1920. évi V. törvénycikk indokolása

a legfőbb fegyelmi bíróságok szervezetének ideiglenes módosításáról * 

Általános indokolás

Az 1871:VIII. tc. 35. §-a, az 1895:XXXVII. tc. 26. §-a, az 1907:XIX. tc. 170. §-a és az 1913:XXV. tc. 6. §-a értelmében a Kúria elnöke, másodelnöke, tanácselnökei és bírái, az ítélőtáblák elnökei és tanácselnökei, a koronaügyész és helyettesei, a szabadalmi tanács elnöke és ülnökei, végül az állami munkásbiztosító hivatal elnöke és másodelnöke felett a fegyelmi hatóságot külön fegyelmi bíróság gyakorolta, amely felerészben a főrendiház tagjaiból, felerészben a Kúria tanácselnökeiből és bíráiból alakult.

Hasonló külön fegyelmi bíróság járt el az 1896:XXVI. tc. 8. §-a értelmében a közigazgatási bíróság ítélőbírái (elnöke, másodelnöke, tanácselnökei és bírái) ellen is, amely felerészben a főrendiház tagjaiból, felerészben a közigazgatási bíróság tanácselnökeiből és bíráiból állott.

Minthogy a főrendiház működése jelenleg szünetel, felmerült annak a szüksége, hogy az említett fegyelmi bíróságoknak főrendiházi tagjai pótoltassanak. Ezt a célt szolgálja a jelen javaslat.

A javaslat nem kívánja a főrendiház tagjai helyett a nemzetgyűlés tagjait a legfőbb fegyelmi bíróságok kiegészítésénél igénybe venni, mert figyelemmel a nemzetgyűlésre váró nagyfontosságú feladatokra, nem lenne helyes annak tagjait oly célokra is igénybe venni, amelyek őket törvényhozói működésük teljesítésétől ideiglenesen elvonhatnák és más irányban foglalkoztatnák.

Ehhez képest a javaslat a főrendiházi tagokat az első helyen említett fegyelmi bíróságnál a közigazgatási bíróság tanácselnökeivel és rangidősebb bíráival, az utóbb említett fegyelmi bíróságnál pedig a Kúria tanácselnökeivel és rangidősebb bíráival pótolja. Elnökül mindkét bíróságnál a hatásköri bíróság elnökét jelöli meg és helyettesítését is a hatásköri bíróság elnökének helyettesítéséhez hasonló módon szabályozza. A hatásköri bíróság elnöke tudvalevően az 1907:LXI. tc. 2. §-a szerint három évenkint váltakozva a Kúriának és a közigazgatási bíróságnak az elnöke. A Kúria elnökét e tisztében a Kúria másodelnöke, a közigazgatási bíróság elnökét ennek a bíróságnak másodelnöke helyettesíti, míg a másodelnök akadályoztatása esetében a helyettest a rangsor szerint a hatásköri bíróság elnöke jelöli ki a hatásköri bíróságnak a vezetése alatt álló bírósághoz tartozó tagjai sorából.

A javaslat a legfőbb fegyelmi bíróságok szervezetének módosítását ideiglenesnek tekinti és ezért a főrendiházi tagok pótlásán felül tartózkodik minden más, bár egyébként megokolható újítástól, így különösen a különböző számú tagokból álló két fegyelmi bíróság helyett egységes legfőbb fegyelmi bíróság felállításától is.