után az alábbi 6. §-t kell új §-ként beiktatni.

2. § Azt az intézeti tagot, aki hatvanötödik életévét betöltötte, az alapszabályokban megállapítandó mértékben, tekintet nélkül arra, hogy munkaképtelen-e vgy sem, aggkori ellátás - nyugdíj - illeti meg, ha:

1. az ügyvédi lajstromból kifejezetten az aggkori ellátás igénybevétele végett bejelentett lemondása alapján saját kérelmére törölték, és

2. a jelen törvény életbelépte után a lemondás bejelentéséig legalább tiz éven át szakadatlanul tagja volt az intézetnek.

Olyan intézeti tag, akit mind munkaképtelenség alapján, mind életkora alapján illethetne ellátás, csak az egyik ellátást veheti igénybe.

Ha az aggkori ellátás igénybevétele végett törölt intézeti tagot az ügyvédi lajstromba újból felveszik, a felvétellel az aggkori ellátás élvezete megszűnik, de az intézeti tagságnak a lemondást megelőző idejét az aggkori ellátás újabb igénybevétele esetében az új felvételt követő tagság idejéhez hozzá kell számítani.

Aki állandó javadalmazással járó köztisztviselői állást tölt be, avagy állami vagy törvényhatósági nyugdíjat élvez, azt az intézettől csak oly összegű aggkori ellátás illeti, amennyivel ennek az alapszabályokban megállapított összege meghaladja a köztisztviselői javadalmazásnak avagy az állami vagy törvényhatósági nyugdíjnak összegét.

3. § Az elhalt intézeti tag nejének és törvényes (törvényesített) gyermekének járó ellátás a törvény erre vonatkozó rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával megilleti a jogosultat akkor is, ha az intézeti tag halálakor az ügyvédi lajstromból az aggkori ellátás igénybevétele végett bejelentett lemondás alapján törölve volt; az ekként törölt intézeti tag azonban a nőt és a germeket megillető ellátási igényre tekintettel köteles az intézeti járulékokat az aggkori ellátás élvezetének ideje alatt is fizetni, ha ellátásra igényjogosult neje vagy gyermeke van.

Az ügyvédi lajstromból az aggkori ellátás igénybevétele végett történt törlést közvetlenül megelőző két éven bleül kötött házasság az 1908:LX. tc. 15. §-ának második bekezdésében említett nőt nem jogosítja az ellátásra, valamint nincs jogosítva az ellátásra az ily törlés után kötött házasságból származó gyermek sem.

Ha az intézeti járulékok fizetésének az első bekezdésben meghatározott feltétele megszűnik, az aggkori ellátást élvező volt intézeti tag a felvétel megszűnését követő év kezdetével a fizetés kötelezettsége alól felszabadul.

4. § Ha az intézettől járó ellátás igénybevétele végett törölt intézeti tag magyar állampolgárságát elveszti, vagy ha őt intézeti tagságának ideje alatt elkövetett cselekmény miatt a büntető vagy a fegyelmi bíróság az ügyvédségtől elmozdításra ítéli, az intézeti tag ellátási igénye megszűnik akkor is, ha már meg volt állapítva. Különös méltánylást érdemlő okból azonban, ha az intézet vagyoni viszonyai megengedik és a volt intézeti tag vagyoni és családi körülményei indokolják, az intézet igazgatósága a volt intézeti tagot a már megnyílt ellátás élvezetében ilyenkor is egészen vagy részben meghagyhatja vagy az ellátás összegét a volt intézeti tag egyébként igényjogosult nejének vagy gyermekének juttathatja.

Ha az intézeti tag ellen bűnvádi vagy fegyelmi eljárás vagy az intézeti járulékok nem fizetése okából törlési eljárás van folyamatban és alaposan fel lehet tenni, hogy a bíróság az intézeti tagot az ügyvédségtől való elmozdításra vgy kizárásra fogja ítélni, avagy, hogy a választmány őt az ügyvédi lajstromból törölni fogja, az ügyvédi kamara az intézettől járó ellátás igénybe vétele végett törlést kérő beadvány elintézését a bűnvádi, a fegyelmi vagy a törlési eljárás jogerős befejezéséig függőben tartani köteles.

5. § Az aggkori ellátást élvező volt intézeti tag a 3. § értelmében fizetendő intézeti járulékokat közvetlenül az intézetnek köteles megfizetni. Az intézet e járulékokat az aggkori ellátás összegéből levonhatja.

Az aggkori ellátásról sem előzetesen lemondani, sem azt egyszersmindenkorra szóló díj befizetésével emelni nem lehet.

Az aggkori ellátásra egyebekben az intézettől járó egyéb ellátásokra vonatkozó szabályok irányadók.

6. § A jelen törvény értelmében fizetendő aggkori ellátási összegek fedezésére az állam az intézetnek a jelen törvény életbeléptét követő első naptári évnegyedtől kezdve évi ötszázezer korona segélyt ad, amely négy egyenlő negyedévi részletben fizetendő és az igazságügyi tárcza terhére számolandó el.

7. § E törvény az igazságügyminiszternek a pénzügyminiszterrel egyetértve kiadandó rendeletében meghatározott napon lép életbe és azt az igazságügyminiszter és a pénzügyminiszter hajtja végre.

Felhatalmaztatik az igazságügyminiszter, hogy a jelen törvényt Fiume városában és kerületében az ottani viszonyoknak megfelelő módosításokkal hatályba léptethesse.