1919. évi VI. néptörvény

a magyarországi német nép önrendelkezési jogának gyakorlásáról * 

1. § A Magyarországon lakó németajkú magyar állampolgárok egységes nemzetet alkotnak, amely önrendelkezési jogát az e törvényben körülírt önkormányzat útján gyakorolja.

2. § A németlakta vidékeken, amennyiben összefüggő területek, az ott lakó másajkú nemzetekkel egyetértőleg autonóm jogterületek (kormányzóságok) alakíttatnak.

3. § A német népet jelen törvény keretei közt úgy törvényhozási, mint kormányzati tekintetben teljes önkormányzati jog illeti meg ezeknek az utonóm jogterületeknek beligazgatása, igazságszolgáltatása, közoktatása, közművelődése, egyházügye körében.

4. § Az autonóm ügyek saját, a magyar népköztársasággal közös ügyek pedig közös szervek által intéztetnek.

Ily közös ügyek: a külügy, hadügy, pénzügy, állampolgárság, magánjogi és büntetőjogi törvényhozás, közgazdaság, népjólét és szociálpolitika, valamint a közlekedési ügy.

Az autonóm jogterületeken a németajkú magyar állampolgárok részére biztosíttatik, hogy velük szemben az érintkezési nyelv a közös ügyekben is a német lesz.

5. § A német nemzet törvényhozó szervei:

1. Autonóm ügyekben a német nemzetgyűlés.

2. A magyar népköztársasággal közös ügyekben a magyarországi közös országgyűlés. Ezen országgyűlésen, a német nemzetnek népessége számarányához képest kell képviselve lennie.

6. § A német nemzetgyűlés az 1918:I. néptörvénnyel egyezően általános, titkos, egyenlő és közvetlen szavazással választandó.

7. § A német nemzet kormányzati szervei: a német ministerium és a kormányzóságok.

A német ministerium székhelye Budapest. Élén a német nemzetgyűlésnek és a magyarországi közös országgyűlésnek egyaránt felelős német minister áll, aki közös ügyekben a magyarországi népkormány egyenjogú tagja.

A kormányzóság székhelyét maga választja és járásokra oszlik. Élén megfelelő szakelőadókból alakított kormányzói tanács áll, melynek elnöke a kormányzó.

A kormányzóság egyetemét a jelen törvény 6. §-a szerint választandó kormányzósági közgyűlés képviseli, amely önkormányzatát a törvény keretein belül, önállóan szabályozza.

A kormányzóság felett a felügyeletet és ellenőrzést a német minister gyakorolja. Későbbi törvény fogja megállapítani, hogy egyebekben a német minister hatásköre mire terjed ki.

A német minister helyettese az államtitkár.

8. § A német kormányzóságok területén lakó nem németnyelvű népesség, úgyszintén az ezeken kívül lakó német kisebbségek részére kulturális autonomia, továbbá a helyhatósági önkormányzat, illetőleg az abban való arányos részvétel joga, végül a saját nemzetgyűlésen való képviseltetés joga biztosíttatik.

9. § E törvényt a német ministerrel egyetértve a magyarországi népkormány hajtja végre.

A törvény végrehajtásával kapcsolatos pénzügyi fedezetről addig is, míg erre nézve állami és autonom költségvetési törvény nem rendelkezik, a pénzügyminister gondoskodik, aki a német ministerrel egyetértve költségelőirányzatot állapít meg.

10. § Az átmeneti intézkedéseket a német ministerrel egyetértőleg a magyarországi népkormány teszi meg.

Az első német nemzetgyűlés megalakulásáig átmenetileg az Országos Német Kormányzótanács alakíttatik, amely a Magyarországi Német Nemzeti Tanács és a Hazai Németek Néptanácsának 4-4, valamint a németlakta vidékek 2-2 kiküldöttjéből áll.

Ez a kormányzótanács ellenőrzi a német ministert s a német autonomia körébe vágó javaslatait a német ministerrel közli.

11. § E törvény kihiretésének napján lép életbe.